Як зловживають під час війни посадовці військових лісгоспів

РОЗСЛІДУВАННЯ 08.03.2025 Коментарі 0

Міністерство оборони України, як відомо, має власні лісові господарства: спеціалізовані лісогосподарські підприємства, що належать до сфери його управління. З огляду на очевидну специфіку такі державні підприємства в умовах “закритості”: на них не завжди поширюється загальноприйнятий нагляд та громадський контроль (себто вони працюють поза правилами, встановленими для усіх інших лісгоспів, наприклад, Держлісагентства).

Водночас останнім часом поміж численних повідомлень у ЗМІ про оборудки в лісовій галузі все частіше  з'являються новини про корупційні схеми та зловживання  у військових лісгоспах. Хоча в умовах воєнного стану вказані державні підприємства мали б бути під особливим контролем та приносити максимальну користь оборонній сфері. Передусім це стосується постачання пиломатеріалів, дров, елементів оборонних конструкцій тощо для потреб українських військ.

ЗІФ спробував дослідити тему зловживань у військових лісогосподарствах дослідити.

Що інкримінують директору Магерівського військового лісгоспу

Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, місяць тому Галицьким райсудом м. Львова було винесено чергову ухвалу яка стосується досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42024142410000097 від 10.04.2024, за ч.2 ст.364 КК України (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

З ухвали відомо, що підозрюваним у цій справі є директор  ДП «Магерівський військовий лісгосп», який  в період із 09.08.2022 по 25.12.2023 систематично використовував свої службові повноваження всупереч інтересам служби - з метою отримання неправомірної вигоди іншими фізичними та юридичними особами. Унаслідок чого державним інтересам було завдано матеріальних збитків на загальну суму 785 299 грн.

Злочинні дії посадовця військового лісгоспу, як з'ясувало слідство, полягали в укладанні завідомо збиткових прямих договорів з продажу деревини фізичним та юридичним особам - за цінами, що є значно нижчими від ринкових. Тобто продаж деревини здійснювався без проведення відповідних електронних торгів (аукціонів), що було порушенням відповідної постанови Кабміну.  За прямими договорами купівлі-продажу деревину військовий лісгосп, зокрема, продав ТОВ «Галич-Постач», ТОВ «Дерев`яний Дім», ТОВ «Вінниця-Облтеплоенерго», ТОВ «Транстрейдвуд» .

З відкритих джерел відомо, що ДП «Магерівський військовий лісгосп» у той період керував Бегійович Ігор Зеновійович. Також відомо, що цей екскерівник військового лісгоспу фігурує у ще одній кримінальній справі -  ч.1 ст. 263 КК України. Порушена вона була після того, як у приватному будинку на той час керівника державного підприємства «Магерівський військовий лісгосп» СБУ виявила схрон зі зброєю (з осколковими гранатами, протитанковим гранатометом, автоматами, пістолетами, протипіхотними мінами, різними боєприпасами). Вказана справа (у якій Бегійович  фігурує обвинувачений) у цей час перебуває на розгляді Жовківського районного суду.

Цей же суд торік визнав  Ігоря Бегійовича винним у порушенні вимог щодо запобігання конфлікту інтересів. З судового рішення відомо, що коли посадовець був в.о. директора лісгоспу, то сам призначав собі премію. Суд призначив йому 5100 грн штрафу.

Про “перетрубацію”, яка оборонній сфері користі не принесла

За наявною інформацією, ДП «Магерівський військовий лісгосп», на якому  в останні роки регулярно змінювались керівники, є збитковим. Водночас до нього вирішили приєднати (відповідно до наказу Міноборони) ДП "Львівський військовий лісокомбінат" - спеціалізоване лісогосподарське підприємство, яке на цей час перебуває в стані реорганізації.

Головою комісії з реорганізації вказаного держпідприємства у період воєнного стану  було  призначено  інженера з лісових культур ДП “"Магерівський військовий лісгосп” Олега Симаку - колишнього  керівника чернівецької фірми Вудвенер" (що виробляє фанеру та дерев'яні плити). 

Як свідчать документи, на таку посаду Симаку прийняли 13.10.2022 року, згідно з наказом, який  підписав т.в.о. директора ДП “"Магерівський військовий лісгосп” Ігор Бегійович. А вже наступного місяця він став головою комісії з  реорганізації держпідприємства. Станом на цей час Олег Симака фігурує у кримінальному провадженні за №12024141410000490 від 05.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, що було відкрито за заявою ТОВ «Омега Буд Компані»  за фактом вчинення неправомірних дій службових осіб ДП «Львівський військовий лісокомбінат».

Взагалі “перетрубація” з приєднанням ДП “Львівський військовий лісокомбінат” до ДП “"Магерівський військовий лісгосп”  почалася ще у 2019 році - через п'ять місяців після того, як зі складу цього ж держпідприємства (згідно з наказом Міноборони) було виділено структурні підрозділи: Магерівський військовий лісгосп, Волинський військовий лісгосп, Костопільський військовий лісгосп та створено на їх базі державні підприємства.

Нині всі ці державні підприємства “об'єднує” низка схожих кримінальних проваджень, які стосуються оборудок з лісовими ресурсами, зловживань з боку посадових осіб. Зокрема, колишній директор державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» Роман Чуй став обвинуваченим в гучній кримінальній справі щодо заволодіння коштами зазначеного державного підприємства  спільно із директоркою приватної фірми «Ліспром - Захід - Сервіс» (під виглядом актів виконаних робіт за фіктивні послуги) - на понад 1,2 млн грн.

Незаконна порубка дерев на мільйони гривень

Однак повернімося до львівських військових лісогосподарських підприємств та їх посадовців.  Директор ДП «Сколівський військовий лісгосп», згідно з матеріалами судового реєстру,  у цей час фігурує в кримінальному провадженні за №42024142400000049 від 06.08.2024 за ч. 4 ст. 246 КК України, яким займається відділ розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП у Львівській області.

З ухвали суду у цій справі частково відомо про висновки досудового розслідування, зокрема, про те, що директор ДП «Сколівського військового лісгоспу» у змові зі своїм підлеглим (лісничим цього ж лісгоспу) та його братом, залучивши до протиправної діяльності власника ТОВ «Хосен Плюс» та його брата, які своєю чергу доєнали до протиправної діяльності  водіїв, лісозаготівельників, а також інших невстановлених службових осіб, які наділені адміністративно-розпорядчими функціями, “організували механізм протиправної діяльності з заготівлі круглих лісоматеріалів без відповідних супроводжуючих документів”.

Висновком судової інженерно-екологічної експертизи у цій справі  підтверджується, що незаконна порубка дерев велась в 45 та 51 кварталах Коростівського лісництва ДП «Сколівський військовий лісгосп» Національно природного парку «Сколівські Бескиди» і що заподіяна шкода  становить 24 907 023 гривень.

Директора державного підприємства «Мостиське військове лісництво» на Львівщині Руслана Семерака, як повідомляли ЗМІ,  було затримано поліцією та СБУ за незаконні рубки на суму понад 3 млн грн.

За даними слідства, 53-річний підозрюваний (у кримінальному провадженні за № 42022141410000047, за ч. 1, ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 246 КК України) організував санітарну рубку дерев всупереч встановленому порядку. Як наслідок, локально змінився ландшафт місцевості, погіршились захисні, водоохоронні та інші екологічні властивості насаджень.

Згідно з останньою інформацією, відображеної в ухвалах судів щодо цієї справи,  загальна сума шкоди заподіяна лісу, внаслідок організації незаконної, тобто всупереч встановленого порядку санітарної рубки лісів на кварталах  ДП «Мостиське військове лісництво» становить 4 707 152 гривень.

Заступник директора ДП «Мостиське військове лісництво» обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України (у кримінальному провадженні №42023142400000053 від 05 вересня 2023 року).

Як вбачається з ухвали суду, за висловлення  пропозиції надати неправомірну вигоду службовій особі департаменту військової контррозвідки СБ України (у вигляді щомісячного надання грошових коштів) — зокрема, за те, аби в подальшому відносно нього не вчинялись дії щодо виявлення кримінальних правопорушень.

Головний лісничий ДП «Старицький військовий лісгосп» фігурує як підозрюваний у кримінальному провадженні №12024140000000445 від 10.04.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України (справа стосується фактів неодноразового одержання службовою особою  неправомірної вигоди).

Перелік “схожих” кримінальних проваджень можна продовжити. Висновок, що  напрошується: якщо військові лісгоспи (лісництва), як господарюючі суб’єкти, й надалі перебуватимуть "незалежними" від загальної системи управління лісовою галуззю, зловживання, дерибан лісових ресурсів будуть продовжуватись та набирати обертів. Враховуючи насамперед те, що таку “практику” не вдалося зупинити (обмежити) навіть під час дії воєнного стану.

Підготував Віктор Корнієнко.

Фото ілюстративне/ з мережі.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися