Raiffeisen International завів мільярди євро готівкою в росію перед великою війною

ПЕРЕКЛАДИ 26.03.2025 Коментарі 0

Австрійське видання Der Standard оприлюднило 25 березня стислий звіт щодо дослідження (разом із OCCRP) про те, як безпосередньо перед повномасштабним вторгненням Raiffeisen Bank International (RBI, Австрія) вчинила дії, які виглядають як участь у фінансовому забезпеченні цього вторгнення.

Виявилось, що Райффайзен лише у січні-лютому 2022 року поставив аномально велику кількість готівкової валюти – близько 9 млрд євро в еквіваленті – до рф. Детальніше про це далі, у перекладі статті з видання Der Standard.

Коли російські війська готувалися вторгнутися в Україну у 2022 році, у регіон надійшло не лише військове обладнання, а й мільярди готівки. Австрійський Raiffeisen Bank International (RBI), все ще найважливіший західний банк із присутністю в росії, очевидно, зіграв у цьому ключову роль. У період з січня по лютий 2022 року він, схоже, доставив загалом понад дев’ять мільярдів євро у вигляді банкнот євро, доларів і франків принаймні 189 траншами. Про це свідчать дослідження STANDARD і Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Особливо вибухонебезпечний: згідно з інформацією компанії Import Genius, що займається торговими даними, принаймні десять із цих грошових поставок надійшли 24 лютого 2022 року або пізніше – саме тоді, коли російські танки вже наступали на Київ, а винищувачі бомбили українські міста. Одержувачем стала компанія TBSS, яка тісно пов'язана з державними структурами. Таким чином RBI не тільки забезпечив російській економіці величезний приріст ліквідності, але, на думку експертів, також опосередковано підтримав війну путіна проти України.

RBI залишився в росії

«Готівкова іноземна валюта завжди корисна під час війни», - каже Яніс Клюге, експерт з росії Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки. 

Незрозуміло, хто зрештою отримав вигоду від готівки з Австрії. Це могли бути багаті росіяни, олігархи та друзі путіна, але так само легко російська держава та її військові. Райффайзен Банк Інтернешнл заявив, що в якості договірних партнерів має лише банки. 

«Для вторгнення потрібні гроші, як це було під час війни в Іраку, в Афганістані – а тепер і в Україні», – каже американський політолог Девід Саконі. Маючи кілька мільйонів готівкою, ви можете купити лояльність. А з кількома мільярдами? Тим паче.

Між тим RBI не є чужим для російського бізнесу. Тоді як більшість західних банків пішли після початку вторгнення, RBI залишився. Банк отримує приблизно третину свого загального прибутку саме в росії та щороку сплачує російській державі багатомільйонні податки – гроші, які, зрештою, також забезпечують роботу військової машини кремля.

Раптові великі поставки

RBI протягом багатьох років регулярно надсилає готівку до росії. Однак за кілька тижнів до вторгнення обсяг стрімко зріс: у середньому приблизно до 40 мільйонів євро за поставку – утричі більше, ніж середня поставка в попередні роки. За наявними даними, останні замовлення були зроблені 23 лютого, напередодні російського вторгнення.

За даними джерел, близьких до RBI, партію, яка мала йти до росії в день вторгнення, зупинили в останній момент. Після початку війни поставок не було, запевнив представник банку.

Банк (ніби) скорочує бізнес

Ці викриття призвели до нового тиску на Райффайзен Банк Інтернешнл. Раніше банк уже критикували за його роль у російському бізнесі. 

Відповідаючи на запитання, RBI заявив, що він «дотримується чинного законодавства» і що всі грошові перекази відповідали положенням того часу. Хоча прямих порушень, ймовірно, немає, поставки готівки банком зміцнили російський режим у той час, коли підготовка до війни вже була в розпалі. «Готівка, ймовірно, допомогла або режиму, або тим, хто його підтримує», - каже експерт з росії Клюге.

Виведення коштів із рф, як це зробили багато інших західних банків, наразі не обговорюється RBI. Він може продати свою російську філію лише за згодою кремля. Тому банк залишається в росії, але каже, що поступово згортає свій бізнес.

На питання про те, чи залишить RBI росію в разі скасування санкцій, в банку відповісти не захотіли. Прессекретар пояснив, що «неможливо передбачити» рішення, прийняті Виконавчою радою та Наглядовою радою. 

Автори: Браян Фіцпатрік, Грем Макнотон, Фредерік Обермаєр, Der Standard

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися