Світлана Шатіліна: Допомога Україні — це шлях білорусів до власної свободи
14-15 листопада у Києві продовжив роботу 4 Форум імені Острозьких — масштабний захід, який стартував 12 листопада у Львові. Цьогоріч захід зібрав понад 30 провідних експертів з України та Білорусі, журналістів, громадських діячів та політиків. Мета — поглибити експертний діалог між країнами, підтримати демократичний розвиток білоруського народу та напрацювати рішення для післявоєнного майбутнього.
У дискусіях взяла участь Світлана Шатіліна, голова місії демократичних сил Білорусі в Україні. Вона відповіла на запитання шеф-редактора ІА «Західний інформаційний фронт» Юрія Кмітя.
— Як ви бачите нову стратегію вашої місії в Україні? І що плануєте робити, щоб змінити ситуацію в інформаційному полі та в українсько-білоруських відносинах загалом, котрі перебувають, м’яко кажучи, у замороженому стані?
– Перше, що я поставила собі на меті, — з’ясувати, з якими треками я тут маю працювати. Отже, перший трек — це білоруська діаспора в Україні.
Ми маємо сісти за круглий стіл, і місія має стати одним з учасників цього діалогу. Ми повинні викласти карти на стіл і обговорити, чим кожен із нас може бути корисний в тих умовах, у яких ми перебуваємо сьогодні. Тому що українці навіть за мінімуму ресурсів, допомагаючи один одному, роблять неймовірні речі. Нам бракує лише першого кроку — сісти й почати розмовляти про те, як саме ми можемо бути корисними одне одному.

Другий трек — це українська влада. Ми маємо пояснювати їй свою позицію та доносити своє бачення. Але щоб це робити, ми повинні виступати в політичних питаннях хоча б у кількох фронтах. У нас можуть бути різні думки — А, Б і С. І тоді треба шукати людей, які ці думки зможуть просувати.
Третє — українське суспільство. Йому потрібно пояснювати, що реально відбувається в Білорусі, щоб українці правильно сприймали білорусів, які перебувають тут. Я сама пережила ситуацію, коли усвідомлюєш, що через рік-два в тебе не буде жодних документів і ти з поважної людини перетворюєшся на нікого. Це дуже важко емоційно. І якщо українське суспільство нас краще розумітиме, то й українська влада, яка завжди орієнтується на своє суспільство, теж розумітиме краще.
Четвертий трек — дипломатичні представництва дружніх держав в Україні. Їм також треба пояснювати, яку спільну позицію ми маємо і що ми можемо робити тут для посилення Білорусі як дружньої країни й суспільства.
Власне, сьогодні, я на організаційно-аналітичному етапі — збираю «скарги» й після цього хочу поставити діагноз, щоб правильно обрати ліки.
— В Україні дуже різко відреагували на спроби Лукашенка знову стати «миротворцем», повернутися до переговорів у стилі мінського процесу. Зеленський йому відмовив. Чи може альтернативу позиції Лукашенка зараз запропонувати демократична білоруська опозиція, наприклад, Світлана Тихановська?
– Мені здається, про це ще рано говорити. Щоб стати силою, з якою рахуються на такому рівні, білорусам треба більше консолідуватися. Коли ми будемо більш об’єднані, і буде розуміння, що за нами стоїть усе білоруське суспільство, — тоді ми зможемо показати це практичними діями, і з нами рахуватимуться.”Реалполітик “— це завжди про реальність, а реальність така, яка вона є.

– На мою думку, єдина реальність, яка може допомогти білоруській опозиції, це повна поразка і ослаблення Росії. Але сьогодні це також можливість якось впливати на позицію Лукашенка. Ми бачимо активність американців в цьому напрямку, які створили свій канал спілкування, він досить цікавий і несподіваний. А що може запропонувати Світлана Тихановська?
- Вона може консолідувати ту частину білоруської діаспори, яка би розуміла, що головна ціль білорусів нині, при чому - всіх білорусів, - це допомогти Україні у війні з росією. Якщо переможе Україна, в нас з'явиться шанс, і Світлана Тихановська має на всіх міжнародних площадках у розмові з європейськими партнерами пояснювати, що дайте нам білорусам можливість в Україні допомогти Україні.
– Дякуємо за розмову
За освітою вона медик, однак майже двадцять років працювала у туристичній сфері, де мала власну туристичну компанію. Після початку повномасштабної війни її досвід управління логістикою, маршрутами й організацією процесів став основою для роботи «Медичного десанту», мобільної медичної бригади, що виїжджає у деокуповані та прифронтові села. Світлана Шатіліна відповідає за повний цикл організації поїздок — від планування маршруту і проживання волонтерів до структурування прийому пацієнтів, створення реєстратури, підготовки інформаційних матеріалів та забезпечення бригади всім необхідним. Завдяки її роботі десятки населених пунктів отримали доступ до безкоштовних медичних послуг, консультацій, аналізів, медикаментів та окулярів. З жовтня 2022 року команда здійснила п’ятнадцять виїздів, надала понад сім тисяч консультацій і передала тисячі медичних наборів.
Попри білоруське громадянство Світлана Шатіліна має чітку антивладну позицію щодо режиму Лукашенка та активно підтримує Україну. З 2013 року вона свідомо вивчає українську мову, відвідувала мовні курси, займалася з викладачем і багато читала. В Україні вона одружена з уродженцем Західної України, її син служить у лавах Збройних сил України.
Світлану Шатіліну призначено головою місії Демократичної Білорусі в Києві. Про це повідомила лідерка білоруської опозиції, голова Об`єднаного перехідного кабінету Світлана Тихановська на форумі «Нова Білорусь», що 9-10 серпня 2025 пройшов у Варшаві.
Світлана Тихановська, зазначила, що Світлана Шатіліна розвиватиме білорусько-українські відносини та допомагатиме білорусам в Україні: "На цій посаді вона замінить Геннадія Манька, який продовжить працювати в команді зі Світланою та в Координаційній раді. Світлана Шатіліна координуватиме роботу з представником з питань безпеки Вадимом Кабанчуком та його командою».
Фото - ІА "ЗІФ"
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар