Проблем стає все більше, а волонтерів все менше, -  Олександр Лабецький

АНАЛІТИКА 14.02.2025 Коментарі 0

12 лютого у Львові пройшла зустріч волонтерів з представниками Львівської ОВА,  Львівської митниці ДФС та регіонального сервісного центру ГСЦ МВС  у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Організатором заходу виступила волонтерська громадська організації «Нескорені»: її керівник Олександр Лабецький та Тарас Грень, керівник апарату Львівської ОВА головували на зібранні.

У розмові, що проходила одночасно у двох форматах -офлайн та онлайн, взяло участь понад 150 осіб, що представляли більше як кілька десятків волонтерських організацій. 

Порядок денний був такий: виїзд водіїв волонтерських ГО/БФ за гуманітарною допомогою через систему "Шлях"; реєстрація автомобілів як гуманітарної допомоги в МРЕО; внесення інформації до митних декларацій; відповіді на інші запитання.

Відбулась відкрита, доброзичлива, але водночас предметна і критична розмова. Посадовців від влади засвідчили цілковиту підтримку волонтерському руху. Однак запитань від волонтерів не бракувало, і  далеко не на всі з них вони отримали відповідь.

Основна причина – недосконалість чинних нормативно-правових актів, які регулюють волонтерську діяльність. А точніше – неабияк ускладнюють її, а інколи просто блокують.   До того ж, є такі недолугі постанови та практики, які  вельми живучі: минають роки, волонтери докладають море зусиль та енергії, а їх змінити неможливо.

Під час зустрічі волонтери не задумуючись називали статті законів і номери урядових постанов, закликаючи один одного вчити законодавство, бо вони чітко усвідомлюють, що і в умовах війни треба шанувати закон, але вони ж чекають зустрічних кроків від держави.

Отже, напочаток Тарас Грень повідомив, що нині в Кабінеті Міністрів готуються проєкт змін до постанови №57, відповідно до яких  в обласних військових адміністрацій не буде повноважень про включення в систему «Шлях».

За його словами, аналіз статистики системи «Шлях» свідчить, що  число заяв на перетин кордону зменшилось приблизно на 70 %. 2022 рік – 16 тис. звернень щодо 37 тис. осіб, 2023 рік – 6,5 тис. звернень щодо 11 тис. осіб, 2024 рік –  2 тис. звернень щодо 3,5 тис. осіб і початок 2025 року – 140 звернень щодо 254 осіб (всі дані орієнтовні). Йдеться тільки про Львівську обласну військову адміністрацію.

Ця звітність свідчить, що обсяг гуманітарної допомоги зменшився, - зазначив Тарас Грень. Також у коментарі він підкреслив, що такі зустрічі «волонтери - влада» у Львівській області відбуваються регулярно, і вони дозволяють обом сторона чітко розуміти, що відбувається насправді.

Щодо проблематики волонтерського руху, то він сказав: «Хронологічно. Кінець 2023 року – це внесення данних в систему «Шлях», початок 2024 року – стосунки з прикордонниками, кінець 2024 року – питання МРО (тепер – регіональні сервісні центри, обліку, бухгалтерії. Сьогодні – це знову ж таки питання обліку».

На підтвердження цих слів під час зустрічі дуже багато запитань пролунало на адресу   представників Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС  у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Чимало з них стосувались порядку реєстрації автомобілів, які ГО ввозять в Україну як гуманітарну допомогу.

Зокрема, Наталія Ліпська, керівник БФ "Крила надії", звернула увагу колег, що громадським організаціям не слід реєструвати автівки на себе (йдеться про авто, які заїхали від 1 грудня 2023 року, постанова №953, від 5 вересня 2023 р). Оскільки це порушення Закону про гуманітарну допомогу, відтак доведеться сплатити мито, виникає ризик втратити дозволу  на ввезення гуманітарних вантажів, а також можна втратити статус неприбуткової організації.

Ситуація ненормальна. ГО не можуть законно зареєструвати на себе машини, які потрібні їм для їхньої ж діяльності.  А саме для: розвезення гуманітарної допомоги, евакуації, евакуації із зони бойовий дій (треба броньовані машини), медичні цілі, гуманітарне розмінування. Підготовлений відповідний законопроєкт, але перспектива його ухвалення туманна.    

Запитання до представника Львівської митниці ДФС стосувались особливостей декларування гуманітарної допомоги. Також йшлося про людський фактор, коли на митних переходах працюють зміни, які недоброзичливо ставлять волонтерів, яким інколи доводить по кілька разів на день перетинати кордон.    

За результатами зустрічі має бути напрацьований черговий перелік пропозицій від волонтерів Львівщини щодо змін до нормативно-правової бази. Тарас Грень пообіцяв, що на його підставі будуть надіслані відповідні звернення до  центральних органів влади. 

Відтак,  ми попросили організатора Олександра Лабецького окреслити, що найбільше сьогодні турбує волонтерський рух і наскільки він готовий консолідовано відстоювати свої інтереси.  

«Насамперед хочу сказати, що подібні зустрічі ми проводимо  з кінця 2022 року, і щораз постають нові питання, і це природно. Але водночас дуже прикро, що багато з тих проблем, про які говорилось сьогодні, ми їх констатували ще у грудні 2022 року.

Тобто, минуло два роки, але, на жаль, нічого не змінилось. Скажімо, так і не розв`язане питання щодо списання автомобілів, які «заїхали» відповідно до постанов №174 (від 1 березня 2022 року) - до впровадження електронної системи обліку - і які вже є знищенні. Власне, приблизно 80 відсотків питань, які були озвучені на нинішній зустрічі, стосувались автомобілів їх реєстрації, списання, взаємодії з Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС.

І тут ми виходимо на ширшу проблематику: списання неліквідної гуманітарної допомоги, починаючи від автомобілів і закінчуючи медикаментами та продуктами харчування, які з тих чи інших причин нагромадились на складах.

Відповідно до урядової постанови №728 (від 28 квітня 2000 року) ми не можемо таку допомогу просто так списати, мають бути відповідні рішення комісій, створених при державних органах, а вони, ці комісії, не збираються, а у постанову зміни не вносять. І хоча держав робить потуги, щоб удосконалити нормативну базу, але все відбувається дуже повільно.  Натомість проблем стає все більше, а волонтерів – все  менше». 

Відтак, ми запитали в Олександра Лабецького наскільки ефективні такі зустрічі: «Громадська організації «Нескорені» за час свого існування провела 4 всеукраїнські зібрання волонтерів. І це не тільки обмін досвідом та  нові контакти, насамперед це додаткова мотивація і натхнення. Важливо бачити, що ти не один, що волонтерство - це впливовий і суспільно значущий рух.

До того ж, волонтерські організації дуже різні, і під час таких зібрань відбувається процес, коли одні волонтери навчають інших, підсилюють їх, так би мовити, проходить волонтерський вишкіл.

Воднораз на регіональному рівні ми періодично організовуємо зустрічі волонтерів із владою. І це, звичайно, також дає свій ефект. Це наш канал швидкої комунікації з владою і можливість нагадати їй, що в країні війна і що волонтерство – це про потреби фронту.

Поза тим я би хотів висловити одне застереження. Ми оце з колегами-волонтерами полічили, що центральні органи влади вже вчинили 11 спроб очолити та координувати волонтерських рух на Україні. Так, місяць тому було намагання створити Раду волонтерів при Президентові та їхні представництва при обласних адміністраціях. Вийшов пшик. Але тепер вони проштовхують ідею координаційної ради розвитку волонтерства. Так от, тим добродіям, що сидять у великих кабінетах я хочу сказати, що не треба аж так ревно перейматись волонтерством, достатньо сприяння. Ліпше зосередитись на тому, щоб держава як слід виконувала свої функції, тоді, може, і не треба буде так багато волонтерів. До того ж, на мою думку, волонтери – це вільне козацтво, яке ніхто не зможе ні очолити, ні роз`єднати, ні очорнити».   

Додамо, що до 28 лютого неприбуткові організації мають здати податкову та фінансову звітність, і дуже багато хвилювань з цього питання. Тому  для волонтерських громадських організацій (саме бухгалтерів) наступного тижня планується провести зустріч з податківціями, незалежними аудиторами, представниками Мінсоцполітики. Вже відбувається процес реєстрації учасників.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: