У Польщі конфлікт між Національної виборчою комісією і Верховним судом

ПЕРЕКЛАДИ 17.12.2024 Коментарі 0

У Польщі Національна виборча комісія відклала засідання щодо звіту виборчої комісії партії "Право і справедливість" ("ПіС") до часу "системного врегулювання" конституційними органами Республіки Польщі правового статусу Палати надзвичайного контролю та публічних справ Верховного суду та статусу суддів, які беруть участь в ухваленні рішень цієї Палати. Це спровокувало черговий політичний скандал перед президентськими виборами, які, нагадаємо, мають відбутись у першій половині наступного року. Йдеться про конфлікт між Національною виборчою комісією і Верховним судом, до компетенції котрого входить розгляд скарг на постанови Національної виборчої комісії, а також право ухвалювати рішення щодо дійсності виборів.

Про це пише rmf24.

Подаємо переклад.

Минулого тижня ця Палата прийняла до розгляду скаргу "ПіС" щодо того, що Національна виборча комісія відхилила звіт партійної виборчої комісії "ПІС" з парламентських виборів 2023 року, однак чинний уряд і деякі члени Національної виборчої комісії ставлять під сумнів статус Палати надзвичайного контролю та публічних справ Верховного суду

Зокрема, у понеділок, 16 грудня, голова Національної виборчої комісії Сильвестр Марціняк не приховував, що врегулювати правове становище Палати найближчим часом  нереально. За його словами, ситуація є небезпечною, оскільки наближаються президентські вибори і проміжні вибори до Сенату у Кракові, а скарги на рішення НВК під час виборчого процесу – наприклад щодо дій виборчого комітету чи кандидата – направляють до Палати надзвичайного контролю. Він також нагадав, що в таких справах  терміни дуже стислі – Верховний Суд має 2 дні, щоби винести рішення.

У вівторок, 17 грудня, спікер Сейму Шимон Головня наголосив, що не ігноруватиме понеділкове рішення Національної виборчої комісії. "Це, на мою думку та на думку наших юридичних служб, має потенційні наслідки, коли йдеться про президентські вибори, і нам доведеться дуже серйозно подумати, яким шляхом піти, щоб не дестабілізувати повністю країну", - сказав Головня.

Він додав, що це "завжди має зворотний ефект, коли хтось плете інтриги". "Незалежно від того, хто буде президентом, у кого яка партія, раптом виявляється, що в тих місцях країни, де щось має бути, нічого немає, або те, що є, ставиться під сумнів. Ми тут говоримо про найважливіші функції та ситуації у країні", - підкреслив Головня.

Віце-спікер Сейму Кшиштоф Босак ("Конфедерація") також у вівторок заявив, що Національна виборча комісія діє "незаконно і злочинно". На його думку, НВК "вирішила відверто порушити закон".

"На нашу думку, члени Національної виборчої комісії вчиняють злочин у вигляді перевищення повноважень, передбаченого ст. 231 Кримінального кодексу" , - сказав Босак.

(Стаття 231 Кримінального кодексу передбачає, що державна службова особа, яка перевищила свої повноваження або не виконувала свої обов’язки, вчинила дії на шкоду громадським чи приватним інтересам, підлягає покаранню у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років). .

За словами лідера Конфедерації, ст. 7 Конституції, яка говорить, що органи державної влади діють на основі та в межах закону.

Босак підкреслив, що "незаконні і злочинні" дії НВК є очевидним втручанням у президентські вибори. "Це не тривіальний злочин, це втручання в саме серце демократичної системи органу, створеного для охорони стабільності та прозорості правил, - сказав він. "Важко уявити більш кричуще порушення, ніж спроба через обструкцію не підкоритися остаточному рішенню Верховного суду напередодні президентської кампанії", - додав він.

Політик Конфедерації також визнав, що в цій справі провина також ПіС. "Ця партія настільки змінила структуру Національної виборчої комісії, що дозволила парламентській більшості висунути більшість членів до органу, який має контролювати вибори. Якби не ця зміна, такої ситуації не було б", - зазначив він.

Справа про субсидії для "ПіС"

Національна виборча комісія 29 серпня ц.р. відхилила фінансовий звіт виборчої комісії "ПіС" з парламентських виборів 2023 року.

До компетенції Палати надзвичайного контролю палати Верховного Суду належить розгляд скарг на постанови Національної виборчої комісії, а також право ухвалювати рішення щодо дійсності виборів. Палата була створенка відповідно до Закону про Верховний суд від 2017 року та складається з осіб, призначених за поданням Національної ради юстиції, яка була сформована в результаті змін до закону в грудні 2017 року.

На початку грудня Національна виборча комісія направила до Верховного суду запит про відсторонення так званих неосудів зі складу семи суддів, призначених у складі Палати до розгляду скарги ПіС, але Верховний суд відхилив це клопотання.

Раніше Національна виборча комісія стала на позицію, в якій постулювала, що особи, призначені суддями Національної ради юстиції після 2017 року, не повинні брати участь у справах Верховного суду. Тоді було оголошено, що у справах за участю Національної виборчої комісії, у яких такі суді будуть виносити рішення, НВК вимагатиме їх виключення. Однак ця позиція не була прийнята одностайно.

Фото – Маршалок сейму Шимон Головня/ Wojciech Olkuśnik / East News/rmf24.pl

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: