Що не так із закупівлями Львівської галереї мистецтв?  

РОЗСЛІДУВАННЯ 26.03.2025 Коментарі 0

Найбільш вартісні держзакупівлі Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького, органом управління якої є Міністерство культури та стратегічних комунікацій України та якою з кінця 2016 року керує Тарас Возняк, стосуються забезпечення охорони музеїв та замків, реставрації Жовківського замку, відновлення колишнього монастиря капуцинів в смт. Олесько.

Вирізняє ці закупівлі також те, що вони вельми показові:  демонструють, яких принципів дотримується вказана бюджетна установа (а вірніше - її посадові особи) під час закупівлі робіт та послуг.

Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького ― один із найбільших в Україні музеїв художнього профілю, збірка якого налічує понад 64 тисячі творів світового та національного мистецтва.

До найбільш вартісних належать колекції європейського мистецтва, львівської скульптури, українського портрету  ХУІ-ХІХ ст., ікон та меблів. Музей володіє унікальними за своєю значущістю творами польських та австрійських художників.             

Відомо також, що з початком повномасштабної війни  до ЛНГМ ім. Б.Г. Возницького на тимчасове зберігання було переміщено (з музеїв населених

пунктів, на території яких ведуться бойові дії або наявні такі загрози) понад 10 тис. музейних  предметів Музейного фонду України, що відносяться до 1 категорії цінностей.

Музейні цінності стереже фірма, яка також  охороняє об'єкти “Львівводоканалу”

Те, що Львівська національна галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького найбільше коштів витрачає на закупівлі послуг з охорони об'єктів,  цілком закономірно. З огляду насамперед на кількість  об'єктів, що потребують охорони: загалом до складу галереї входять 21 більших та менших музейних комплексів, окремих невеликих музеїв, які працюють як окремі відділи або сектори.

У цьому році, зокрема, за охорону своїх  об'єктів ЛНГМ ім. Б.Г. Возницького заплатить 16,8 млн грн – на таку суму  було підписано договір між галереєю мистецтв та ПП "Охоронно-юридична фірма "Аутпост-8", що датований 07.02.2025, за результатами закупівлі за процедурою відкритих торгів з особливостями.

Загалом, як вбачається з відкритих джерел, надавати охоронні послуги галереї мистецтв вказана фірма почала з 2020 року  (взявши під охорону сім  об’єктів).

2021 року галерея мистецтв підписала договір із ПП «Охоронно-юридична фірма «Аутпост-8» на охорону вісьмох музейних об’єктів, розміщених у Львові та на території області.

Львівський портал про цю закупівлю писав, що у системі Prozorro галерея мистецтв двічі розміщала оголошення, але щоразу свою пропозицію подавав лише один учасник, ПП «Охоронно-юридична фірма «Аутпост-8», що автоматично унеможливлює проведення торгів.

Втретє на торги знову подався лише один «Аутпост», тож цього разу тендерний комітет вирішив застосувати переговорну процедуру, віддавши перемогу таки приватній фірмі. Так само було визначено переможця закупівлі й в 2020 році.

Надалі вказана фірма (відома, зокрема, тим, що  регулярно визначається переможцем закупівель послуг з охорони, які проводить “Львівводоканал”) почне регулярно вигравати тендери на охорону 11 об'єктів, що входять до складу галереї (натомість управління поліції охорони у Львівській області, яке охороняло музеї та замки  галереї мистецтв раніше, залишиться, як кажуть, “за бортом”).

У 2022 році з ПП "Охоронно-юридична фірма "Аутпост-8"  буде укладено договір на 14,7 млн. грн., у 2023 — на 18,2 млн. грн., у 2024 -17,2 млн грн.

Як так стається, що в мільйонних тендерах з охорони об'єктів галереї мистецтв в останні роки регулярно перемагає одна і та ж фірма? Ґрунтовну відповідь на це питання може дати лишень окреме дослідження. Наразі ж звернемо увагу на окремі факти.

Торік, коли Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького, проводила відкриті торги із закупівлі послуг з  охорони,  з скаргою на дискримінаційні вимоги тендерної документації до Антимонопольного комітету звернулось управління поліції охорони у Львівській області.

У числі таких вимог, що обмежують коло учасників закупівлі, скаржник, зокрема, вказав вимогу про надання довідки про обладнання транспорту, який буде використовуватися для патрулювання об’єктів, системами GPS моніторингу та копій  документів, що підтверджують наявність та право власності (використання) на системи GPS моніторингу (трекери). При цьому послався на те, що в проєкті договору не міститься жодної інформації стосовно надання послуг охорони патрулювання патрульними автомобілями (а йдеться про цілодобові пости охорони).

Окрім того, як дискримінаційну скаржник вказав вимогу про надання сканкопій з оригіналів медичних довідок про проходження працівниками медичного огляду, які повинні бути видані не раніше дати оголошення закупівлі. Таку вимогу замовник аргументував тим, що вона спрямована на отримання якісних послуг (це при тому, що з копій медичних довідок охоронців, наданих учасником закупівлі: ПП "Охоронно-юридична фірма "Аутпост-8", та які завірені  печаткою військово-медичної служби УСБУ у Львівській області, вбачається, що більшість цих працівників  народилися у 50-их та 60-их роках).

 Відповідна комісія Антимонопольного комітету, яка розглядала скаргу, погодилась із вказаними “претензіями” скаржника.  Після розгляду скарги було постановлено зобов'язати Галерею мистецтв імені Б.Г. Возницького внести зміни до тендерної документації (з метою усунення виявлених порушень).

Водночас переможцем  закупівлі  було визнано ту саму фірму.

За даними реєстрів,  ПП «Охоронно-юридична фірма «Аутпост-8» (зі статутним капіталом у 1 тис. грн) було зареєстровано 07.10.2011. Його засновником,  бенефіціарним власником є  Віталій Устінов. Він також є засновником, керівником ще близько десятка фірм зі статутним фондом у 1 тис. грн і словом «аутпост» у назві, наприклад, «Аутпост-4», «Аутпост-6» тощо.                          

                    Про договори з найбільш “зашквареною” фірмою

У числі найбільш вартісних закупівель галереї мистецтв - “Комплексна реставрація і пристосування ансамблю Жовківського замку. Коригування”, що була проведена за процедурою відкритих торгів у 2021 році.

Жовківський замок / Проект “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина”

На торгах  “конкурували” підприємство об'єднання громадян "Центр комплекс" (що належить громадській організації «Львівська обласна асоціація всеукраїнської організації Союз осіб з інвалідністю України») та житомирське ТОВ «Будівельна компанія Сітіград».

Низка ЗМІ тоді звернули увагу на те, що «Центр комплекс» змагався із ТОВ «БК Сітіград», яке пов'язане з Гринкевичами,  вже п’ять разів і кожного разу на Львівщині. Однак завжди перемагав «Центр комплекс». У ситуації з названою закупівлею галереї мистецтв все відбулося за тим самим “сценарієм”. ТОВ «Будівельна компанія Сітіград» завантажила неповний пакет документів, переможцем було визначено "Центр комплекс", з яким  галерея мистецтв в особі генерального директора Тараса Возняка уклала договір про закупівлю від 20.07.2021 року  на 19,9 млн грн.

Після цього Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького підписала з львівським ПОГ «Центр комплекс» ще один договір — від  28.12.2021 року вартістю майже 5,8 млн грн –  на додаткові протиаварійні роботи в Жовківському замку.

Як повідомляв NGL.media, закупівлю провели за переговорною процедурою, тобто без конкурсу, бо виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт, не зазначених у початковому проєкті. Відтак, враховуючи суму основного договору в 19,9 млн грн, на роботи скерували ще додатково майже 29%.

Того самого підрядника обрали, щоб «забезпечити сумісність нових робіт з тими», що виконувалися раніше.

Це при тому, що на той час підприємство об`єднання громадян «Центр комплекс» вже фігурувало у кількох кримінальних провадженнях, зокрема, у резонансній кримінальній справі,  яка стосувалась привласнення коштів під час ремонту та реконструкції низки будівель у Львові та Львівській області. А також воно входило до списку недобросовісних підрядників Львівської міської ради, обіймаючи “почесне” перше місце.

А вже після підписання договорів із галереєю «Центр комплекс» віднесли до «чорного списку» АМКУ за змову на торгах, що  означало трирічну заборону участі в торгах.

             При кримінальну справу, яку “чомусь” перестали розслідувати

19,2 млн грн Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького спрямувала на відновлення колишнього монастиря капуцинів в смт. Олесько Буського району. Підряд отримало ПП «Спецавтогідробуд» – за результатами закупівлі за процедурою відкритих торгів,  договір з підрядником  було укладено 30.10.2020 року.

 3 січня 2020 року обвалилася частина даху будівлі колишнього костелу Капуцинів у смт. Олесько, Буського району / Львівська ОДА 

За ці кошти в будівлі повинні були повністю перекрити дах (покрити дах черепицею), відреставрувати і відтворити карнизи пам’ятки архітектури, зробити вогнезахисну обробку дерев’яних конструкцій, встановити пожежну сигналізацію та системи сповіщення,  провести електрику.

Наступного року стосовно цього об'єкта галереєю мистецтв було оголошено ще одну закупівлю – “Реставрація фасадів та огороджуючого муру пам’ятки архітектури національного значення 1739 р. (охоронний №406) - Костьолу Капуцинів з келіями у смт. Олесько, Буського району”. Відкрити торги знову виграло ПП «Спецавтогідробуд», з яким було укладено договір від 20.07.2021 року на 35,9 млн грн.

На момент укладання вказаного договору, як свідчать матеріали судового реєстру,  слідчим управлінням ГУ НП у Львівській області здійснювалось  досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021140000000025 від 10.02.2021 за  ч. 3 ст. 191 КК України. І, як вказано у судових ухвалах, досудовим розслідуванням у цьому провадженні було встановлено, що службові особи Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького здійснили привласнення бюджетних коштів при виконанні ремонтно-реставраційних робіт пам`ятника архітектури національного значення.

При цьому повідомлялось про закупівлю, яка стосувалась  відновлення колишнього монастиря капуцинів в смт. Олесько (з ціною договору 19,2 млн грн).

Відкриття  кримінального провадження аргументувалось тим, що 04.01.2021 на сайті «Prozoro» замовником було опубліковано звіт про виконання договору про закупівлю, відповідно до якого капітальний ремонт  завершено. З відкритих джерел також було відомо, що галереєю мистецтв  проведено повну оплату робіт за вищевказаним договором. Однак ремонтні роботи залишаються не виконаними.

З ухвали Галицького райсуду Львова від 01.08.2023 року (про продовження досудового розслідування) вбачається, що у цій кримінальній справі  призначили судову будівельно-технічну експертизу. Планувалось також  призначення почеркознавчої та судово-економічної експертизи, проведення допитів посадових осіб ПП «Спецавтогідробуд» та Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького.

Однак провести необхідні слідчі дії “не виявилось можливим” у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням воєнного стану. Більше у судовому реєстрі інформація про вказане кримінальне провадження не з'явилась.

До речі, ПП «Спецавтогідробуд» на цейй час фігурує в інших кримінальних провадження, наприклад, у справі щодо  привласнення бюджетних коштів, виділених на будівництво моста через р. Східничанка з підходами по вул. Кропивницькій в смт. Східниця м.Борислава, у якій його колишньому директору висунуто обвинувачення за ч.4, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366, ч.2 ст.209 КК України. Загалом виглядає так, що у цій справі (на відміну від тієї, у якій “згадувались” посадові особи  галереї мистецтв) вирок врешті-решт буде винесено.

Навіщо Олеському замку  підвісні швейцарські унітази під час війни

12 березня Львівською національною галереєю мистецтв імені Б.Г. Возницького було оголошено закупівлю (за процедурою відкритих торгів з особливостями) на поточний ремонт санвузлів  пам'ятки архітектури національного значення Олеський замок на 475,9 тис грн.

За ці кошти мають бути виконані  демонтажні роботи, облаштовано  перегородки, перевезено будівельне сміття, прокладено трубопроводи водопостачання та каналізації, установлено вентилятори,  світильники. І  - головне: установлено сучасні моделі унітазів та раковин.  Йдеться, зокрема, про установлення підвісних унітазів Geberit Selnova безобідкових (Rimfree) з кришкою Soft close (у кількості 2 шт), унітаза підвісного Geberit Selnova Comfort для осіб інвалідністю, без обідка,  інсталяції для унітаза Geberit DuofixBasic (3 шт), раковин Geberit Smyle Square (комплект — 2 шт), раковини Geberit Selnova Comfort (комплект -1 шт).

Місце, де повинні бути виконані роботи: вул. Замкова, 30 смт. Олесько, Золочівського району, Львівської області. Строки виконання робіт: до 20 червня 2025 року включно.

Чи потрібні Олеському замку оновлені санвузли? Звичайно, що так. Однак облаштувати їх, зважаючи на нинішні реалії, вочевидь, доречно було б якось простіше. Без підвісних швейцарських унітазів. Чи так було конче необхідно?  Можливо для того, аби поточний ремонт санвузлів (з трьома унітазами) майже за півмільйона гривень при потребі легше було обґрунтувати.

Тарас Жмих.

Фото - Тарас Возняк, очільник Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького 

P.S. Редакція готова надати слово усім зацікавленим сторонам

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися