ГУР склав досьє на більш як дві сотні танкерів тіньового флоту рф

РОЗСЛІДУВАННЯ 12.12.2024 Коментарі 0

Щоб обходити західні санкції та заробляти мільярди доларів на експорті нафти, московія створила тіньовий флот із застарілих танкерів. А кошти, які вона отримує від цього тіньового експорту, живлять її воєнну машину, підтримують терористів в усьому світі та фінансують нові злочини. ГУР МО зібрав інформацію про ці судна і виклала її у відкритий доступ в мережі Інтернет.

Українська розвідка ідентифікувала 238 суден, які використовують окупанти для обходу цінових обмежень. Повну інформацію про такі танкери з конкретними доказами їх участі у тіньових оборудках ГУР МО публікує на порталі War & Sanctions. Це єдиний у світі набір даних з фактами та доказами тіньової діяльності.

Тут розкрито досьє на 238 «фігурантів» тіньового флоту старих нафтових танкерів, що забезпечує багатомільярдні доходи агресорам та загрожує глобальній екологічній безпеці.

У 2023 році росія заробила на експорті нафти $188 млрд, Іран – майже $53 млрд. Доходи від продажу нафти забезпечують цих агресорів  ресурсами для реалізації ядерних програм, розробки сучасних безпілотників та ракет, постійної фінансової та матеріальної підтримки терористичної діяльності своїх регіональних проксі, оплати послуг мереж транснаціональної злочинності.

Тіньовий флот налічує понад тисячу переважно застарілих, погано обслуговуваних суден без належного страхування, з «заплутаними» структурами власності та управління, розташованими у «дружніх» юрисдикціях, під «зручними» прапорами, та має загальний дедвейт понад 100 млн тон (це приблизно 17% світового флоту нафтових танкерів). 

Такі судна вдаються до оманливих тактик у морі для приховування походження вантажів, загрожують «екологічним хаосом» та мільярдними збитками прибережним країнам через зростаючий ризик катастроф при проходженні жвавих вузьких міжнародних транспортних шляхів, відмовляючись від лоцманських послуг. З лютого 2022 року за участю тіньових танкерів вже було зафіксовано понад 50 інцидентів від Данських проток до Малайзії.

На тлі повномасштабного вторгнення в Україну росія втратила традиційних покупців морської нафти в ЄС, зазнала західних рестрикцій до свого енергетичного сектору. Проте знайшла нових в Азії – переважно в Індії та КНР, почала нарощувати власний тіньовий флот за рахунок застарілих танкерів, позбавлених «зв’язків» з країнами G7+, і який може транспортувати нафту з порушенням стелі цін. Окрім того, рф користується послугами «іранської армади привидів». На створення свого власного тіньового флоту з 2022 року росія витратила близько $10 млрд.

Фігуранти досьє на порталі War & Sanctions допомагають росії та Ірану доставляти підсанкційну нафту переважно їхнім азійським клієнтам – КНР та Індії. Ці танкери порушують нафтове ембарго G7+ і перевозять російську нафту з портів рф у Балтійському та Чорному морях до країн ЄС, зокрема через рейдову перевалку і STS хаби у Чорному та Середземному морях поблизу європейських країн. Крім того, вони задіяні у порушенні стелі цін та інших обмежень на російську нафту. 

Серед них є судна, віднесені міжнародною громадською організацією Greenpeace до тіньового флоту танкерів, що транспортують російську нафту по світу через Балтійське море, загрожуючи його екосистемам і довкіллю, та такі, що, за даними американської правозахисної групи United Against Nuclear Iran (UANI), перепрофілювалися з іранської на транспортування російської нафти.

Унікальність інформації на порталі також полягає в можливості сортувати танкери за основними групами – операторами тіньового флоту, які з’явилися нізвідки у 2022-2023 роках, швидко зібрали флот застарілих суден типу Arfamax, Suezmax тощо і відіграли ключову роль у забезпеченні транспортування російської нафти в інтересах кремля.

Також на порталі розміщено звернення до світової спільноти, у якому пропонуються конкретні кроки для боротьби із тіньовим флотом агресивних та підсанкційних країн. Зокрема, потрібно:
•    санкціонувати судна зі списку нижче, а також усі пов’язані компанії та особи (власників, операторів, менеджерів, керівників, старших членів екіпажу);
•    заборонити заходи таких суден у порти, територіальні води, ВЕЗ та міжнародні протоки, унеможливити продаж запчастин для них;
•    застосовувати вторинні санкції проти компаній та осіб, що співпрацюють з такими суднами та компаніями;
•    заборонити операції ship-to-ship з російським викопним паливом у територіальних водах і ВЕЗ.

Тим часом днями було затверджено черговий, 15-ий пакет санкцій ЄС проти росії. Він саме містить санкції, які стосуються розширення можливостей щодо боротьби з російським нафтовим тіньовим флотом, за рахунок якого росія продовжує отримувати прибуток від контрабанди нафтопродуктами.

Як зазначає військовий експерт Олександр Коваленко, цей пакет санкцій змогли затвердити не одразу. Адже деякі європейські країни вирішили, що він «утискає» їхні права.

У новому пакеті було декілька цікавих пунктів, а саме:

- санкції запроваджували проти танкерів, які перевозять російську нафту;
- розширення винятків для Чехії на імпорт нафтопродуктів з російської сировини, що надходить через Словаччину.

Проблемою стало питання Чехії, яка імпортувала дизель та ряд інших нафтопродуктів, що виготовляються з російської сировини. Яка, своєю чергою, поставляється на (несподівано) словацький нафтопереробний завод Slovnaft, власником якого є (ще несподіваніше) угорська компанія MOL.

Власне, перепоною прийняття такого важливого пакету санкцій виявилися країни, у керівництві яких, на жаль, але зараз перебувають проросійські маріонетки – Угорщина та Словаччина, наголошує Коваленко.

«Окремо хочу зазначити, що російський тіньовий флот залишається проблемою і для США, які планують енергетичну експансію. І не думаю, що Дональд Трамп, для якого питання нафтовидобувних південних штатів завжди були пріоритетними, буде церемониться з російськими танкерами, що ходять під прапорами країн, про які в Остіні та Далласі ніколи навіть не чули», - вважає експерт.

Раніше ЗІФ уже писав про рашистський «тіньовий флот», на який фактично не реагує світове співтовариство. Але завдяки якому московія продовжує фінансувати війну проти України. 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: