Литовські компанії звинуватили в обході антиросійських санкції. В уряді заперечили

РОЗСЛІДУВАННЯ 11.01.2025 Коментарі 0

Минулого та позаминулого року Литва та інші країни Заходу експортували до Росії технології, які росіяни могли використовувати у війні проти України.

Про це у п'ятницю, 10 січня, для національного радіомовника Литви LRT повідомив директор Ради економічної безпеки України Денис Гутик, який очолював спільну українсько-британську групу розслідувачів. За його словами, продукція литовських компаній становила приблизно 2,5% від усього експорту таких високотехнологічних деталей – процесорів, мікросхем тощо.

За даними розслідування, литовські підприємства продовжують продавати деталі росії, пише LRT.

«Деякі литовські компанії і постачальники з Литви, як і раніше, беруть участь у прямому експорті в росію. Це дає змогу росії швидше отримувати необхідні деталі безпосередньо, спрощує обхід санкцій», - каже Денис Гутик.

Денис Гутик / скріншот відео

Натомість колишній віце-міністр економіки й інновацій Литви Кароліс Жемайтіс уточнив, що необхідно розрізняти товари, вироблені в Литві, і товари, які реекспортують через Литву. За його словами, порівняно з виробниками західних країн, литовські компанії експортують дуже мало високотехнологічної продукції. Разом із тим значну частину такої продукції транспортують через країну з огляду на її розвинений логістичний сектор і вигідне географічне положення.

«Литовські виробники виробляють мікроскопічно мало продукції, яка могла би бути актуальною для росії, порівняно з рештою світу, але наш логістичний сектор, безумовно, має достатні можливості для участі в цих процесах»,- заявив Жемайтіс в ефірі Радіо LRT.

Денис Гутик наголосив, що високотехнологічні компоненти дають змогу росії автоматизувати та модернізувати свою військову промисловість.

Основними маршрутами, якими технології з Великої Британії, Німеччини й інших країн Євросоюзу потрапляють на росію, є Китай, Тайвань і Південна Корея.

На думку Гутика, багато західних комплектуючих могли бути імпортовані в росію і через Тайвань.

«Тайвань є одним із найбільших експортерів високотехнологічних компонентів і деталей у росію. У 2023 році та першому кварталі 2024 року Тайвань посідав друге місце після Китаю за кількістю підприємств, які безпосередньо експортували деталі в росію», - повідомив український розслідувач.

«Якщо литовські компанії збільшили експорт на Тайвань, є високий ризик того, що ці товари прямували в росію», - доповнив Денис Гутик.

Як зазначає LRT, уряд планує пом'якшити запроваджені з січня обмеження на експорт таких товарів у треті країни повітряним транспортом, щоби не допустити їх потрапляння до росії. Деякі литовські компанії, такі як група високих технологій Teltonika, цим незадоволені.

Тим часом прем'єр-міністр Литви Ґінтаутас Палуцкас не погоджується з наведеними твердженнями та запевняє, що ні литовська оборонна продукція, ні подвійне призначення не доходять до російських військових.

Ґінтаутас Палуцкас / фото – J. Stacevičiaus / LRT 

«Із 50 тисяч товарів або компонентів, що перебувають під санкціями з Литви, жоден не потрапив на фронт. Так само з товарами подвійного призначення, хоча вони можуть використовуватися у військовій промисловості, не зафіксовано жодного випадку з жодним литовським постачальником, щоби це фактично було використано на війні, на лінії фронту. Такої інформації ні в кого немає», - наводить цитату глави уряду LRT із посиланням на його інтерв'ю радіостанції М-1, яке він дав у п'ятницю, 10 січня.

Щоправда, очільник литовського уряду визнав, що частина підсанкційних товарів потрапляє на російський ринок через треті країни.

«Так, санкції не закривають усі можливі канали обходу. Не лише це дослідження, а й інші ясно показують, що до цього процесу залучено Китай, Гонконг, Південну Корею та Тайвань», - сказав Палуцкас.

Попередній уряд у грудні заборонив експорт тисяч товарів подвійного призначення повітряним транспортом до третіх країн, за винятком 10 держав.

Міністр економіки та інновацій Лукас Савіцкас минулого тижня сказав, що заборони на експорт не повинні завдавати шкоди експортерам продукції з високою доданою вартістю і водночас не повинні порушувати санкції проти росії.

Доповнимо, що Президент України Володимир Зеленський неодноразово та системно наголошує на необхідності посилити контроль за експортом товарів, які росія використовує у війні.

Так, днями після чергової російської атаки «шахедами» Глава Держави навів жахливі цифри щодо використання росією підсанкційних товарів:  

- Майже щодня ми захищаємо наше небо від російських ракет та дронів. Протягом цієї ночі (5 січня, - ЗІФ) Україну атакували 103 «шахеди», у складі яких було використано 8 755 компонентів іноземного виробництва. Всього впродовж цього тижня росія застосувала понад 630 ударних дронів, близько 740 керованих авіаційних бомб і майже 50 ракет різних типів, це понад 50 000 підсанкційних компонентів з усього світу.

За словами Президента, санкційний тиск на шляхи постачання закордонних компонентів – недостатній, а терористична росія продовжує отримувати потрібні їй компоненти й засоби виробництва майже з усього світу для озброєння і знищення України.

На початку листопада Володимир Зеленський оприлюднив статистику за жовтень, протягом якого росія запустила по Україні понад 2 тисячі «шахедів».

«Така кількість «шахедів» – це понад 170 тисяч компонентів, які мали б бути заблоковані для постачання в росію. Мікросхеми, мікроконтролери, процесори, багато різних деталей, без яких просто був би неможливий цей терор», - заявив Президент. 

За його словами, комплектуючі кремль отримує з-за кордону: від компаній з Китаю, Європи, Америки. Окрім безпілотників, росія використовує їх у виробництві ракет.

«Вони всі містять компоненти з інших країн. Боротися проти російських ударів – це означає боротися в тому числі за силу санкцій проти росії. Санкції мають збільшуватись, бути ефективними. І кожна схема обходу санкцій – це злочин проти людей і світу. І саме такі схеми дозволяють росії також допомагати нарощувати мʼязи режимам в Ірані та Північної Кореї. Це глобальна загроза. І тільки глобальним, спеціальним тиском можна це подолати», - наголосив Президент

У березні 2024 року Володимир Зеленський розповів, що у російської ракети Х-101 щонайменше 53 типи імпортних компонентів, а в ракеті «Кинджал» не менш 49 типів компонентів, які на росії не виробляють.

«Значна їх частина – це те, що зроблено компаніями вільного світу і через різні «сірі» схеми завозиться в росію. Блокувати такі схеми й усіх, хто їх підтримує, – це обов’язково», - наголосив Володимир Зеленський.

Фото – Головне управління розвідки Міністерства оборони України викладає на своєму порталі War&Sanctions усі іноземні компоненти, знайдені у російському озброєнні. На світлині з ТГ-каналу ГУР – російський БПЛА «гербера», який на росії складають з китайських, американських, нідерландських, швейцарських компонентів

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: