Україна порозумілася з Польщею щодо ексгумації жертв Волині – спільна заява
Україна підтверджує, що немає жодних перешкод щодо проведення пошукових та ексгумаційних робіт на своїй території. Це повинно відбуватись у співпраці з компетентними українськими установами, відповідно до українського законодавства. У цих випадках Україна готова позитивно розглядати такі звернення.
Це зафіксовано у спільній заяві щодо питання ексгумацій жертв Волинської трагедії, яку ухвалили на зустрічі у Варшаві 26 листопада міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга.
«Ми рішуче налаштовані розв’язати спірні питання нашого спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі. У найкоротші терміни Україна та Республіка Польща започаткують діяльність спільної Робочої групи під егідою Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща з метою проведення фахової роботи та досягнення порозуміння між сторонами», - йдеться у тексті заяви, яку оприлюднено на сайті українського МЗС.
Також у ній міститься запевнення про тісне стратегічне партнерство між нашими країнами, підтримку Формули миру та Плану перемоги та спрямування зусиль на посилення обороноздатності України шляхом передачі техніки та зброї Польщею разом з іншими країнами НАТО та ЄС. А також традиційно підкреслено безпрецедентну допомогу, яку надала Польща – військову, гуманітарну, енергетичну, на цілі розвитку, навчальну, а також політичну на міжнародній арені.
Після зустрічі зі своїм українським колегою Радослав Сікорський заявив, що «Україна повинна повернути свої території в міжнародно визнаних кордонах, а у випадку початку переговорів про припинення війни будь-яке рішення, яке буде підготовлене, повинно мати схвалення наших українських друзів». І що Польща буде нас у цьому підтримувати.
«Ми знаємо з польської історії спроби держав порозумітися через голови зацікавлених країн. У минулому вони не принесли нічого доброго», - зацитувала Сікорського агенція PAP.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск назвав цю домовленість «запорукою повного примирення наших народів, такого необхідного в цей драматичний момент нашої спільної історії».
У мережі Х він написав: «Україна не блокуватиме ексгумацію жертв Волинської трагедії. Наші міністри приступають до роботи над конкретикою. Сподіваюся, що цього разу перешкод більше не буде».
Глава МЗС України Андрій Сибіга відзначив, що обидві країни працюватимуть над практичними механізмами вирішення справ, пов'язаних з пошуками та ексгумаціями. А під час перемовин із польським колегою він закликав обмежити видачу шенгенських віз росіянцям, які є загрозою для безпеки країн ЄС. Та знову порушив питання передачі Україні польських МіГів.
Якщо справа щодо ексгумації дійсно зрушить з місця, це буде значним кроком Києва на шляху вступу до ЄС, адже у Варшаві неодноразово наголошували, що умовою в перемовинах буде в тому числі й вирішення історичних суперечок. Проте важливим є також дотримання українських інтересів при цьому. Зокрема, вирішення питання відновлення зруйнованих українських могил на польській території, через що й був свого часу запроваджений неформальний мораторій на ексгумацію та перепоховання поляків в Україні.
Раніше Український інститут національної пам’яті планував включити роботи з пошуку та ексгумації останків поляків у Рівненській області у плани на 2025 році, реагуючи на відповідні запити з боку громадян Польщі. Про це та про причини непоступливості поляків ЗІФ уже писав раніше.
Світлина: МЗС
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар