Нафта – ключ до миру та безпеки: підсумки 55-го Форуму в Давосі  

АНАЛІТИКА 25.01.2025 Коментарі 0
Олександр Левченко

Олександр Левченко

Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)

55-ий Всесвітній економічний форум (ВЕФ), тема якого - «Співпраця заради інтелектуальної епохи», закінчив свою роботу у швейцарському Давосі. Форум у Давосі відвідали 60 глав держав і керівників урядів, приблизно 350 членів урядів різних країн, а також більше 3 000 представників бізнесу з понад 130-ти країн світу.

Уже сьомий рік поспіль у Давосі активно працює Український дім як важливий майданчик для суспільно-політичних дискусій, культурної дипломатії та економічного партнерства.

Для України участь у ВЕФ – це спосіб підкреслити стратегічну роль Києва у відновленні стійкого миру у Європі, зміцнення статусу важливого економічного та інтелектуального гравця, укріплення зв’язків з тими, хто прагне інвестувати в спільну безпеку і взаємовигідний розвиток.

Під час промови на Давоському форумі президент Володимир Зеленський наголосив, що Європа повинна усвідомити безпекові виклики, які стоять перед нею.  Вороги Європи і всього демократичного світу консолідуються: путін розбудовує альянс диктатур на вісі москва-тегеран-пхеньян.

При цьому економічний потенціал росії набагато менший, ніж у Європи. Наприклад, ВВП Євросоюзу у 17 разів більший за російський, але рф виробляє більше озброєнь, ніж всі європейські країни разом узяті. Сьогодні жодна країна Європи не може забезпечити свою безпеку  самостійно, тому необхідна консолідація і нарощування оборонного потенціалу всього континенту та країн вільного світу.

Нині Київ є ключовим донором безпеки для держав Європи, відтак, підтримка України стає інвестицією в безпеку країн Європейського Союзу. Київ ще раз наголошує, що членство України в НАТО стане гарантією безпеки не тільки для України, а і значним посиленням оборонних спроможностей усього Альянсу.

Під час дискусій у Давосі Володимир Зеленський розповів, які вимоги висуватиме кремль до України. Сьогодні Сили Оборони України становлять 880 тисяч осіб, але путін збирається вимагати зменшення української армії вп’ятеро, при цьому жодним чином не зменшуючи власні збройні сили.

Також кремль намагатиметься продовжувати тиснути на США та інші країни, щоб заблокувати вступ України в НАТО. Зниження обороноздатності України і відсутність безпекових гарантій відкриють путіну шлях до окупації багатьох країн колишнього СРСР вже ближчим часом.

Відсутність дієвих гарантій безпеки у Будапештському меморандумі 1994 року, коли Україна віддала рф усю свою ядерну зброю, яка за кількістю майже дорівнювала  ядерному потенціалу росії, спонукала москву на агресію проти України. Тоді ж гарантії безпеки разом з Москвою давали Вашингтон, Лондон, а згодом до них приєдналися Франція та Китай.

Якщо Україна знову не отримає надійних безпекових гарантій, це заохотить москву до нового витка агресії, в тому числі проти сусідніх країн-членів НАТО. Щоб примусити кремль відмовитись від ультиматумів, Альянс та увесь демократичний світ має посилити Україну у військовому і дипломатичному відношенні, а також збільшити тиск на Росію.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.

Наразі головне завдання — посилити позиції України перед початком переговорів. За словами Рютте, важливо уникнути помилок, схожих до Мінських домовленостей 2014 року, коли росія порушила досягнуте перемир’я, що призвело до продовження агресії та нового повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Генсек НАТО наголосив на необхідності створення умов, котрі гарантуватимуть, що росія більше ніколи не зможе захопити українські території.

Також Марк Рютте заявив, що не враховуватиме позицію кремля у питанні можливого вступу України до НАТО, адже Альянсу не варто ставати залежними від москви у цьому питанні.

Воднораз міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен вже не раз наголошувала, що “членство в НАТО є єдиною надійною довгостроковою гарантією безпеки, яку Україна може отримати проти майбутньої російської агресії”.

Марк Рютте також закликав США й далі постачати Україні зброю для боротьби з російським вторгненням і висловив упевненість, що Європа готова заплатити за рахунком.

Верховний комісар ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас сказала, що заява президента США Дональда Трампа про те, що Європа відстає від США в плані допомоги Україні, не відповідає дійсності. «Ми надали Україні понад 134 млрд євро. Це робить нас найбільшим міжнародним донором», — зазначила Каллас в інтерв’ю Reuters.

Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі у Давосі, президент США Дональд Трамп підкреслив, що зниження нафтових доходів Росії позбавить володимира путіна фінансових ресурсів для продовження війни.

«Якщо ціни на нафту впадуть, війна між Росією та Україною завершиться миттєво. Нам потрібно досягти цього, щоб зупинити страждання та мільйони людських втрат» - підкреслив Трамп.

Глава Білого дому також зазначив, що має намір співпрацювати із Саудівською Аравією, щоб домовитися про зниження нафтових цін. Він висловив подив, чому такі дії не були ініційовані раніше. Трамп наголосив на необхідності негайних дій для припинення війни та зменшення її руйнівних наслідків, закликавши міжнародну спільноту до рішучих кроків.

На підтримку цих тез американського президента Володимир Зеленський наголосив на важливості співпраці з США та європейськими партнерами для забезпечення миру за допомогою сили, зазначивши, що "мир завдяки силі можливий, ми в цьому абсолютно впевнені. Головне – не збавляти тиску на Росію, яка винна у цій війні".

Саме Росія намагається продовжувати агресію та окупацію. Тому енергоресурси, зокрема нафта, є ключем до миру і безпеки.

Фото – робочий візит Президента до Швейцарії для участі у Давоському форумі. 21 січня 2025 року / Офіс Президента України.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: