Новий шпигунський підрозділ росії веде тіньову війну проти Заходу
Російські шпигунські служби мають новий тіньовий підрозділ, який націлений на Захід, здійснюючи таємні атаки по всій Європі та в інших місцях, кажуть представники західних розвідок. Про це пише видання The Wall Street Journal. Подаємо переклад цієї статті.
Відомий як Департамент спеціальних завдань, він базується в штаб-квартирі російської військової розвідки, розлогому комплексі зі скла і сталі на околиці москви, відомому під назвою «Акваріум». Його операції, про які раніше не повідомлялося, включали замахи на вбивство, саботаж і змову з метою встановлення запалювальних пристроїв на літаках.
За словами чиновників, створення департаменту відображає військову позицію москви проти Заходу. За словами двох керівників європейських розвідок та інших представників американських, європейських і російських служб безпеки, він був створений у 2023 році у відповідь на підтримку Заходом України і включає ветеранів найсміливіших таємних операцій росії за останні роки.
кремль вважає Захід співучасником нападів України на росію, таких як саботаж газопроводу «Північний потік», вбивства високопосадовців у москві та українські удари з використанням західних ракет дальнього радіусу дії. Україна заперечує свою причетність до саботажу газопроводу «Північний потік».
«росія вважає, що перебуває в конфлікті з тим, що вона називає «колективним Заходом», і діє відповідно, аж до погроз ядерної атаки і нарощування своєї армії», - сказав Джеймс Аппатурай, заступник помічника генерального секретаря Організації Північноатлантичного договору, відповідальний за гібридну війну.
«Це, як завжди, абсолютно безпідставні звинувачення», - заявив речник кремля дмітрій пєсков.
Вважається, що новий відділ, відомий західним розвідникам під російською абревіатурою ССО, стоїть за низкою нещодавніх атак проти Заходу, в тому числі замахом на вбивство керівника німецької компанії-виробника зброї і замахом на встановлення запалювальних пристроїв на літаках, що використовуються гігантом-перевізником DHL.
ГРУ об'єднало різні елементи російських спецслужб. Воно перебрало на себе частину повноважень ФСБ, найбільшої розвідувальної служби країни, і поглинуло підрозділ 29155, який, на думку західних розвідників і правоохоронців, стоїть за отруєнням російського подвійного агента Сергія Скрипаля у Великій Британії у 2018 році.
За даними західних розвідок, перед ССО стоять щонайменше три широкі завдання: здійснення вбивств і диверсій за кордоном, проникнення в західні компанії та університети, а також вербування і підготовка іноземних агентів. Департамент намагається вербувати агентів з України, країн, що розвиваються, і країн, які вважаються дружніми до росії, таких як Сербія. Департамент також керує елітним центром спеціальних операцій, відомим під назвою «Сенеж», де рф тренує частину своїх спецпризначенців.
Операціями ССО керують дві людини - генерал-полковник Андрєй Владіміровіч Авер'янов і його заступник, генерал-лейтенант Іван Сергєєвіч Касьяненко. Авер'янов, ветеран чеченських війн рф, розшукується чеською поліцією за підозрою в участі в операції з підриву складу боєприпасів у 2014 році, у результаті якої загинуло двоє людей. Президент ліліпутін нагородив його найвищою нагородою росії - медаллю Героя росії - за участь в окупації та анексії Криму.
Представники західних розвідок заявили, що вважають, що його заступник Касьяненко координував операцію з отруєння Скрипаля та його дочки Юлії у Великій Британії. Обидва вижили після отруєння, але отримали важкі поранення. Третя жінка померла після того, як підібрала флакон з-під парфумів, забруднений отрутою, який викинули нападники. росія заперечує свою причетність до отруєння.
Роль Касьяненка включає нагляд за таємними операціями в Європі та перебрання на себе управління воєнізованими операціями «Вагнера» в Африці після вбивства його засновника Євгена Пригожина у 2023 році. Подробиці про роль Касьяненка раніше не повідомлялися.
Касьяненко народився в 1975 році в Казахстані, який тоді входив до складу Радянського Союзу. Відомий за своїми ініціалами КІС, він приєднався до російської військової розвідки, відомої як ГРУ, після служби у військово-повітряних силах росії.
Касьяненко, який володіє перською мовою і колись працював у Тегерані під прикриттям дипломатичної посади, нещодавно був залучений до передачі навичок і технологій з росії до Ірану, як стверджують представники європейських розвідок. Тегеран надає безпілотники і ракети для війни москви в Україні.
Раніше Касьяненко був ідентифікований журналістом-розслідувачем Христо Грозєвим у репортажі для інтернет-видання The Insider. Грозєв сказав, що спочатку він ідентифікував оперативників ГРУ з одного з епізодів нещодавнього документального фільму про правління Талібану в Афганістані «Голлівудгейт». Потім йому вдалося отримати записи телефонних розмов одного з оперативників, які показали, що він спілкувався з Касьяненком.
У грудні Європейський Союз наклав санкції на підрозділ цього відомства, не називаючи його імені, за організацію «переворотів, вбивств, вибухів і кібератак» в Європі та інших країнах. У грудні США висунули звинувачення членам ССО за аналогічними звинуваченнями. Державний департамент пропонує винагороду в розмірі до 10 мільйонів доларів за будь-яку інформацію про п'ятьох членів організації, звинувачених у кібератаках на Україну.
За словами американських і європейських чиновників, ворожа діяльність ССО досягла піку влітку минулого року, але останнім часом пішла на спад. На думку двох керівників європейських розвідок, затишшя може бути спрямоване на створення дипломатичного простору для переговорів москви з новою адміністрацією США.
У травні Служба безпеки України заявила, що зірвала план росії підпалити кілька супермаркетів і кафе. Україна заявила, що план координував майор Юрій Сізов.
Представники західних спецслужб заявили, що Сізов, який є офіцером підрозділу «Сенеж», що зараз входить до складу ССО, координував іншу операцію через кілька днів – підпал торгового центру у столиці Польщі Варшаві. З тих пір він перебуває під санкціями ЄС за свою роль у цих змовах.
Потім, у липні, подібні запалювальні пристрої, надіслані через DHL, загорілися в транзитних вузлах у Лейпцигу (Німеччина) та Бірмінгемі (Англія). Якби один з таких пристроїв спалахнув під час польоту, він міг би зруйнувати літак, заявив у жовтні законодавцям колишній голова внутрішньої розвідки Німеччини Томас Хальденванг. За його словами, цього не сталося лише тому, що стикувальний рейс запізнився, і пристрій спрацював в аеропорту.
Співробітники служби безпеки заявили, що запалювальні пристрої, які вибухнули в липні, були частиною випробування подібних пристроїв на літаках, що прямували до Північної Америки. За словами чиновників і представників галузі, знайомих з процедурами, у серпні було непомітно надіслано попередження великим судноплавним компаніям, авіакомпаніям і аеропортам, і деякі з них посилили перевірки безпеки.
Про деталі змови, яку було виявлено наприкінці літа 2024 року, вперше повідомило видання The Wall Street Journal. Загроза була оцінена як настільки висока, що тодішній радник з національної безпеки Джейк Салліван і голова Центрального розвідувального управління Вільям Бернс у серпні зателефонували російським лідерам і попросили їх зупинити атаку, як стверджують американські та російські чиновники. Про ці дзвінки вперше повідомила газета New York Times.
Салліван дзвонив Юрію Ушакову, помічнику ліліпутіна і колишньому послу в США. Бернс дзвонив своєму колезі Сергєю Наришкіну, а також найвищому посадовцю з питань безпеки Росії Сергєю Шойгу, за словами трьох людей, знайомих з розмовами.
За словами цих людей, і Шойгу, і Ушаков, які є одними з небагатьох чиновників, що мають регулярний доступ до ліліпутіна, заперечували будь-яку обізнаність про змову з DHL.
Служба зовнішньої розвідки (СЗР) діє за широкими наказами ліліпутіна, але командири можуть не звертатися за дозволом на проведення конкретних операцій, кажуть західні і російські чиновники.
За словами представників європейських, американських і російських розвідок, СЗР особливо зосередилася на Німеччині Адже росія вважає цю країну слабкою ланкою в НАТО через її залежність від російських енергоносіїв, зростаюче занепокоєння з приводу ядерної ескалації і симпатії до росії серед деяких політиків і виборців.
У травні минулого року оперативники ССО підпалили завод у Берліні, що належить компанії Diehl, яка постачає системи озброєнь в Україну, за даними американських і європейських розвідників і співробітників служб безпеки.
Приблизно в той же час американська розвідка повідомила Німеччину, що розкрила план вбивства лідерів європейської збройової промисловості, в тому числі Арміна Паппергера, генерального директора компанії Rheinmetall, найбільшого постачальника артилерійських боєприпасів в Україну, яка також будує танковий завод в охопленій війною країні.
Напади відбувалися і в інших країнах Європи. У червні французька влада заарештувала громадянина України з подвійним українсько-російським громадянством після того, як в його готельному номері вибухнула саморобна бомба. Французька влада висунула йому звинувачення у тероризмі, заявивши, що він планував підірвати магазин товарів для дому.
Деякі законодавці та посадовці у сфері безпеки закликали Захід активізувати таємні зусилля у відповідь на операції, що проводяться росією.
США повинні посилити і використовувати свою власну таємну діяльність, в тому числі в росії і навколо неї, щоб стримати подальшу агресію з боку кремля, заявив Нік Томпсон, колишній офіцер воєнізованого підрозділу ЦРУ.
Його думку підтримав сенатор Том Коттон (республіканець, штат Арканзас), голова Сенатського комітету з питань розвідки, який під час нещодавніх слухань заявив, що ЦРУ «має стати сміливішим і більш інноваційним у таємних діях».
Аппатурай, офіційний представник НАТО, попередив, що у відповідь США і їхнім союзникам необхідно прийняти мислення воєнного часу «в усьому суспільстві». Не зробити цього перед обличчям зростаючої російської агресії було б небезпечно, сказав він.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар