Україна та Велика Британія підписали угоду про 100-річне партнерство: подробиці
Олександр Левченко
Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер підписали угоду про 100-річне партнерство. Документ має відкриту й закриту частини. «Відносини України та Великої Британії зараз ближчі, ніж будь-коли». Про це президент В.Зеленський заявив після закінчення переговорів у Києві з прем’єр-міністром К.Стармером, який уперше на цій посаді приїхав до України з візитом.
Під час переговорів лідерів у Києві працювали сили українських ППО внаслідок російської атаки. Саме це, на переконання Володимира Зеленського, окреслює найголовніше завдання – зміцнювати український повітряний щит, армію, морські сили та кібербезпеку.
Було домовлено про щонайменше 3,6 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні плюс сторони підготували рішення про ще 3 мільярди доларів від російських активів. Велика Британія підтримує вступ України в НАТО, що є найкращим варіантом гарантій безпеки не лише для України, а й для всього євроатлантичного простору.
«Ми абсолютно чітко говоримо, що справедливий і тривалий мир приходить із силою», - наголосив Прем’єр-міністр Великої Британії. Тому Лондон працює із союзниками, щоб відбитися від російської агресії, втримати міжнародне право та посилити Україну.
Відповідно до угоди про 100-річне партнерство, Сполучене Королівство розширить вклад у підготовку спеціалістів для української бойової авіації й допомагатиме з постачанням літаків, які перебувають на озброєнні країн – членів НАТО.
Передбачене нарощування співпраці у сфері далекобійного озброєння, а також інвестицій в українське оборонне виробництво, зокрема дронів та артилерії.
Документ також передбачає посилення взаємодії в межах військового об’єднання JEF – Об’єднаних експедиційних сил.
Окрім того, закріплене партнерство у сфері морської безпеки та створення спеціальних спільних флотилій, зокрема для зміцнення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях.
Окремо в угоді йдеться про поглиблення економічної співпраці. Країни сприятимуть залученню інвестицій, розвиватимуть ядерну енергетику та заміщуватимуть російські технології.
Президент Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Кір Стармер під час зустрічі з виробниками українських безпілотників ознайомилися з конкретними результатами їхньої роботи: дронами-бомберами та розвідувальними БпЛА.
Зокрема, бомбери можуть нести й скидати до 40 кг боєприпасів на відстань понад 15 км. Ці коптери ефективно знищують ворожі цілі, зокрема логістику на передньому краї та в неглибокому тилу, особливо вночі.
Володимиру Зеленському та Кіру Стармеру також розповіли про носій FPV-дронів – українсько-британську розробку, а також українські розвідувальні БпЛА, що містять модулі зв’язку британського виробництва.
Україна планує надалі нарощувати виробництво дронів і вийти на рекордні показники. Українські дрони – це та зброя, яку найвигідніше виробляти саме в Україні, ніж будь-де в Європі.
Прем’єр-міністр Кір Стармер заявив, що Великобританія відіграватиме повноцінну роль у забезпеченні та підтримці миру в Україні і потенційно готова взяти на себе відповідальність у миротворчих зусиллях, зокрема, через залучення британських військових до миротворчих місій та готовності Британії відправити миротворчий контингент в Україну.
«Європейським союзникам потрібно активніше допомагати Україні в боротьбі з Росією. Київ необхідно поставити в сильнішу позицію на переговорах з Москвою». Про це заявив Кір Стармер в інтерв'ю Politico, пообіцявши зіграти повноправну роль у будь-якій мирній ініціативі, яка виникне у зв'язку з приходом новообраного президента США Дональда Трампа до влади.
Прем'єр-міністр Великої Британії оголосив про передачу Україні 150 стволів артилерії британського виробництва та нових мобільних систем ППО Gravehawk. Інноваційна система, розміром з морський контейнер, здатна модернізувати ракети класу "повітря-повітря" для наземної протиповітряної оборони, тобто вона може використовувати ракети, які вже є на озброєнні Збройних сил України. Два прототипи системи протиповітряної оборони були випробувані в Україні у вересні, а ще 15 будуть випробувані цього року.
Візит британського прем’єра до Києва викликав значне занепокоєння в Москві. «З огляду на те, що Великобританія член НАТО, то просування її військової інфраструктури в бік наших кордонів, безумовно, елемент, який досить непокоїть», - стверджує прес-секретар путіна Д. Пєсков. Він запевнив, що в Москві будуть «аналізувати те, що буде відбуватися», заявивши, що Кремль негативно ставиться до пункту в договорі щодо співпраці в Азовському морі. Чомусь кремлівський посадовець вважає, що це внутрішнє море Росії і тому навряд чи там можлива якась співпраця України та Великої Британії. Та час покаже.
Велика Британія від початку відкритого російського нападу на Україну у лютому 2022 року опинилася серед найактивніших союзників Києва, виділивши допомоги, зокрема зброї на 12,8 мільярда фунтів.
Підписана між Україною та Великою Британією угода є історичною, оскільки вперше Україна укладає документ про співпрацю на 100 років. В ньому йдеться про співпрацю для нарощування оборонних спроможностей, зокрема виробництва української зброї, створення спільної флотилії, а також захист та відновлення української спадщини, пошкодженої чи зруйнованої Росією, і про навчання військових ЗСУ у Великій Британії.
В угоді Велика Британія підтвердила незворотний шлях України в НАТО й засвідчила, що посилюватиме санкції проти російської економіки. Передбачена координація військових спільних дій, у разі, коли це буде необхідно. І це ще раз говорить про те, що від співробітництва Україна та Великобританія переходять у стадію союзництва стратегічного характеру.
Фото – зустріч Президента України та Прем’єр-міністра Великої Британії в Києві,16 січня 2025 року / Офіс Президента України
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар