Досвід України може стати у пригоді учасникам ініціативи Тримор’я

АНАЛІТИКА 29.04.2025 Коментарі 0 30

Україна готова ділитися своїм досвідом відновлення після воєнних атак і протистояння кібератакам з країнами-членами формату Тримор'я, повідомив президент Володимир Зеленський у Телеграмі. У ці дні (28-29 квітня) у Варшаві саме відбувається ювілейний Х саміт Ініціативи трьох морів (ІТМ або Тримор’я), в якому беруть участь делегації високого і найвищого рівня з більш як двох десятків країн. 

Саміт Тримор’я також супроводжується бізнес-форумом ІТМ, де, зокрема, розглядають і питання співпраці з Україною.

Енергетичні пропозиції Зеленського

Питання енергетики завжди були актуальними, і тотальні знеструмлення в Іспанії та Португалії це зайвий раз довели. 

«Українські фахівці мають унікальний досвід у захисті та відновленні енергопостачання. Війна навчила нас багатьох речей – не лише того, як відновлюватися після російських ракет і бомб, а й того, як протистояти кібератакам та іншим загрозам. Україна має унікальні знання та досвід, і ми готові ними ділитися. Нам потрібна більша безпекова співпраця. Україна пропонує здійснювати її у форматі Тримор’я», - написав Володимир Зеленський.

Він зазначив, що передусім це стосується енергетики. «Нам потрібно захистити нашу енергетичну інфраструктуру, особливо поблизу російських кордонів, і розробити спільні плани дій на випадок надзвичайних ситуацій. Ми маємо перевірити, наскільки ми готові захищати та відновлювати енергосистеми, якщо щось станеться», - зазначив він.

Водночас президент наголосив на важливості резервного живлення. За його словами, енергомережі, трубопроводи, системи звʼязку – вся критична інфраструктура – повинні будуватися з урахуванням резервних маршрутів. Щоб кожна країна могла допомогти іншим у кризовій ситуації.

Ще одним ключовим пунктом співпраці у форматі Тримор'я є транспорт. «Нашому регіону потрібні кращі логістичні зв’язки. Так само як Балтійське море може допомогти, коли виникають проблеми в Чорному морі, Чорне море також має допомагати вашим країнам у разі кризи. І всі ми повинні мати швидкий доступ і до Адріатичного моря – на випадок, якщо щось станеться в регіоні. Нам потрібно вчитись на поведінці росії та бути краще підготовленими», - вважає Зеленський.

Глава української держави наголосив, що задля реалізації співпраці потрібний тривалий мир, досягти якого можна лише об’єднавшись.

Тримор’я розширюється

До Ініціативи трьох морів приєднаються Албанія і Чорногорія як асоційовані члени, а Туреччина й Іспанія як стратегічні партнери Тримор’я. Про це у палаці Бельведер у Варшаві під час відкриття цьогорічного саміту Тримор’я заявив президент Польщі Анджей Дуда.

За словами польського президента, що цьогорічний саміт дуже важливий з огляду на нинішню геополітичну ситуацію та війну в Україні. Він підкреслив, що на сьогодні ініціатива складається з 13 країн-учасників, чотирьох стратегічних партнерів, а також двох країн-асоційованих членів.

Як зазначив Дуда, на сьогодні Тримор’я – це простір зі 120 млн населення, який демонструє високу динаміку економічного розвитку з прогнозом зростання ВВП на 35% до 2030 року. «Завдяки цій співпраці створюються стратегічні транспортні маршрути, такі як Via Baltica, Rail Baltica або Via Carpatia – коридори, що з'єднують Центральну Європу з рештою континенту та створюють ворота для інвестицій із Близького Сходу та Африки», - наголосив президент Польщі.

Раніше Дуда запрошував на саміт президента США Дональда Трампа. Однак в підсумку Вашингтон на саміті представляв міністр енергетики США Кріс Райт. Напередодні Дуда зустрівся з Райтом у Варшаві й обговорив з ним перспективи співпраці, зокрема у сфері атомної енергетики. 

Окрім того, як уже повідомляв ЗІФ, у Варшаві в понеділок, 28 квітня за участі глави польського уряду Дональда Туска й міністра енергетики США Райта було підписано рамкову угоду між державною компанією «Польські атомні електростанції» і консорціумом Westinghouse-Bechtel про будівництво АЕС в Польщі, у ґміні Хочево.

Самміт Анджея Дуди?

Минулого тижня президент Дуда критикував главу МЗС Польщі Радослава Сікорського за те, що він у своєму виступі щодо завдань зовнішньої політики РП на 2025 рік не згадав участь Варшави в ініціативі Тримор'я. 

Своєю чергою Сікорський звернув увагу, що організатором саміту є канцелярія президента РП, яка не консультувала з МЗС Польщі програму, цілі та коло учасників саміту. Глава польської дипломатії також зауважив, що успіхи Тримор'я за 10 років існування ініціативи є доволі скромними.

Хай там як, але Анджей Дуда оголосив, що наступний саміт Тримор’я відбудеться у 2026 році в Хорватії.

Попередні саміти Тримор’я відбулися в Дубровнику, Варшаві, Бухаресті, Любляні, Талліні, Софії, Ризі, Бухаресті та Вільнюсі.

Ініціатива трьох морів (Тримор'я) — міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива, що об'єднує 13 країн Європейського Союзу, розташованих поблизу Балтійського, Чорного й Адріатичного морів (Австрія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Греція). Асоційованими членами ІТМ є Україна та Молдова. Стратегічними партнерами ініціативи є США, Японія, Єврокомісія і Німеччина. Ініціатива спрямована на створення регіонального діалогу з різних питань.

Україна у червні 2022 року отримала статус партнера-учасника ІТМ, де-факто ставши учасницею цієї ініціативи.

На світлині: Анджей Дуда (праворуч) примав саміт Ініціативи трьох морів 28-29 квітня у Варшаві 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися