Україна може посприяти у видачі ордеру на арешт Лукашенка, - Павло Латушко

АНАЛІТИКА 17.01.2025 Коментарі 0

Про підсумки минулого року для демократичних сил Білорусі, досягнуті результати та невиконані завдання, злочини Лукашенка, ордер на його арешт і поради білорусам щодо дій на так званих виборах президента. Думками щодо цих та інших важливих тем в ексклюзивному інтерв’ю для Західного інформаційного фронту поділився заступник керівника Об'єднаного Перехідного Кабінету демократичних сил Білорусі та голова Народного антикризового управління Павло Латушко.

- Завершився 2024-ий рік – час підбиття підсумків. Які найважливіші досягнення у роботі демократичних сил Білорусі ви би виокремили?

- Нам удалося заблокувати відновлення суб'єктності для Лукашенка. Це важливо з погляду майбутніх змін у Білорусі. Його не визнає більшість демократичних країн світу. Лукашенко також має критичне внутрішнє ставлення у білоруському суспільстві. Так, сьогодні виявити це ставлення публічно складно, практично неможливо, але вся соціологія свідчить про те, що білоруси не змінили свою думку щодо Лукашенка із 2020 року.

ОПК МАЄ НАЙВИЩИЙ РІВЕНЬ СТІЙКОСТІ

Нам вдалося посилити інститути демократичних сил, що є безпрецедентним як для історії демократичного руху Білорусі, так і для історії сучасної Європи. У нас є обраний Президент-елект, створений Об'єднаний Перехідний Кабінет (ОПК, - ЗІФ) як виконавчий орган демократичних сил і Координаційна Рада (КР, - ЗІФ) як представницький орган білорусів. Працює величезна кількість ініціатив та організацій, таких як «Белпол», «Чесні люди», «Робочий рух», «Кіберпартизани», «Рада культури» та ін. Працює велика кількість незалежних ЗМІ, аналітичних центрів, політологів. Існує мережа народних посольств більш ніж у 20-ти країнах світу.

Усе це має важливе значення для сьогодення та, головне, для майбутніх змін у Білорусі. Якщо хочете, це прото-держава, побудована, на жаль, за кордоном, але має вплив і всередині країни.

Щодо всього того, що я сказав, є й опозиція, яка не погодиться з моїми тезами. Але це нормально. У цьому полягає демократія. У нас підтримується системний стратегічний діалог із ключовими партнерами. Відбувся другий раунд стратегічного діалогу зі США та четверте засідання консультативної групи Білорусь-ЄС – фактично теж стратегічний діалог із Європейським Союзом: з Єврокомісією, Європейською службою зовнішніх дій. Відбувся вперше стратегічний діалог із Канадою. До речі, і США, і ЄС, і Канада використовують подібні інструменти лише у відносинах із урядами. У цьому випадку цей інструмент діє у відносинах з демократичними інститутами і представниками демократичних організацій.

Ми вперше обрали Координаційну Раду як представницький орган. Так, небагато білорусів проголосувало, до цього були об'єктивні та суб'єктивні причини. Але вперше у демократичній конкурентній боротьбі обрано представницький орган, який здобуває своє визнання. 27-31 січня цього року КР візьме участь у засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи як офіційна делегація представницького органу Білорусі.

Нам уперше вдалося винести питання щодо ситуації в Білорусі до порядку денного Міжнародного кримінального суду. Ми готували півтора роки матеріали й уряд Литви передав білоруську ситуацію в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду, що відкриває правову можливість переслідування Лукашенка та його спільників і видачі ордерів на арешт.

Нам удалося посилити санкційний тиск на режим. Гармонізація санкцій на сьогодні між Росією та Білоруссю оцінюється на 60%, і матеріали для їх запровадження готувала, зокрема, наша команда. Ми також вимагали запровадження санкцій на Систему передачі фінансових повідомлень центробанку Росії. Вперше я зустрівся зі спецпредставником ЄС із санкційної політики, послом Салліваном, у грудні 2023 року, і в результаті санкції на СПФС Росії запровадили у 14-му пакеті ЄС 24 червня 2024 року. Ми домоглися запровадження санкцій на всі літальні апарати Лукашенка. Останній його літак Борт №1 Boeing 767 опинився під американськими санкціями з 9 серпня 2024 року. 24 судді, так звані «перевертні в мантіях», потрапили під санкції Європейського Союзу. Значна кількість осіб, пов'язаних із військовими злочинами, незаконним переміщенням українських дітей та їх подальшою індоктринацією, також включено до списків санкцій Європейського Союзу, США, Канади, Великобританії та інших країн.

Нам вдалося створити Міжнародний гуманітарний форум з допомоги політв'язням та їхнім сім'ям, який має серйозну міжнародну фінансову підтримку.

Уперше відбулися «Дні Білорусі» у Брюсселі, які супроводжувалися проведенням конференції високого політичного рівня у Європарламенті, що акцентувало увагу ЄС на проблематиці Білорусі.

Стійкість демократичних інституцій. В Об'єднаному Перехідному Кабінеті відбувалися кадрові зміни, проте Кабінет довів свою стійкість. Низка членів Кабінету ухвалили рішення залишити ОПК за своїми політичними поглядами, у тому числі у зв'язку з відстоюванням необхідності зміни стратегії Кабінету – бажанням розпочати переговори з режимом. Але доволі швидко було призначено нових представників в ОПК. І Кабінет має сьогодні найвищий рівень стійкості.

Допомога білорусам у легалізації за кордоном була одним із пріоритетів. Так, необхідно розуміти, що ми – не уряд, який стоїть на своїй землі і має матеріальні, організаційні, людські ресурси для вирішення всіх питань, які хвилюють білорусів, сотні тисяч, які вимушено залишили територію Білорусі, фактично були депортовані з території країни. Однак це було одним із пріоритетів нашої роботи. І нам вдалося тут вирішити низку системних питань, пов'язаних із видачею тимчасових документів, спрощенням питань легалізації. Хоча, безперечно, викликом залишаються питання забезпечення мобільності білорусів, видачі віз.

- Чого, на вашу думку, не вдалося зробити демсилам?

- Нам не вдалося звільнити всіх політичних в'язнів, і це залишається для нас головним пріоритетом. Звільнено понад 200 політичних ув'язнених. Так, це невелика частина, але важливо, що білоруси виходять на волю. Разом із тим ми наголошуємо, що репресії не припиняються і загальна кількість політв'язнів також не зменшується. Фактично режим реалізує принцип умовної ротації: звільняючи одних, він одночасно кидає у катівні нових, ні в чому не винуватих білорусів.

Репресії не зникнули, тому припинення цих репресій залишається головним завданням. Досягнути цього можна через примус режиму до зміни внутрішньої політики щодо білоруського народу.

Також нам не вдалося вирішити всіх питань, пов'язаних із легалізацією білоруських добровольців. На жаль, ця проблема часто стикається з підходами національних урядів, які ставлять як головний пріоритет забезпечення питань внутрішньої національної безпеки. Тим не менш, це завдання залишається одним із пріоритетних, і ми продовжуватимемо працювати над його вирішенням.

ЛУКАШЕНКО НАЙБІЛЬШЕ У ЖИТТІ ЛЮБИТЬ ВЛАДУ

- Які дії та рішення лукашенка вас найбільше вразили цього року?

- Лукашенко послідовно не змінював своєї політики щодо білорусів. Цього року правозахисники відзначили зростання репресій. За даними правозахисників, 8 900 білорусів зазнали політичних переслідувань протягом 2024 року. Це лише відомі факти. Тисячі політичних ув'язнених, десятки тисяч, які залишали територію Білорусі протягом 2024 року. Лукашенко продовжує системні, наймасштабніші репресії у Європі.

Він продовжує агресивну політику щодо сусідів, як щодо України, так і країн-членів Європейського Союзу, використовуючи, наприклад, нелегальних мігрантів як гібридну зброю проти країн-членів ЄС. Він продовжував загрожувати застосуванням зброї, одночасно демонструючи свою недостатню суб'єктність у зовнішній політиці, військовій політиці Білорусі. Навряд чи можна говорити про те, що Лукашенко міг чимось вразити нас у 2024 році, хіба що тим, що він відмовився би брати участь у черговій спробі перепризначити себе на посаду президента Білорусі. Але він у цьому житті найбільше любить владу та ніколи від неї не відмовиться. Тому тут він також не зробив нічого, що могло стати сюрпризом для білорусів.

ДОКАЗІВ ДЛЯ АРЕШТУ ЛУКАШЕНКА ЗІБРАНО ДОСТАТНЬО

- Ви наполегливо та послідовно на всіх можливих міжнародних майданчиках виступаєте за притягнення білоруського диктатора до кримінальної відповідальності. Зокрема щодо незаконного вивезення українських дітей з окупованих росією територій. Чому у Європі зволікають із таким рішенням та які шанси почути від Міжнародного кримінального суду у Гаазі про ордер на арешт лукашенка?

- Лукашенко вчинив низку міжнародних злочинів. Злочин проти людяності – це злочин проти білоруського народу. І завдяки нашій взаємодії з Міністерством юстиції Литви протягом більш ніж одного року нам вдалося зібрати докази разом із правозахисними організаціями та виробити правовий підхід щодо передачі матеріалів щодо Лукашенка до Міжнародного кримінального суду. Уряд Литви здійснив це 30 вересня минулого року. Таким чином, уперше білоруська ситуація, тема Лукашенка, офіційно означена на порядку денному Прокурора Міжнародного кримінального суду. Нашим завданням є якнайширша підтримка цього звернення з боку інших країн-членів Римського статуту. До речі, Україна, ставши з 1 січня 2025 року членом МКС, має також можливість підтримати звернення уряду Литви для того, щоби досягнути нашої мети – видачі ордера на арешт Лукашенка й у подальшому притягнення його до відповідальності за злочини проти людяності.

Ми, як команда НАУ, продовжували збирання доказів, пов'язаних зі скоєнням Лукашенком і його спільниками військових злочинів, незаконного вивезення українських дітей, їхньої індоктринації. До цієї роботи долучилася низка українських правозахисних організацій, також ініціатива «Белпол». Зібрано достатньо доказів для того, щоби ставити питання про видачу ордера на арешт Лукашенка та щодо цього виду злочину. І тут ми розраховуємо на підтримку уряду України.

Лукашенко вчинив акт агресії, і за цей злочин ми сподіваємося, що він також не втече від відповідальності. Ми продовжуємо працювати за іншими можливими напрямами притягнення Лукашенка до відповідальності. Це є принципово важливим для того, щоби дати дуже чіткий однозначний сигнал елітам навколо Лукашенка. У вас є вибір: сісти в поїзд Мінськ-Гаага, купити квиток поряд з Лукашенком або відмовитися від руху в напрямку міста Гаага. Ордер на арешт Лукашенка, хай не завтра, але в перспективі призведе до необхідності для багатьох представників еліт зробити вибір на користь білоруського суспільства і змін у нашій країні, а отже й розколу еліт.

Нині це один із стратегічних напрямів діяльності Об'єднаного Перехідного Кабінету, нашої команди Народного антикризового управління. Ми закликаємо всі країни-партнери здати цей тест на демократію та усвідомити, що демократія в Білорусі не переможе доти, доки не настане відповідальність. Ми зробили все, що потрібно від нас. Нині м'яч не на нашому боці. Зараз рішення та всі інструменти в руках наших партнерів.

ПРОГНОЗУВАТИ ПОЛІТИКУ ТРАМПА НЕПРОСТО

- Спрогнозуйте політику американського президента щодо режиму лукашенка!

- Прогнозувати політику Дональда Трампа вкрай непросто, але я хотів би, щоб політика США була послідовною. Думаю, що президент США буде готовий вести комунікацію із суб'єктами міжнародної політики. Лукашенко таким суб'єктом не є тому ймовірність того, що в нової адміністрації стосовно диктатора будуть якісь сентименти вкрай мала.

- Наприкінці січня, найімовірніше, Білорусь усьоме побачить у президентському кріслі лукашенка. Що можуть протиставити цьому білоруські демократичні сили?

- Важливо уточнити, що Білорусь укотре побачить спецоперацію з перепризначення Лукашенка на узурповану ним посаду. Те, що відбувається у Білорусі, складно назвати навіть імітацією виборів – це просто фарс. Та й сам Лукашенко це чудово усвідомлює настільки, що навіть не веде бодай якоїсь подоби виборчої кампанії, а відправив своїх так званих довірених осіб у черговий раз намагатися переконати білорусів у тому, як він добрий. Самому не цікаво, цікавіше здійснити турпоїздку до Оману чи в ОАЕ відпочити і гроші перераховувати, ну чи до Китаю знову випрошувати фінансову та політичну підтримку.

Також слід враховувати, що рівень репресій та залякування суспільства настільки великий, що пропонувати білорусам якісь активні дії протесту було би неправильно. Єдиним можливим варіантом висловити протест на даний момент є поставити знак у графі проти всіх. Це поки що єдиний спосіб підтримки політизації суспільства.

Більшість білорусів не хочуть Лукашенка, а ті, хто в бюлетенях, - це колективний Лукашенко. І єдино можливий протест – поставити знак у графі «проти всіх», на жаль, єдина безпечна дія. Дати меседж системі – вибір 2020 року не змінився, білоруси проти диктатури та лукашенка. Це, якщо хочете, ін'єкція в номенклатуру – вони мають усвідомлювати, що позиція більшості не змінилася.

РОЗПОДІЛ КОШТІВ МАЄ БУТИ ПУБЛІЧНИМ

- Офіс Світлани Тихановської, Об’єднаний Перехідний Кабінет, Координаційна Рада фактично виконують президентські, урядові та парламентські функції за політичної та фінансової підтримки європейських структур. Є цифра, що із 2020 року ЄС виділив на підтримку білоруського громадянського суспільства 170 мільйонів євро. Чи достатньо цих коштів і як ви оціните ефективність їх використання?

- Реалізаторами програм підтримки є не білоруські, а іноземні, міжнародні НУО (неурядові органіхації, - ЗІФ). Вони зазвичай є партнерами Єврокомісії, а потім реалізують ці програми безпосередньо з білоруськими організаціями й ініціативами. Частина ґрантових грошей осідає в імпліменторів: як зарплати та технічні витрати. Значна частина йде на сплату податків – до третини суми допомоги. І лише те, що залишиться, передається білоруським організаціям та ініціативам.

Ось давайте й оцінимо, чи достатньо цих коштів для того, щоби протистояти диктаторському режиму, який у свою чергу спирається на підтримку Москви. Наприклад, на пропаганду йдуть величезні гроші з бюджету як Білорусі, так і Союзної держави.

Разом із тим важливо, щоби пріоритетні напрями цієї підтримки визначалися за участю інститутів демократичних сил Білорусі, наприклад Координаційної Ради, максимально відкрито після публічного обговорення, щоби кошти йшли тим організаціям, які займаються релевантною та актуальною роботою, які борються з режимом і допомагають білорусам.

- На вашу думку, цей склад і робота Координаційної Ради відповідають сучасним викликам?

- Координаційна рада виконує певні парламентські функції, а після минулих конкурентних виборів у 2024 році статус протопарламенту отримала відповідні підстави. Представники Кабінету проходять слухання та погодження у Координаційній Раді, розвивається міжпарламентська співпраця, вперше делегація КР братиме участь у сесії ПАРЄ. У КР пройшли та заплановані низка слухань на важливі для білоруського суспільства теми: освіти, відповідальності, майбутніх «безвиборів».

Також наша фракція планує ініціативу щодо того, щоби питання пріоритетів фінансової підтримки білоруського громадянського суспільства публічно обговорювали у КР. Усе це функції органів парламентського типу.

- Ваш прогноз розвитку подій у 2025-му щодо Білорусі й України?

- Щодо України, то дуже багато залежить від того, яку позицію займе Дональд Трамп і яку політику він проводитиме. Але, на жаль, мої прогнози песимістичні – війна продовжуватиметься. Путін допоки не захопить території 4-ох областей України, які вписав у свою конституцію, не зацікавлений буде у будь-яких переговорах. Але цим планам агресора протистоятиме Україна.

У Білорусі режим Лукашенка намагатиметься одночасно проводити політику терору та контролю над суспільством, а на зовнішню аудиторію намагатиметься створити імідж не кривавого диктатора, а «гуманіста», який відпускає групами політв'язнів і у відповідь просить лише визнати його та розпочати діалог зі західними партнерами . Але допоки триває війна Росії проти України, його спроби налагодити відносини із заходом приречені на провал.

Водночас ситуація в економіці й надалі погіршуватиметься, можуть погіршитися проблеми у зовнішній торгівлі, еміграція триватиме. На жаль, для Білорусі черговий рік із Лукашенком — це черговий крок у минуле. Однак, як демократичні сили, ми готуємо ситуацію і готуємось до моменту, щоби здійснити транзит влади у країні. Адже всім очевидно, що Лукашенко є людиною з минулого, і знищити прагнення білорусів до змін йому не вдалося і не вдасться.

На фото – Павло Латушко / пресслужба НАУ

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: