Індія та Пакистан обмінялись ударами
Військову операцію «Синдур» розпочала в ніч на 7 травня Індія, завдавши ракетних ударів «виключно по терористичній інфраструктурі» у самому Пакистані, а також в підконтрольному йому Кашмірі. У відповідь пакистанські війська обстріляли кілька місць на лінії контролю, яка розділяє спірну провінцію Кашмір між двома країнами та заявили про збиття кількох літаків індійських ВПС.
Індія запевняє, що серед дев’яти атакованих нею об'єктів були лише «табори терористів» та не було «жодної пакистанської цивільної, економічної чи військової цілі». Натомість міністр оборони Пакистану Хаваджа Асіф заявив, що всі вражені об’єкти були цивільними, зокрема було атаковано мечеть у місті Бахавалпур, де загинула дитина і ще двоє людей отримали поранення.
Загалом пакистанська сторона заявила, що в результаті атаки загинуло щонайменше вісім людей, включаючи дітей, понад 30 було поранено. А удари Індії було названо «неспровокованим і кричущим актом війни». У відповідь прем'єр Пакистану Шехбаз Шаріф пообіцяв завдати «удару помсти».
За даними СNN, під час індійської атаки Пакистан збив п’ять винищувачів ВПС Індії (три французькі винищувачі Rafale, один МіГ-29, один Су-30) та безпілотник Heron «з метою самооборони».
Пізніше індійська поліція та медики заявили, що щонайменше семеро мирних жителів загинули та ще 30 отримали поранення внаслідок пакистанського обстрілу стрілецькою зброєю та з артилерії у кількох місцях уздовж лінії контролю – де-факто кордону, що розділяє спірний Кашмір між двома країнами.
З чого все почалося
Озброєні бойовики обстріляли туристів на території індійського гірського курорту Пахалгам 22 квітня 2025 року. В результаті цього теракту загинуло щонайменше 26 осіб. У відповідь Індія за кілька днів скасувала всі візи для громадян Пакистану, а Ісламабад у свою чергу закрив свій повітряний простір для індійських авіакомпаній.
Далі ситуація лише погіршувалась, і за цим з тривогою спостерігав увесь світ. 24 квітня стало відомо, що Індія призупинила дію водного договору з Пакистаном, який діяв з 1960 року, що в Ісламабаді розцінили як акт агресії. А вже наступного дня індійські офіційні особи повідомили про короткочасну перестрілку між військовими Індії та Пакистану на сильно мілітаризованому кордоні в Кашмірі. Через цю провінцію між обома країнами неодноразово відбувались воєнні дії.
Як реагує світ
Індія попередила низку союзників та сусідів про свої наміри. Так високопосадовець індійського уряду поговорив зі своїми колегами в низці країн, щоб проінформувати їх про кроки, вжиті Нью-Делі, повідомив він CNN. Серед країн, яким було проведено брифінг, були Сполучені Штати, Велика Британія, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати та росія.
Президент США Дональд Трамп назвав військовий конфлікт Індії та Пакистану ганьбою та висловив сподівання на швидке його закінчення, передає CNN.
«Це ганьба. Ми щойно дізналися про це, коли заходили до Овального кабінету. Гадаю, люди здогадувалися, що щось станеться, зважаючи на попередні події. Вони воюють вже дуже давно, знаєте. Воюють багато десятиліть. І навіть століть, якщо добре замислитися. Я просто сподіваюся, що це швидко закінчиться», - сказав Трамп.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що він уважно стежить за ситуацією між Індією та Пакистаном. «Я повторюю коментарі Трампа, зроблені раніше сьогодні, що це, сподіваюся, швидко закінчиться і продовжить залучати як індійське, так і пакистанське керівництво до мирного врегулювання», – написав Рубіо у мережі X.
Проявляти стриманість, ставити мир і стабільність на перше місце закликало Індію та Пакистан китайське МЗС у відповідь на військову ескалацію між країнами. У заяві китайського міністерства йдеться про те, що воно шкодує про військові дії Індії та занепокоєне ситуацією, що склалася, пише The Guardian.
Традиційною імпотенцією відзначилася ООН. Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, опублікував наступну заяву: «Генеральний секретар дуже стурбований індійськими військовими операціями через лінію контролю та міжнародний кордон. Він закликає до максимальної військової стриманості з боку обох країн. Світ не може дозволити собі військову конфронтацію між Індією та Пакистаном».
Водночас росія, яка сама веде війну в Україні, опублікувала заяву, в якій закликала Індію та Пакистан до стриманості. РашаМЗС імені сумної коняки лаврова заявило: «росія глибоко стурбована ескалацією військового протистояння між Індією та Пакистаном. Ми закликаємо сторони індійсько-пакистанського конфлікту проявити стриманість, щоб запобігти подальшому погіршенню ситуації в регіоні».
Нагадаємо, що найбільше занепокоєння у світі викликає той факт, що обидві країни володіють ядерною зброєю. Тож подальший розвиток конфлікту між ними поки не може передбачити ніхто.
На світлині: раніше зміна варти на території Кашміру військовими Індії та Пакистану виглядала просто як цікаве театралізоване дійство
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар