Експосол Левченко: Говорити про відмову від окупованих росією територій неправильно

ПЕРЕКЛАДИ 07.03.2025 Коментарі 0

Колишній посол України в Хорватії Олександр Левченко проаналізував призупинення Трампом всієї військової допомоги Україні для хорватського порталу nacional.hr. Подаємо переклад цієї статті.

Президент США Дональд Трамп розпорядився призупинити всю військову допомогу Україні. Він наказав міністру оборони США Піту Хегсету зупинити процес. Це сталося в результаті зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським. Як кажуть у Білому домі, Сполученим Штатам потрібні партнери, щоб зосередитися на мирі. 

Йдеться про те, що поставки всієї військової техніки США, яка зараз не знаходиться в Україні, призупинені. Зокрема, зброя, яка перевозиться літаками та кораблями або очікує на доставку в транзитних зонах Польщі. Як повідомляє Bloomberg, розпорядження Трампа стосується зброї та боєприпасів на суму понад 1 мільярд доларів, які перебувають у дорозі або замовлені. Директива також припиняє поставки обладнання зі складів Пентагону в рамках допомоги через Ініціативу сприяння безпеці України – вона надає кошти, які Київ може використовувати лише для закупівлі нового військового обладнання безпосередньо у оборонних компаній США. Директива залишатиметься в силі, доки Київ «не продемонструє сумлінну прихильність до мирних переговорів з росією», додали в Білому домі.

росія позитивно оцінює рішення президента США Дональда Трампа призупинити військову допомогу Україні, заявив речник кремля дмітрій пєсков. За його словами, припинення постачання зброї «може спонукати Київ приєднатися до мирного процесу». пєсков вважає, що «те, що США досі були основним постачальником цієї війни, є очевидним фактом». «Якби США призупинили ці поставки, це було б, мабуть, найкращим внеском у мир», - сказав він, закликавши до підходу «почекати і подивитися», як ситуація розвиватиметься далі. Водночас речник кремля нагадав, що нормалізація російсько-американських відносин вимагає скасування антиросійських санкцій з боку США.

Ситуацію прокоментувала прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт. «Сполучені Штати і американський народ «втомилися оплачувати рахунки» за війну в Україні. За її словами, Володимир Зеленський був за крок від підписання «документа порятунку економіки» – угоди щодо корисних копалин. Вона повторила слова президента США, що Зеленський має подякувати Сполученим Штатам та американським платникам податків за фінансування безпеки України. Левіт додала, що Трамп хоче укласти мирну угоду, а український президент начебто «до цього не готовий». 

Трохи дивний аргумент. Сам Дональд Трамп відмовився підписувати угоду про корисні копалини, нібито пояснивши це тим, що Володимир Зеленський його образив. Перегляд запису зустрічі показує, що американського президента ніхто віддалено не образив, хіба що путін отримав негативні коментарі. Чому Трамп прийняв об’єктивні характеристики путіна так, ніби вони стосуються його – це інше питання, яке не зовсім зрозуміле. 

Крім того, журналісти підрахували, що за три роки війни Зеленський 33 рази подякував США англійською мовою і понад сто разів українською. Гроші, які українська сторона отримала від США – це 180 мільярдів, а не 350 мільярдів доларів, про які постійно говорить Трамп. Таку цифру оприлюднив Пентагон. З них 60 мільярдів пішло на модернізацію оборонно-промислового комплексу США та самих американських збройних сил. В Україні їх не бачили. 

І з 120 мільярдів виділеної американської допомоги кілька мільярдів так і не надійшли. Гроші виділила адміністрація Байдена, а адміністрація Трампа заблокувала відправку невеликого залишку. Збройні сили України за виділені кошти знищили майже 32 тисячі російських танків і БТР, які, як залізна стіна, могли пройти через всю Європу. Це в кілька разів більше, ніж американці знищили ворожої бронетехніки за 25 років війни у В’єтнамі, 20 років в Афганістані та військових кампаній в Іраку разом узятих. На ті війни американці витратили в десятки разів більше грошей, ніж зараз дали Україні.

Сенатори-республіканці закликають президента США Дональда Трампа відновити переговори з українським лідером Володимиром Зеленським у надії досягти мирної угоди, щоб покласти край війні, яку розв’язала росія. Кілька республіканців висловили сподівання, що Трамп і Зеленський зможуть залишити свою суперечку в п'ятницю в Овальному кабінеті позаду. Вони також визнали, що подальша підтримка України має вирішальне значення для США задля збереження впливу Києва на потенційні мирні переговори з росією. 

«Ескалація ситуації на цій зустрічі викликає глибокий жаль». «Немає жодних сумнівів, що путін був агресором в Україні і здійснив жорстокий, неспровокований напад», - заявила республіканка Сьюзен Коллінз. Лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун сподівається, що Трамп і Зеленський «зможуть повернути все на потрібне місце і що всі подвоять свої зусилля». Сенатор Ліза Мурковскі розкритикувала Трампа за зневагу до Зеленського.

Прем'єр-міністр Франції заявив, що Європа повинна подякувати Зеленському за те, що він не зламався в Білому домі. Уряд Франції виступив проти припинення США військової допомоги Києву. Адже це відтягне мирне вирішення війни в Україні. Про це заявив міністр у справах Європи Бенджамін Хаддад. 

Британський уряд вкотре підтвердив свою підтримку Україні після новин зі США. «Ми залишаємося повністю відданими забезпеченню сталого миру в Україні та працюємо з ключовими союзниками, щоб підтримати ці зусилля. Це в наших інтересах», – йдеться у заяві. 

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала закликав Європу до «фундаментальних змін» у відповідь на рішення Дональда Трампа. Зміцнення безпеки Європи означатиме зміцнення безпеки України. Фіала підкреслив, що не можна допустити успіху агресивної політики росії, яка є загрозою для всіх. МЗС Польщі підкреслило, що рішення США про призупинення допомоги Україні було прийнято без консультацій та інформування союзників. З іншого боку, прем’єр-міністр Дональд Туск наголосив, що Польщі була б безпечніше, якби Україна була «суверенною, прозахідною та здатною захистити себе від російської агресії». А міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що європейська військова допомога Україні має бути збільшена через призупинення підтримки США. Естонія вже збільшила допомогу на 25 відсотків і передала 10 тисяч артилерійських снарядів. Міністр закордонних справ Естонії каже, що рішення США тимчасово призупинити військову допомогу Україні означає, що Європі доведеться більше і швидше допомагати Україні, щоб заповнити порожнечу. 

Головний радник президента Литви з нацбезпеки Марюс Цеснулявічюс заявив, що рішення Вашингтона призупинити військову допомогу Україні не є несподіванкою. Це продовження політики, проголошеної Дональдом Трампом, який підкреслив, що в Європі існує консенсус щодо того, що росія є загрозою для існування. Єврокомісія представила план переозброєння Європи та підтримки України 800 мільярдами євро.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий виконати одну з вимог президента США Дональда Трампа – підписати угоду про корисні копалини, яка дасть США доступ до деяких природних ресурсів України. Однак він не вибачатиметься перед Трампом і не висловлюватиме жаль через те, що сталося в Овальному кабінеті, до чого його неодноразово закликали з табору президента США. Президент України сказав журналістам, що він пройшов довгий шлях до Білого дому – і що його візит є знаком поваги і що він ніколи «нікого не образить». А що те, що сталося в Білому домі, не пішло на користь жодній зі сторін. 

Володимир Зеленський заявив, що зараз говорити про відмову від окупованих рф українських територій неправильно. Говорити про капітуляцію він також не має наміру. «Наші свободи і цінності не продаються», - наголосив президент, визнаючи залежність Києва від американської військової підтримки. Припинення американської допомоги призведе до більших втрат і руйнувань. Наказ Трампа про припинення поставок зброї може призвести до нових бахмутів і нових загиблих українців. 

Одним з незамінних предметів військової техніки є ракети ППО. Тільки США здатні виробляти ракети Patriot, які перехоплюють російські гіперзвукові та балістичні ракети, що летять на українські міста. «А тим часом ми гідні рівноправного діалогу», – наголосив Володимир Зеленський після участі в безпековому саміті європейських лідерів, який відбувся 2 березня в Лондоні.

Лише за місяць перебування на чолі Білого дому президент Дональд Трамп змінив американську зовнішню політику, повернувши її до москви. Про це пише NBC News. Адміністрація Трампа відмовилася як від низки жорстких заходів проти кремля, так і від його тісного союзу з Києвом. «Цей незвичайний поворот подій перевернув десятиліття яструбиної зовнішньої політики щодо росії, яка дозволила досягти рідкісного двопартійного консенсусу в дедалі більш розділеній країні», - зазначає NBC.

Nacional.hr
 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися