Євросуд з прав людини визнав провину рф за чотирма позовами України та Нідерландів

НОВИНИ 09.07.2025

Права людини були порушені московією в Україні під час конфлікту на Донбасі та повномасштабного вторгнення у 2022 році. Таку постанову виніс Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у середу, 9 липня. Також суд визнав порушення прав людини у зв'язку зі збиттям малайзійського Boeing над Донбасом у 2014 році.

Йдеться про справу, що об’єднала чотири міждержавні скарги проти Росії до ЄСПЛ з боку України та Нідерландів:

  • Україна проти Росії (№ 8019/16) – порушення під час збройного конфлікту на Донбасі, зокрема збиття MH17, тортури, примусову працю та інше;
  • Україна проти Росії (№ 43800/14) – викрадення і незаконне переміщення українських дітей до Росії у 2014 році;
  • Нідерланди проти Росії (№ 28525/20) – обставини та наслідки збиття літака рейсу MH17;
  • Україна проти Росії (№ 11055/22) – грубі порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року.

Як і на попередніх засіданнях, російська сторона була відсутня під час оголошення рішення. А писок ліліпутіна дмітрій пєсков вже заявив, що рф вважає рішення суду нікчемним та не збирається його виконувати.

Як пише «Європейська правда», суд одностайно визнав, що має юрисдикцію за цими скаргами щодо подій, які відбулися до 16 вересня 2022 року, коли членство росії в Раді Європи припинилося.

Суд визнав росію винною в численних порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року, і їхній масовий та системний характер.

Ідеться про свавільні вбивства цивільних і військовополонених, позбавлення волі, нелюдське поводження, застосування тортур, ігнорування росією наслідків її ударів для цивільного населення, системну практику придушення української ідентичності, вивезення українських дітей та дорослих цивільних громадян углиб окупованих територій або на територію росії тощо.

Держава-відповідач «повинна негайно звільнити або безпечно передати всіх осіб, позбавлених волі на території України, окупованій росією або контрольованими росією силами», - заявив ЄСПЛ. Суд також зобов’язав московію співпрацювати у «створення міжнародного та незалежного механізму» для забезпечення оперативної ідентифікації «всіх дітей, перевезених з України до росії та на контрольовані росією території».

Уповноважена представниця України в ЄСПЛ Маргарита Сокоренко заявила, що рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яке визнає порушення росією прав людини під час конфлікту на Донбасі та вторгнення 2022 року, стане основою для функціонування спеціального трибуналу щодо злочинів російської агресії.

«У жодному з попередніх конфліктів не було настільки одностайного засудження міжнародною спільнотою кричущої зневаги до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни», – прокоментувала рішення ЄСПЛ міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.

За її словами, суд встановив, що військові атаки російських сил по суверенній території України з 11 травня 2014 по 16 вересня 2022 року були стратегічно сплановані з навмисною метою та беззаперечним результатом – встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням.

Суд також наголосив, що москва демонструє ворожість до інших держав-членів Ради Європи, а її нинішній режим несумісний із цілями, цінностями та засадничими принципами Ради Європи. 

Крім цього, ЄСПЛ встановив, що рейс MH17 над Донбасом збили з російського ЗРК «Бук» і саме росія несе відповідальність за те, що це стало можливим.

Нагадаємо, 17 листопада 2022 року суд у Гаазі визнав громадян рф Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України Леоніда Харченка винними в катастрофі рейсу MH17 та загибелі 298 людей. Суд визначив, що літак у липні 2014 року збили ракетою російського виробництва, яку випустили із ЗРК «Бук» поблизу окупованого Первомайського Донецької області. «Бук» привезли з території росії.

25 січня 2023 року Європейський суд з прав людини визнав, що захоплені території на сході України були під юрисдикцією росії з 11 травня 2014 року.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися