Гетьманцев: Так робити не треба, але деякі податки підвищили «заднім числом»

Економіка 15.10.2024 Коментарі 0

Рішення про суттєве підвищення податків для українців Верховна Рада ухвалила 10 жовтня. Щоправда, через численні правки було доволі складно зрозуміти, кого саме стосуватимуться ці зміни.

Як нагадує видання, тепер держава забиратиме із зарплат не 19,5%, а 23% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору. Неприємні зміни торкнуться також автозаправних станцій, банків і небанківських фінансових організацій.

Більш детально про нововведення в інтерв’ю ЕП (подкаст «Хроніки економіки») розповів автор податкового закопроєкту, голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев.

Отже, за його словами, нововведення стосуються двох великих блоків. «Перший – це військовий збір, який порівну розкладається на всіх нас: плюс 3,5 відсоткового пункту з фонду заробітної плати. Якщо говорити про ФОПів, то перша, друга, четверта група – 800 гривень на місяць. Третя група – плюс 1 відсоток з доходу.

Другий блок – це податок на надприбутки банків за ставкою 50% за 2024 рік. Крім цього, є ще авансовий внесок для АЗС, підвищення ставок для небанківських фінансових установ з 2025 року. Також ми повністю знімаємо будь-які суперечності в питанні, чи треба РРО для гральних закладів, чи ні, бо вони цим маніпулюють в судах», - заявив Гетьманцев.

Автор законопроєкту очікує, що вже до кінця цього року податкові новації повинні принести бюджету 21 млрд грн додаткових доходів. У наступному році це мало б бути приблизно 140 млрд грн.

Тим часом запроваджено норму, що ті військові, які беруть участь у бойових діях, взагалі не сплачують військового збору з усіх доходів – і грошового забезпечення, і додаткових надбавок. Тоді як інші військовослужбовці й надалі платитимуть 1,5% військового збору.

На запитання, чи справді податки цього разу підвищують «заднім числом», голова податкового комітету підтвердив, що для частини ФОПів це справді буде так. А для працюючих українців (очевидно, мались на увазі наймані працівники — ЗІФ) – з моменту набуття чинності законом.

За його словами, лише «виключність обставин змусила нас це рішення ухвалити», підкреслив Гетьманцев. Він пояснив цей крок дилемою, яка постала перед депутатами у вересні-жовтні: або вводити в дію закон з листопада і піднімати ставки ще більше (бо сума потреби нікуди не дівається) або усе ж робити це першим жовтня. Тож обирали «менш погане рішення з двох дуже-дуже поганих».

Щодо механіки застосування нового закону, то Гетьманцев підтвердив, що коли підприємство вже виплатило аванс із зарплати та сплатило військовий збір за старою ставкою, то другу частину зарплати буде оподатковано за новою ставкою. А щодо ФОПів, то у них і так квартальна звітність: «За четвертий квартал вони подадуть її на початку наступного року і вже тоді будуть платити новий податок», - пояснив нардеп.

Натомість Гетьманцев фактично погодився із тим, що ухвалений закон не відповідає нормам Конституції (через зворотну дію в часі):

- Я б не хотів тут юридичних дискусій, бо вони мене дискредитують. Чому? Бо я все ж таки доктор юридичних наук, і я точно знаю, що це порушення. Тобто так робити не треба.

Але якщо зняти питання про конституційність або неконституційність, то закон конституційний. Є рішення, яким Конституційний суд протлумачив, що означає зворотна дія в часі. І він зазначив, що це стосується тих випадків, коли норми регулюють відносини, які розпочалися і були завершені до дати набуття чинності норми.

Якщо ми говоримо про третій чи четвертий квартал, то тут відносини точно не завершені. Але дійсно, це погане рішення. Тобто, тут у нас немає дискусії.

Водночас голова податкового комітету ВРУ зазначив, що не очікує подання якихось позовів чи намагань скасувати це рішення у судовому порядку.

«За своєю суттю це рішення правильне. Якщо немає грошей на армію, то де їх брати? Їх необхідно брати в людей, розкладаючи цей податок порівну на всіх. Мені здається, що будь-які дискусії на цю тему, які ми чули у залі парламенту, у соцмережах чи від псевдоекспертів про те, що не потрібно піднімати податки – дискредитують нас як країну», - заявив Гетьманцев.

Прикметно, що на запитання про існування норми щодо запровадження податкових змін не пізніше, ніж за 6 місяців до моменту набуття ними чинності, голова профільного парламентського комітету відповів коротко: «На жаль, війна внесла свої корективи».

А щодо порушення обіцянки держави не змінювати податковий режим для резидентів «Дія.Сіті» (айтівців) протягом 25 років, Гетьманцев зазначив, що у відповідному законі «військовий збір не згаданий ані словом, ані комою». І додав, що в самому законі зазначено, що коли питання стосується нацбезпеки та оборони, то «ці гарантії на них не розповсюджуються». Та й військовий збір спеціально не був включений до особливих умов оподаткування «Дія.Сіті».

«Мені здається неправильною з погляду моральності дискусія з приводу того, що давайте за нас заплатять вчителі та медики. Бо ми ж розуміємо, що ця сума збирається з усіх. Якщо хтось не сплачує цей податок, то за нього платить інший», - підкреслив Гетьманцев.

Нагадаємо, що як раніше інформував у своєму ТГ-каналі нардеп Ярослав Железняк, Верховна Рада ухвалила такі податкові зміни:

  • З 1 жовтня 2024 року військовий збір на зарплати всіх фізичних осіб (включаючи тих, хто працює в режимі "Дія.Сіті") зросте з 1,5% до 5%. Це означає, що доходи громадян оподатковуватимуться ретроспективно.

  • З 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи громадян (крім зарплат) також збільшиться з 1,5% до 5%.

  • Для ФОПів І, ІІ та IV груп введуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 число звітного місяця. З жовтня 2024 року це становитиме 800 грн на місяць.

  • ФОПи ІІІ групи сплачуватимуть 1% від доходу у вигляді військового збору.

  • Для банків знову введуть підвищений податок на прибуток за ставкою 50% за 2024 рік. Оскільки банки вже сплатили податки за старою ставкою, новий податок діятиме ретроспективно.

  • З 1 січня 2025 року для небанківських установ (крім страхових компаній) податок на прибуток збільшиться з 18% до 25%.

  • Для автозаправних станцій (АЗС) запровадять щомісячні авансові внески з податку на прибуток: 30, 45 або 60 тисяч грн за кожну станцію, залежно від її типу. Сума переплат не буде врахована для зменшення податкових зобов'язань у майбутньому.

  • Для обмінних пунктів запровадять авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за кожен пункт обміну у Києві, 600 євро в містах з населенням понад 50 тисяч, і 200 євро для інших населених пунктів.

  • Мінімальний податок на землю (МПЗ) у розмірі 700 грн і 1400 грн за гектар.

  • Щомісячна звітність щодо ПДФО, військового збору та ЄСВ почнеться з 1 січня 2025 року. Це потрібно для впровадження «економічного бронювання».

  • Доходи від «національного кешбеку» не оподатковуватимуть ПДФО у 2024-2025 роках.

  • Рента на видобуток гірських порід для щебеню, граніту та піску – не менше 5 доларів за тонну.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: