Сікорський у Сеймі напрочуд точно змалював розкладку сил у світі і наїхав на рашистів
Міжнародна ситуація є найскладнішою за останні десятиліття, заявив глава польського МЗС Радослав Сікорський, виступаючи 23 квітня зі щорічним звітом у Сеймі. Він представив завдання польської зовнішньої політики та закликав мислити з погляду сенсу існування держави, а не короткострокових політичних інтересів. А також влучно окреслив ситуацію із росією, Китаєм та іншими глобальними гравцями.
«Це найскладніший з моїх виступів. З простої причини – міжнародна ситуація є найскладнішою за останні десятиліття», – зазначив Сікорський. Він пояснив, що представляє інформацію про завдання польської зовнішньої політики вдруге з моменту формування нинішнього уряду і дев'ятий раз у своєму житті, повідомляє Польська агенція преси (PAP).
«Сьогодні світ стає все більш непередбачуваним: війни на кордонах, зміна міжнародного балансу сил, глобальні економічні та політичні кризи означають, що стабільність, до якої ми звикли в Європі, прогинається під тиском нових викликів. Тривога і питання: «Що буде далі? Чи загрожує нам також російська агресія? Чи не наближаються відносини Європи зі Сполученими Штатами до кризи? Чи може Європа швидко підвищити свою обороноздатність?» – запитав він.
Говорячи про 1000-ту річницю коронації Болеслава Хороброго, він зазначив, що це була школа дипломатії та стратегічних альянсів. На думку Сікорського, Польща краще підготовлена до важких часів, ніж була б «самотнім островом, поза мережами військових, політичних та економічних альянсів».
Голова МЗС повідомив, що нинішній потенціал усіх країн-членів НАТО, обчислений у коштах, витрачених на оборону, наближається до 1,5 трлн доларів, або 1500 млрд доларів, тоді як оборонний бюджет росії становить близько 145 млрд доларів.
Європейські союзники, за прикладом Польщі, збільшують витрати на оборону. З 2016 року, якраз перед приходом до влади Дональда Трампа, країни НАТО, не включаючи США, збільшили витрати з 255 млрд доларів до 506 млрд доларів, або на 98%. Після російського вторгнення в Україну зростання витрат ще більше прискорилося. Але якби всі країни-члени НАТО витрачали на оборону 3,5% свого ВВП, як це роблять США, це склало б 1,9 трлн доларів – або в 13 разів більше, ніж росія.
Міністр закордонних справ РП зазначив, що війна в Україні є причиною поглиблення невизначеності, але також результатом змін, які відбувалися протягом тривалого часу. Він додав, що в європейських зовнішньополітичних дебатах регулярно ставиться діагноз про кінець «дивідендів миру».
За його словами, найбільшою загрозою для Польщі був би розпад західної спільноти. «Тому ми не можемо дозволити собі ілюзій чи бездіяльності. Ми не можемо дозволити собі залишатися наодинці. Ми прагнемо довіри до альянсів, ми хочемо і можемо бути їхніми архітекторами», – заявив Сікорський.
За його словами, 4 тенденції є вкрай небажаними для Польщі: поділ світу на сфери впливу замість зон альянсів; відмова від глобальних норм – передусім поваги до суверенітету – на користь повернення до права сильнішого; послаблення міжнародних організацій на користь двосторонніх відносин, заснованих на трансакційному мисленні; дезінформація, що прирівнює правду і брехню в публічних дебатах.
Очільник МЗС зазначив, що найважливіші цілі, які Польща переслідує у своїй зовнішній політиці, випливають з викликів європейській безпеці та стабільності міжнародного середовища. По-перше, наголосив він, це зміцнення обороноздатності насамперед європейських країн, а також ЄС і прийняття Європою більшої відповідальності за безпеку свого найближчого оточення.
«По-друге, збереження трансатлантичної єдності та співпраці, включаючи тісну співпрацю зі Сполученими Штатами. У наших контактах з американською адміністрацією ми послідовно висуваємо аргументи, що вказують на переваги для Вашингтона збереження сильної присутності в Європі та, зокрема, в Польщі. По-третє, захист глобального порядку, заснованого на повазі до Статуту Організації Об'єднаних Націй. По-четверте, конструктивна участь Польщі в діалозі з країнами так званого Глобального Півдня, беручи до уваги їхню суб'єктність та різноманітні інтереси», – сказав Сікорський.
Шеф дипломатії підкреслив, що Польща не відправлятиме війська в Україну в рамках миротворчої місії, але надасть підтримку можливій місії. Він додав, що без Польщі надання допомоги Україні було б неможливим. Адже щонайменше 80% допомоги, що надходить в Україну, проходить через хаб в Ясьонці.
Сікорський нагадав, що на сьогодні Польща передала Україні 45 пакетів допомоги на загальну суму близько 4 млрд євро, і що зараз розпочинаються поставки в рамках 46-го пакету. А також зазначив, що Польща бере на себе тягар і ризик забезпечення тренувань і логістичних засобів для військової допомоги, яка передається Україні. У цьому контексті він згадав Спільний центр аналізу, тренування та освіти НАТО-Україна (JATEC) у Бидгощі, який «спиратиметься на досвід українських збройних сил». Він зазначив, що Польща підготувала майже 30 тис. українських солдатів (близько третини всіх тих, хто пройшов навчання, організовані країнами ЄС).
Сікорський заявив, що в той час, як деякі країни розглядають можливість відправки власних військ в Україну в рамках миротворчої місії, Польща не буде цього робити, але надасть підтримку можливій місії.
Міністр закордонних справ, говорячи про політику щодо росії, згадав головного ідеолога Кремля Олександра Дугіна, який багато років тому стверджував, що для Польщі немає місця на євразійському континенті. «росія у своєму геополітичному і сакрально-географічному розвитку не зацікавлена в існуванні незалежної польської держави в будь-якій формі. Вона також не зацікавлена в існуванні України», – нагадав голова МЗС.
«Право росії на Варшаву таке ж законне, як і наше на Смоленськ. Ми теж правили там близько ста років. Але різниця в тому, що майже ніхто у нас не мислить такими анахронічними категоріями», – заявив Радослав Сікорський. Він додав, що за радянських часів росіяни побудували у Варшаві посольство, яке виглядало як офіс губернатора. Сікорський підкреслив, що часи змінилися, і для керівників Дугіна у нього є послання.
«Ви більше ніколи тут не будете правити. Ні в Києві, ні у Вільнюсі, ні в Ризі, ні в Таллінні, ні в Кишиневі. Вам що, мало землі? Одинадцять часових поясів і все одно вам мало? Почніть краще керувати тим, що, згідно з міжнародним правом, знаходиться в межах ваших кордонів. Замість того, щоб фантазувати про те, як знову завоювати Варшаву, потурбуйтеся про те, чи зможете ви втримати Хайшенвай*», – сказав голова польської дипломатії.
(*Хайшенвай - це китайська назва Владивостоку, - ЗІФ).
На його переконання, найважливішим викликом для реалізації польської зовнішньої політики, який має прямі наслідки для безпеки Польщі, є врегулювання війни рф проти України. «Нашою метою має бути не крихке перемир'я, а міцний і справедливий мир відповідно до принципів Статуту ООН. Це має бути мир через силу, тому що тільки такий мир росія буде поважати. Угода з Кремлем триватиме лише доти, доки російська еліта боятиметься наслідків її порушення», – наголосив Сікорський.
«росія має понести юридичну та фінансову відповідальність за агресію проти України, за воєнні злочини та злочини проти людяності, які вона скоїла та задокументувала. В тому числі за викрадення тисяч дітей, застосування тортур і систематичні напади на цивільних осіб», – вважає Сікорський.
За його словами, результат війни росії з Україною визначить рівень безпеки регіону на роки вперед. «Це визначить, чи Білорусь, наприклад, остаточно потоне в «рускім мірє», чи зуміє захистити залишки своєї незалежності. Він стане орієнтиром для європейських прагнень Молдови, Грузії та Вірменії. Це також вплине на зовнішню політику важливих партнерів у Центральній Азії, які дивляться на москву і Пекін, але також прагнуть тісніших відносин з Європою», – сказав він.
Міністр підкреслив, що «російський імперіалізм є нашим ворогом. Це наша політика сьогодні щодо режиму путіна. Іншої не буде». «Ми не повинні заплющувати очі на поведінку країн, які підтримують російську війну і створюють так звану вісь хаосу», – сказав Сікорський. За його словами, Корейська Народно-Демократична Республіка не лише постачає росії зброю, але й відправляє свої війська на фронт, а Іран надає рашистам технологію виробництва безпілотників Shahed. Він також наголосив, що російсько-китайська співпраця викликає занепокоєння.
Сікорський додав, що Польща поважає китайський народ і його велику культуру. «Однак, ми вважаємо, що Китай створив би нову цінність у світовому порядку, якби – і у нього є для цього засоби – поклав край колоніальній війні путіна в Україні. Замість «воїна-вовка» ми б хотіли бачити Китай посланцем миру», – підкреслив міністр. «У нас різні підходи до прав людини, але ми захоплюємося модернізаційним стрибком, який зробила Китайська Народна Республіка за останні десятиліття», – сказав Сікорський .
Шеф МЗС нагадав, що Польща веде переговори про новий договір з Францією і висловив сподівання, що він буде підписаний найближчими тижнями.
Говорячи про відносини з Німеччиною, він зазначив, що Польща пам'ятає свою трагічну історію і наголошує на необхідності належного вшанування польських жертв Другої світової війни в центрі Берліна, а також на досі невирішеному питанні репарацій за воєнні збитки. При цьому він підкреслив, що найважливішим мірилом якості німецько-польського партнерства сьогодні є спільні дії, спрямовані на запобігання війні в майбутньому.
«Кордони Польщі, НАТО, Європейського Союзу та Шенгенської зони необхідно захищати не лише від армії путіна, але й від нелегальної міграції, яка є частиною гібридної війни диктатур Росії та Білорусі», – підкреслив голова Міністерства закордонних справ Радослав Сікорський у своєму виступі про завдання польської зовнішньої політики.
Він також заявив, що вступ Фінляндії та Швеції до НАТО зробив більш важливою співпрацю в регіоні Балтійського моря, де «росія щоразу більше загрожує комунікаційній та енергетичній безпеці інших країн регіону». І при цьому Польща також розраховує на Туреччину, яка відіграє стратегічну роль у Чорному морі та Східному Середземномор’ї.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар