путін запровадив драконівський метод контролю за внутрішньою опозицією - огляд політики росії
Ярослав Чорногор
Директор програми російських і білоруських студій аналітичного центру Рада зовнішньої політики "Українська призма". Кандидат історичних наук. Закінчив історичний та економічний факультети Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Потенційна участь Лаврова у засіданні ОБСЄ, нові методи контролю російської влади за власним суспільством та візит міністра закордонних справ КНДР до москви – в рамках Програми російських і білоруських студій Антон Оксентюк та Ярослав Чорногор представляють новий щотижневий #аналізагресора, в якому вони розбирають актуальні новини внутрішньої та зовнішньої політики росії.
Низка нововведень російської влади щодо подальшого контролю за медіасферою
Минулого тижня російський уряд запровадив один із найбільш дієвих методів контролю за внутрішньоросійською опозицією, а також представниками громадянського суспільства. Мова йде про ініціативу в рамках так званого списку іноагентів – переліку росіян, жорстко обмежених у їх політичній діяльності. Так, міністерство юстиції росії запровадило ще одну причину для включення російських громадян до реєстру іноагентів. Ним стала участь відповідної людини як респондента на інформаційному майданчику, що надається іноземним агентом.
Попри свою значну важливість, дана новина майже повністю пройшла повз російські ЗМІ. Завдяки цьому нововведенню росіяни зі статусом іноагента фактично втрачають можливість вести будь-яку публічну взаємодію всередині росії. У цій ситуації навіть звичайна розмова певних громадських діячів чи політиків у росії з «іноагентом» призведе до їх включення до цього реєстру. Наразі подібний метод контролю за внутрішньою політикою, а також медіасередовищем для російської влади потенційно стане найбільш ефективним.
Водночас минулого тижня в росії також почав функціонувати ще один закон, націлений на значне посилення контролю за медіасередовищем. Мова йде про обов’язкову реєстрацію власників різних Telegram-каналів, а також інших російських соціальних мереж з аудиторією понад 10 тисяч осіб. Адміністратори цих ресурсів повинні будуть надати цілий спектр власної особистої інформації. Цей метод контролю дозволяє владі не лише мати детальне уявлення про весь медіапростір у росії, але й отримати ефективний інструмент впливу.
Потенційна участь Лаврова у засіданні ОБСЄ. Фактор потенційних мирних переговорів
Минулого тижня пресслужба мзс рф повідомила про те, що Сєргєй Лавров, міністр закордонних справ росії, візьме участь у зустрічі Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ. Її засідання відбудеться у грудні на Мальті, а участь Лаврова стане його першим візитом до Євросоюзу з початку повномасштабного вторгнення. Підтвердило цю інформацію і російське посольство на Мальті. При цьому в секретаріаті ОБСЄ заявили, що нічого не можуть додати до повідомлення російського посольства.
Відтак, постає питання санкцій, введених проти особисто Сєргєя Лаврова. У 2023 році він теж взяв участь у засіданні ОБСЄ, яке проводилося у Північній Македонії. Але ця країна не є членом ОБСЄ, на відміну від Польщі, яка не допустила участі Лаврова у засіданні цієї організації у 2022 році. Так чи інакше, у цій ситуації виникає дилема навколо дієвості введених проти російських чиновників особистих санкцій. Наприклад, на початку лютого 2023 року міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг під час виступу в австрійському парламенті заявив, що російські представники, попри введені санкції, можуть брати участь у засіданнях на теренах ОБСЄ. Таким чином, ця ситуація продемонструє, наскільки ефективним є поточний рівень міжнародної ізоляції росії на західному напрямку.
Необхідно також враховувати й фактор потенційного переговорного процесу між Україною та росією, адже на сьогодні це питання потенційно здатне знову стати частиною порядку денного. Так, минулого тижня путін знову заявив про «готовність до переговорів». Українська призма активно слідкує за риторикою кремля навколо фактору мирних переговорів та зазначає, що саміт БРІКС, який пройшов у Казані, міг потенційно стати місцем тиску на москву з боку її партнерів, в першу чергу Китаю. На сьогодні ми досі не чуємо червневих ультиматумів щодо анексії чотирьох українських областей зі сторони російської влади. Наступною подією, яка потенційно продемонструє поточну публічну позицію кремля щодо теми переговорів, стане участь путіна та його виступ на Валдайському форумі, який пройде 7 листопада. На ньому російський президент традиційно робить гучні зовнішньополітичні заяви.
Візит міністра закордонних справ КНДР до росії
Минулого тижня росію відвідала міністр закордонних справ КНДР Цой Сон Хі. Візит відбувся на тлі новин про пряму участь північнокорейських збройних сил проти України на території Курської області. Під час зустрічей із російськими чиновниками міністр також заявила, що північнокорейський диктатор Кім Чен Ин «дав наказ допомагати російській армії». Цікавим фактом візиту Цой Сон Хі до москви стало те, що вона провела особисту зустріч із путіним, попри те, що раніше прессекретар російського президента Дмитро Пєсков заперечував плани щодо їхніх переговорів. Загалом візит північнокорейського міністра закордонних справ ще раз демонструє нам розвиток двосторонніх відносин між росією та КНДР.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар