Який шмат Естонії може спробувати відкусити ліліпутін?

ПЕРЕКЛАДИ 26.12.2024 Коментарі 0

Майже постійні провокації з боку москви – від глушіння супутникової навігації до викрадених прикордонних демаркаційних буїв, гучно волаючої пропаганди, дронів спостереження та дзижчання дирижаблів з літерою Z. Місто Нарва, затиснуте вздовж кордону Естонії з росією, намагається протистояти російським загрозам. Однак саме тут може розпочатись Третя світова війна

Цей засніжений прикордонний міст між двома середньовічними фортецями в російськомовному куточку Естонії може стати місцем початку Третьої світової війни, пише видання Politico. 

«Ми не маємо наміру розпочинати третю світову війну, але ми бачимо постійні спроби спровокувати нас зробити щось, що мало б більший вплив», - каже Егерт Беліцев, генеральний директор Управління поліції і прикордонної охорони Естонії, одного грудневого дня під час снігопаду. 

Приблизно чверті 1,4-мільйонного населення Естонії є етнічними росіянами. Більшість із них мають естонське громадянство і відчувають тісні зв’язки з Естонією, але кремль віддавна вміє використовувати етнічні відмінності, щоби претендувати на особливу роль у захисті російської діаспори. Це було зроблено у Грузії та Молдові, і це стало приводом для вторгнення рф в Україну.

кремль може розіграти ту саму карту і спробувати захопити східну Естонію, де проживає чимало етнічних росіян, а потім змусити НАТО розпочати глобальну війну у відповідь. Відсутність реакції покаже, що стаття 5 НАТО щодо спільної оборони є безглуздою.

Очільник рф ліліпутін невдовзі після початку повномасштабної війни в Україні навіть припустив у 2022 році, що Нарва історично є частиною росії.

Нарва, третє за величиною місто Естонії, ближче до Санкт-Петербурга, ніж до Таллінна. Із приблизно 56 000 його мешканців 96 відсотків розмовляють російською, а третина має російський паспорт.

Описуючи місто як «кінець вільного світу», Беліцев, етнічний естонець, не думає, що союзники Естонії по НАТО готові до того, що тут може статися.

Близько 900 британських солдатів дислокуються у країні у складі багатонаціональних сил НАТО на авіабазі Тапа на захід від Таллінна; Франція також має там війська. Британський уряд пообіцяв залишити свою 4-ту бригадну бойову групу в режимі очікування для швидкого розгортання. НАТО створила бойові групи в більшості східних країн-членів і планує розширити ці групи в Латвії та Литві. Вона не взяла на себе це зобов'язання в Естонії через нестачу британської армії, яка має лише дві бронетанкові бригади.

Якби росія завдала удару, навряд чи сили НАТО в Тапі, доповнені 7700 активними військовослужбовцями Естонії (збільшеними до 43 000 у разі війни), мали б достатньо вогневої потужності, щоб відбити наступ. 

Більше того, нещодавній візит бельгійської делегації був зосереджений на тому, як евакуювати своїх громадян, нехтуючи серйозним обговоренням того, як війська можна швидко направити для захисту Балтії, сказав Бєліцев. «Я думаю, що обізнаності немає настільки, наскільки ми її маємо, - сказав він про союзників своєї країни. – Цього не було у 2008 році [коли Росія вторглася у Грузію], цього не було в 2014 році [коли був анексований Крим] і цього немає зараз… люди не розуміють реальної ситуації».

Погляд на росію

Для Таллінна питання про те, що робити зі своїм великим східним сусідом, є екзистенційним.

Найменша країна Балтії вже витрачає на оборону 3,4% свого ВВП і планує підвищити ці показники до 3,7% наступного року, набагато випереджаючи більші країни ЄС.

Страх у Таллінні – це те, що відбудеться після завершення війни в Україні, і якщо росія використає будь-яку паузу в боях, щоби напасти на вразливу країну НАТО. Ця загроза робить охорону кордону ще важливішою.

«Коли відбувається вторгнення, вже занадто пізно, - заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур у Таллінні. - Нам потрібно ознайомитися зі системою раннього попередження і заздалегідь знати, що якщо перша особа перетне кордон, ми негайно відреагуємо».

Естонія має тривалий і гіркий досвід існування як російська колонія. Вона відновила свою незалежність лише 1991 року, коли Радянський Союз розпався, і відтоді поквапилася зміцнити зв’язки з ЄС і НАТО.

Небезпеку з боку москви виокремили 2014 року, коли співробітника служби безпеки Естона Кохвера  викрали й ув'язнили в росії. Його звільнили через рік після обміну полоненими. «Чи можемо ми бути впевнені, що щось подібне більше не повториться?» - сказав Бєліцев, стоячи на мосту через річку Нарва, дивлячись повз нещодавно встановлену в Естонії протитанкову оборону «Зуби дракона».

Беліцев сказав, що план полягає в тому, щоб охопити технологією спостереження кожен метр 338-кілометрового кордону Естонії з росією. Але це легше сказати, ніж зробити.

По-перше, це 77-кілометрова ділянка, що пролягає вздовж річки Нарва. Зняття росією прикордонних буїв цього літа призвело до стрімкого зростання вторгнень на територію Естонії з 18-ти – за попередні два роки до 96 цього року.

Без маркерів на плаву охоронцям Естонії важко відрізнити випадкових порушників від нахабних спроб проникнути в ЄС. «Якщо в річці немає буїв, це спричиняє багато помилок», - сказав Беліцев.

Блокування росією сигналів GPS у цьому районі також ускладнює відстеження літаків або дронів і виявлення контрабандистів, а також унеможливлює для охоронців можливість точного визначення місць у пустелі.

На південь від Нарви кордон проходить 126 кілометрів через Чудське озеро, після чого звивається на південь ще на 136 кілометрів через два дорожні переходи в Койдула та Луххамаа, поблизу місця захоплення Кохвера, прорізаючи болото. У той час як мокрий рельєф створює природний бар’єр влітку, він твердіє під час морозу. «Це як аеродром взимку, – сказав Беліцев. - Ви можете посадити там літак, якщо хочете».

Зміцнення захисту

Програма вартістю 157 мільйонів євро спрямована на посилення охорони кордону в Нарві. Беліцев сказав, що Естонія будує те, що він називає «стіною безпілотників», яка використовує цифрові системи для блокування ворожих безпілотників.

Також планується залучити поліцейський резерв із 1000 співробітників служби безпеки по всій країні як резервну копію на випадок великої події, на додаток до 29 000 добровольців, які вже тренуються в рамках Ліги оборони Естонії.

У такому місці, як Нарва, нелегко підвищити кількість кандидатів, оскільки абітурієнти повинні вільно володіти естонською мовою та бути громадянином, щоб служити в поліції. «У цьому регіоні ми завжди боремося за наймання нових офіцерів», - сказав він.

Усередині величної фортеці на березі річки Нарви, яку в різні моменти протягом останніх 700 років утримували данці, німці, поляки, шведи, росіяни, радянська влада, а тепер і естонці, генеральний директор міського музею Марія Сморжевських-Смирнова сказала, що важко боротися з інформаційною війною Москви.

Цього року Сморжевських-Смирнова зазнала онлайн-атаки за проведення виставки під назвою «Нарва 44», присвяченої знищенню радянськими військами прикордонного міста під час Другої світової війни.

За її словами, Кремль звинувачує у руйнуванні відступаючі німецькі війська, але фотографії показали іншу історію. Виставка роздратувала місцеву раду Нарви. Команда Сморжевських-Смирнової також викликала критику за розміщення гігантського банеру на боці фортеці, що виходить на бік рф, із написом «Путін – військовий злочинець» під час святкування Дня перемоги на московії в травні (про це писав ЗІФ).

Естонія намагається не допустити загострення відносин зі своїми етнічними росіянами та з москвою. У той час як Фінляндія закрила всі свої наземні пункти пропуску на кордоні з рф, Естонія тримає міст у Нарві відкритим для пішохідного руху, що означає постійну увагу до контролю над потоком людей.

Від тих, хто намагається перетнути кордон, видно гнійне невдоволення.

Біля входу на прикордонний контрольно-пропускний пункт шикується довга черга, що виходить на міську площу, а сотні людей чекають у снігу на проїзд до росії. Мандрівники, які їдуть довгою крижаною доріжкою через міст у росію, багато з них тягнуть великі валізи на колесах, стогнуть російською, що естонська влада змусила їх чекати годинами через ретельні перевірки на виїзді.

Беліцев звинувачує росіян у створенні проблем з дорожнім рухом, щоб його команда виглядала погано та викликала поганий настрій, але додав, що в його обов’язки не входить полегшення транзиту до держави-агресора.

«Якщо ви хочете в'їхати в росію, це не повинно бути комфортно», - вважає він.

На світлині: міст через річку Нарва перегороджений «зубами дракона», але поруч є крита доріжка для пішоходів / Politico

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: