Указ Лукашенка значно ускладнить життя білорусів в Україні, - коментар і поради правника

АНАЛІТИКА 12.09.2023 Коментарі 0

Українська держава повинна якнайшвидше відреагувати на указ Лукашенка, щоби гарантувати українським білорусам безпеку й елементарні громадянські права. Нагадаємо, днями самопроголошений ухвалив закон, відповідно до якого білоруські посольства та консульства перестануть видавати нові паспорти і продовжувати старі для громадян Білорусі, які перебувають за кордоном. Оформити доручення в чужій країні також не вийде.

Білоруському інформаційному центру у Львові коментує адвокатка, керівниця правового департаменту Free Belarus Center Олена Юркіна:

– 4 вересня Лукашенко підписав указ № 278, що обмежує права білорусів, які проживають за межами Білорусі. Цей наказ стосується як цивільних взаємовідносин громадян Білорусі всередині країни, так і можливості отримання консульських послуг за межами Білорусі.

Спершу звернемо увагу на консульські послуги. Отже, зазначеним рішенням Лукашенко фактично заборонив, по-перше, продовжувати термін дії паспортів у консульських установах, по-друге, – видавати нові паспорти у консульствах.  

Також обмежено можливість оформлення різних документів, навіть тих, що стосуються дитини у ситуації, коли білорус постійно та давно проживає закордоном. Тепер, щоб отримати такі послуги, людині потрібно приїхати в Білорусь і звернутися до міністерства внутрішніх справ за місцем проживання, або, якщо йдеться про особу, яка вже давно виїхала за межі Білорусі та постійно проживає в іншій країні, потрібно звернутися до органів МВС за місцем останньої реєстрації.

Тобто, окремо наголошу, цей указ стосується навіть осіб, які вже багато років не були в Білорусі, в них є постійні посвідки на проживання в інших країнах, у тому числі в Україні, однак вони досі зберігають білоруське громадянство.  

Тут слід зазначити, що в Україні процедура отримання громадянства доволі тривала, й особи можуть перебувати у стані отримання громадянства і 2, і 3, і більше років. Навіть якщо у них чоловік, дружина – українці, діти – українці, вони сплачують податки в Україні і проживають тут понад 10 років. Аби відмовитися від білоруського громадянства спочатку потрібно отримати українське.

Тепер ще й цей указ. Для того, щоби відмовитися від громадянства РБ, тепер обов’язково потрібно повернутися до Білорусі. Рішення цієї проблеми поки що немає. Консульські послуги в Україні і так не надавали білорусам, які перебувають в Україні. Після 24 лютого українські білоруси, скажімо, виїжджали у безвізову для білорусів країну і там зверталися до білоруських консульств, або ж виробляли шенгенські візи та їхали у європейські країни, щоб отримати консульські послуги. І от тепер у них такої можливості вже не буде. Новий указ Лукашенка зобов’язує людей повертатися у країну, що для більшості білорусів, які проживають в Україні, є небезпечно.

Є й інша проблема, що передувала вищезазначеному указу. У практиці ініціативи Free Belarus Center дуже багато кейсів, коли у білорусів спливає термін чинності паспорта чи його втрачено через військові дії. І коли таке стається, то у людей вже нема документа, що їм дає можливість виїхати з України до будь-якої країни. Тобто складається така ситуація, коли українські білоруси ні консульську допомогу одержати не можуть, ні за кордон виїхати.

Тут також поки що рішення нема. Ми  з цими питаннями звертались і до народних депутатів, і до Міграційної служби, і до Прикордонної служби… На жаль, на законодавчому рівні в Україні не існує механізму, як людині без чинного паспортного документа, наприклад, оформити документ для проживання (навіть якщо для цього є всі підстави) чи виїхати за кордон.

Інший блок проблем, що з'явився після 4-го вересня цього року, це ноу-хау від Лукашенка, коли він згаданим указом постановив, що всі доручення, які видають установи Білорусі поза межами Білорусі громадянам Білорусі, є юридично нікчемними. Тобто на їх підставі не можна продавати ні нерухомість, ані транспортні засоби, що є у власності громадян Білорусі. Ні передавати частки в юридичних особах. Довідку про шлюб чи розірвання шлюбу, документи про освіту, диплом, атестат – будь-які документи отримати на підставі таких доручень, виданих поза межами Білорусі з апостилем, тепер неможливо. Потрібно повертатися в Білорусь, що для більшості білорусів становить прямий і безпосередній ризик для життя, здоров'я і свободи.

Щодо цього аспекту також мало що можна поки що порадити. Можна спробувати деякі питання вирішувати через законного представника – адвоката, який діятиме на підставі ордеру на території Білорусі. Тобто можна пробувати, але як все буде відбуватися на практиці, наразі невідомо, однак прямо оцими новелами від Лукашенка це не заборонено.

Хочу зазначити, що на цей час доволі багато білорусів уже тривалий час мешкають в інших країнах. Водночас вони підтримували зв’язок із Білоруссю і прагнули мати спілкування зі своїми рідними і близькими – це найбільш поширена причина, якщо для тих, хто залишається в Білорусі, не було загрози кримінального переслідування.

Однак тепер Лукашенко фактично унеможливив таке існування на дві країни.

Насправді це ознака того, що країна ще більш закривається для усього цивілізованого світу. На мою думку, це призведе до того, що білоруси-емігранти будуть відірвані та відкинуті від своєї рідної країни Білорусі.

Також цей указ Ллукашенка є викликом для демократичних країн Заходу – вони повинні виробити якусь правову реакцію, щоби гарантувати білорусам у своїх країнах безпеку та реалізацію прав людини.

Зокрема, я прогнозую, що у країнах ЄС значно збільшиться кількість звернень від білорусів щодо отримання статусу біженця.

Водночас цей указ значно ускладнить життя білорусів в України. Судіть самі, станом на 31 березня 2023 року на обліку в Державній міграційні службі України перебувало 30 громадян Республіки Білорусь, яких визнано біженцем в Україні, але ж проживають в українській державі тисячі білорусів, які народжують дітей і яких вони тепер не зможуть навіть зареєструвати.

Також читатйте: Помста лукашенка для вільних білорусів

Нотатки на паспорті

Колаж – bic.in.ua

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: