У Польщі знайдено цінний стародрук, який планують передати Білорусі
Білоруська діаспора викупила примірник ІІІ-го Статуту Великого князівства Литовського (ВЛК). Фоліант планують повернути на батьківщину.
Стародрук виявили в антикварній крамниці у місті Каліш у Польщі. Після нетривалих перемовин його викупили за кошти білоруських благодійників, повідомляє Центр білоруських комунікацій.
«Третій Статут визнано одним із найдосконаліших правових документів, надрукованих у Великому князівстві Литовському. В ньому зібрані закони того часу, що регламентують життя на цій території. На той час ВКЛ та Польща вже утворили Річ Посполиту, а до складу їхніх спільних земель входили території сучасної України, Білорусі, Польщі, Литви, Латвії, Молдови, Південної Естонії та західної частини Росії», - зазначає ЦБК.
У знайденому стародруку зібрано норми державного права, яких на той час не було в законодавчій практиці інших європейських держав. За оцінками істориків, Статут узагальнював державні і правові ідеї, деякі з яких випереджали свій час. Він обмежував владу великого князя, перетворивши ВКЛ на парламентську республіку. Для дворянства Статут передбачав кримінальну відповідальність за вбивство звичайної людини, забороняв переводити у неволю вільних людей за борги чи злочини, а також обмежував покарання неповнолітніх до 16 років. Окремі статті регулювали сімейне, земельне, цивільне, кримінальне і кримінально-процесуальне право.
Наявність такого документа засвідчує і вагому роль Білорусі, яка входила до одного з найпотужніших союзів тих часів. Велике князівство Литовське творило історію і було чи не найвпливовішим гравцем на європейській мапі. Занепад Речі Посполитої разом із ВКЛ пов’язаний зі загарбницькою політикою Москви, яка мала на меті підкорити незалежні, багаті та розвинені землі.
Ініціатива MALDZIS, що опікується поверненням білоруських культурних цінностей, має намір повернути Статут до Білорусі. Спочатку стародрук експонуватимуть на спеціальних заходах за межами країни, а потім воліють передати до краєзнавчого музею у місті Новогрудок, що у Гродненській області. Це містечко вважають першою столицею ВКЛ із 1240 року. У Новогрудку також розташовувалась резиденція митрополитів Київських, Галицьких та всієї Руси.
«Щоправда, є одне питання. Чи оцінить такий подарунок нинішній режим (лукашенка, - ред.)? Надто, якщо згадати герб і прапор тодішнього Великого князівства. За них у Білорусі зараз кидають за ґрати», - зауважує Центр білоруських комунікацій.
Фото – cbc.org.ua
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар