Напад на цілісність інфопростору ЄС: журналісти – проти скасування фактчекінгу у Facebook
«Репортери без пордонів» (RSF) та Європейська федерація журналістів (EFJ) закликали президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн запобігти припиненню програми фактчекінгу Meta.
Організації переконані, що рішення Meta, впроваджене на території ЄС, стане «серйозним нападом на цілісність європейського інформаційного простору, а також на демократичний суверенітет Союзу». Про це йдеться у відкритому листі, опублікованому на сайті RSF, повідомляє «Детектор медіа».
«Рішення Meta, якщо його застосувати на території ЄС, стане серйозним і негайним нападом на цілісність європейського інформаційного простору, а також на демократичний суверенітет Союзу. Це завдало б значної шкоди користувачам послуг Meta і навіть могло б створити загрозу громадській безпеці в усьому Союзі або його частині.
Дозволити європейським громадянам необмежено піддаватися ненависті, дезінформації та маніпулятивному контенту на таких потужних цифрових платформах, як фейсбук та інстаграм, було б порушенням DSA та перетворило б інформаційний хаос, який ми вже знаємо, на інформаційну та демократичну кризу», – вважають організації.
Урсулу фон дер Ляєн закликали «рішуче протистояти тиску, який чиниться на європейську демократію», зокрема:
• негайно розпочати розслідування для оцінки наслідків на території ЄС через оголошення Meta про закриття програми фактчекінгу у США. Цю процедуру, яка дозволить Єврокомісії встановити потенційне порушення зобов’язання щодо зменшення ризику (стаття 35 DSA), необхідно розпочати, не чекаючи публікації наступного річного звіту про прозорість Meta, вважають організації;
• негайно зобов’язати Meta провести поглиблене оцінювання наслідків її рішення припинити свою програму та оприлюднити відповідний аналіз. «За жодних обставин його не можна використовувати для виправдання припинення програми перевірки фактів, а скоріше для об’єктивного інформування європейських громадян про ризики дезінформації, на які вони могли б наражатися, продовжуючи користуватися послугами, що надаються Meta, у разі прийняття такого рішення для ЄС», – наголошується у відкритому листі;
• негайно зобов’язати Meta тимчасово призупинити своє рішення через серйозну шкоду, яку таке рішення завдасть європейським користувачам платформ, а також тимчасово дозволити фактчекінговим організаціям повторно інтегруватися в ці платформи (стаття 70 DSA) до завершення розслідувань.
«Від вас залежить, щоб правові інструменти, які є у вашому розпорядженні через DSA, застосовувалися чітко та без зволікань. Довіра до Союзу залежить від виконання ним законів, прийнятих для захисту свого громадського простору, громадян і демократичних процесів. Якщо відповідна компанія відмовляється дотримуватися цих правил, доведеться розглянути інші засоби, у тому числі більш примусові», – зазначено в листі.
Ще 7 січня генеральний директор Meta Марк Цукерберг оголосив про зміни в підходах до модерації контенту в соціальних мережах корпорації «з огляду на зміну політичного та соціального ландшафту». Meta припинить свою програму фактчекінгу за участі організацій — довірених партнерів і замінить її системою, керованою спільнотою користувачів, схожою на «Нотатки спільноти» в соцмережі X.
Наступного дня деякі американські фактчекінгові організації підтвердили завершення партнерства з Meta. І вже 10 січня Meta оголосила співробітникам, що припиняє свої програми різноманітності, рівності та інклюзії (DEI) у програмах найму, навчання та відбору постачальників для компанії. Ці зміни також пояснили «зміною політичного ландшафту».
Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) заявила, що протягом останнього десятиліття компанія Meta підривала професійну журналістику та доступ до надійної інформації і поступово побудувала технічну, економічну та політичну архітектуру, ворожу до якісної журналістики.
Як уже писав ЗІФ, компанія Марка Цукерберга Meta відключила від соцмереж ШІ-систему, яка ідентифікувала й обмежувала поширення масових фейків. Причина цього кроку доволі банальна: рішення ухвалили в рамках стратегії встановити… тісні звʼязки із майбутньою адміністрацією Дональда Трампа шляхом пом’якшення політики щодо дезінформації та мови ворожнечі.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар