Чому у Словаччині переміг покривач наркомафії і вбивці журналіста

ОКРЕМА ДУМКА 04.10.2023 Коментарі 0

Суто для пам’яті. Про Словаччину та переможця у виборах Фіцо та його партію СМЕР. 2018 року у Словаччині вбили журналіста Яна Куцяка (іноді пишуть Кучяка, словацькою Kuciak). Разом із ним убили його дружину. Ціллю був Куцяк, дружині просто не пощастило.

Ян Куцяк, Вікіпедія

Свій останній матеріал Куцяк писав про зв’язки тодішнього прем’єра Словаччини (і теперішнього переможця виборів) Фіцо з калабрійською мафією під назвою Ндрангета. Куцяк звинувачував людей Фіцо у махінаціяїх із євпропейською допомогою, податками та реінвестом накраденого в сітки Ндрангети. Через п’ять днів у регіоні, який є стояковим для Ндрангети у Словаччині, згоріла місцева податкова зі всією первинною документацією. Горіла п’ять годин, пожежники чомусь не поспішали.

Матеріал про Ндрангету вийшов уже ПІСЛЯ смерті Куцяка.

Також Ндрангета є одним із найбільших операторів колумбійських і мексиканських наркокартелів у Європі (більше половини всього європейського ринку, якщо виключити Британію). Основна стаття доходу – контрабанда кокаїну.

Куцяк звинуватив у організації процесу калабрійця Антоніо Вадалу, який жив у Словаччині. Клан Вадали –  один із двох найбільших кланів у складі Ндрангети. Жив він у Словаччині під своїм імʼям, тому не знати, що він за тип, було неможливо. Вадалу заарештують і пізніше екстрадують в Італію за звинуваченням у контрабанді кокаїну. У Словаччині Вадалу звинувачували всього лиш у розкраданні європейських дотацій. Вадала займався справами під прикриттям колишнього голови Радбезу Словаччини Вільяма Ясана (кента Фіцо) та колишньої моделі Маріни Трошкової, яка на той час була головним державним радником Фіцо. Офіційно. Ага, радниця Фіцо покривала Ндрангету.

Клан Антоніо Вадали співпрацює з багатьма наркоугрупованнями 

Усі ці люди допомагали Ндрангеті розширювати та диверсифікувати свою імперію. Наприклад, Ндрангета виготовляла у Словаччині контрафактну моцарелу, яку далі продавали з лейбами «мейд ін Італі». Спочатку калабрійці використовували євпропейські дотації для розвитку власного бізнесу, а потім почали їх тупо красти.

Прем'єр Фіцо та модель Трошкова мали про що радитися 

Вадала займався всім, але кокаїн був його ідеєю фікс. Із Колумбії кокаїн потрапляв у Венецію (бо Калабрія під наглядом), а далі у Словакччину. Вадала був на короткому зі словацькою митницею, яка навіть орендувала в нього склади. Тому що голова місцевої митниці був людиною Вадали. У Словаччині було все так гарно, що іноді кокаїн відправляли спочатку у Словаччину, там митниця робила документи, а звідти вже у Венецію, а далі по всій Італії. Бо в Італії у Вадали все складувалося складніше, ніж у Словаччині. Розкрили Вадалу тільки тому, що італійська поліція створила фейкову особу для свого інформатора та підсадила інформатора Вадалі. Зі самого початку, як контрагента для легалізації операцій.

Причому арешти в Італії у 2015 році ВЗАГАЛІ не вплинули на Вадалу, бо він спокійно переховувався у Словаччині. І арешти би, мабуть, не призвели до особливих проблем, бо Вадалу прикривав Фіцо. Все би було окей, якщо би не сталося вбивство Куцяка та його останній недописаний матеріал не став бомбою.

Розслідування вбивства Куцяка буксувало (бо Фіцо мабуть думав, що Куцяка вбили його кенти із Ндрангети), і тому у відставку пішов Фіцо та міністр МВС Словаччини. Але це не допомогло. Тому далі вже новий міністр МВС пішов у відставку, разом зі шефом поліції.

Пізніше виявилося, що насправді вбивство Куцяка замовила не Ндрангета, а словацький олігарх Кочнер через свою коханку Альону Жукову. Кочнера також розслідував Куцяк. У підсумку, від звинувачення у вбивстві Кочнер відскочив (чогось судді були дуже лагідними до нього). Хоча Кочнер прямо й особисто погрожував Куцяку. Засудили лише безпосередніх організаторів убивства та коханку Кочнера – Жукову. Який мотив був у коханки – незрозуміло. Суддям байдуже.

Словацького олігарха Маріана Кочнера у справі вбивства журналіста суд виправдав (фото occrp.org)

Поки тривало розслідування вбивства Куцяка, Кочнера догнали за інше: за старі махінації

Кочнер був упевнений, що Фіцо його витягне, та Фіцо не зміг і «порішані» судді не допомогли. Бо ситуація змінилася, все летіло у прірву. Правоохоронці навіть перехопили записку Кочнера з тюрми із претензіями до Фіцо. Бо не дуже хотілося сідати на 19 років. Тоді у правоохоронців звідкись з’явилися телефони Кочнера разом з усіма паролями, а в телефонах – численні переписки Кочнера із суддями, які призвели до масових арештів суддівського корпусу і прокуратури Словаччини. Там купу впливових людей поховало під корупційними завалами. Ну, як поховало. У відставку пішли. Тепер може заново призначать.

Історія вогонь, розповідати її довго. Коротко. У відставку пішли три керівники поліції один за одним. А потім і під арешт. Один із них скоїв самогубство прямо у камері. Буває ж таке. Деякі з арештованих суддів дали свідчення на інших і визнали провину. Суди щодо них ідуть зі скрипом, бо ж суддівське самоуправління, «венеціанка», всі діла. Деякі зі стоякових партнерів (у минулому) Кочнера отримали санкції США на всі свої родини. Виявилося, що поліцейські і прокурори були на зарплаті в місцевого криміналу (ОЗГ Такачовці). Кримінал звісно співпрацював із Ндрангетою.

У 2020 здавалося, що партії Фіцо СМЕР – глина. Бо Вадала вже поїхав в Італію і там показали всі прослуховування і свідчення агента. Та і Кочнер насолив.

Але Фіцо взяв популістичну риторику на озброєння і переміг на виборах. Третє місце посіли колишні соратники Фіцо з партії СМЕР, партія Голос. Яка там буде коаліція, я, якщо чесно, не знаю. Може з Фіцо. Може без.

Словаччина – член НАТО та ЄС із 2004 року.

Висновок простий. На той момент прем’єр Словаччини Фіцо прикривав бізнес Ндрангети і Вадалу, вже три роки знаючи, хто він такий. Бо арешти були у 2015. Прикривав би і далі, але тут інший його партнер убив журналіста Куцяка. Так як Фіцо не зрозумів одразу, хто завалив Куцяка, то маневрувати спокійно не зміг. І стався скандал, довелося йти у відставку.

Тепер з відставки Фіцо повертається переможцем виборів. За допомогою типово орбанівської антиєвропейської та антиукраїнської риторики.

Можна звісно сказати, що Україна не допрацьовує у царині дипломатії. Що треба було якось там моніторити, що там у Словаччині та якось впливати. Бо справді у дипломатії ми недопрацьовуємо і проблем вагон. Це все буде правдою.

Але що ще треба було розповісти словакам про Фіцо, окрім того, що вже розповіли? Що ще може бути більш яскравим, аніж цинічне вбивство журналіста і схематоз із наркотрафіком?

У мене відповідей нема.

Антон Швець, український блоґер, телеведучий, публіцист і політичний діяч, (сторінка у FB)

P.S. У свіжому дописі у FB Антон Швець описав про наркотрафік і співпрацю картелів

Також читайте:

Перемога проросійської партії на виборах у Словаччині: Кулеба сподівається на коаліцію

Словаччина й інформаційний провал

На фото irozhlas.cz: за теперішнім переможцем виборів у Словаччині Робертом Фіцо – не тільки СМЕР

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: