Верховна Рада нарешті ухвалила закон про множинне громадянство
Законопроєкт про множинне громадянство в Україні нарешті пройшов друге читання у парламенті. Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, 243 депутати проголосували 18 червня за законопроєкт № 11469 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України».
За словами Железняка, були враховані усі правки, «як було у редакції Комітету».
Відповідний законопроєкт влітку минулого року ініціював президент Володимир Зеленський, але перше читання він пройшов аж у грудні. Проєкт закону передбачає спрощення порядку набуття громадянства України та удосконалює регулювання статусу іноземців, які проходять військову службу за контрактом в Силах оборони. Також він надає дозвіл на множинне громадянство для дітей, дозволяє громадянам України набувати інше громадянство після одруження з іноземцем та ін.
До другого читання в законопроєкт вписали пункти про обовʼязковий іспит для отримання громадянства на знання Конституції України, історії та української мови.
Згідно із законопроєктом, рішення про те, громадяни яких країн набуватимуть громадянство України у спрощеному порядку, визначатиме Кабмін на підставі затвердженого ним порядку. При цьому буде враховуватись членство держави в Європейському Союзі та застосування державою обмежувальних заходів у зв’язку із збройною агресією проти України. При цьому у законопроєкті немає прямої норми про заборону спрощеного отримання громадянства України для громадян рф.
У Головному юридичному управлінні ВРУ зазначили, що ця норма є неоднозначною, оскільки уряд включає держави до цього переліку з урахуванням визначених критеріїв на свій розсуд. Тому без відповіді залишається питання, чи можуть бути включені до цього переліку держави, що не відповідають передбаченим критеріям.
Водночас громадянство України зможуть отримати за бажанням і етнічні українці, які є громадянами інших держав. Закон також передбачає скорочену процедуру отримання громадянства у випадку проходження іноземцем військової служби в Україні та прописує підстави для втрати громадянства України.
Закон передбачає можливість для громадян України мати громадянство іншої держави (за винятком рф):
- у випадку народження за кордоном у батьків, що мають українське громадянство;
- якщо українську дитину усиновили громадяни іноземних держав;
- у випадку одруження з громадянином/громадянкою іноземної держави;
- якщо іноземець отримує українське громадянство за спрощеною процедурою, передбаченою для громадян окремих країн;
- якщо громадянин України набуває громадянство держави, громадяни якої мають право на спрощене набуття українського громадянства.
Встановлюється і можливість для набуття громадянства «за визначні заслуги перед Україною».
Варто наголосити, що згідно з ухваленим законом особа, яка має паспорт іншої держави, але є громадянином України, на території України визнається лише громадянином України.
Також ухвалений закон забороняє мати множинне громадянство державним службовцям та суддям.
Прикметно, що усі фракції парламенту в тій чи іншій мірі дали голоси за законопроєкт. Однак, як зазначила народна депутатка Ірина Геращенко, проти виступила фракція «Батьківщина».
Прем’єр Денис Шмигаль підкреслив, що із ухваленням цього законопроєкту Україна переймає практику, якою користуються понад 130 країн світу, зокрема більшість держав Євросоюзу. «Закон відкриває нові можливості та містить безпекові запобіжники. Дякую народним депутатам за результативне голосування», - зазначив прем'єр.
Як зауважив віцепрем'єр-міністр – міністр національної єдності України Олексій Чернишов, документ має дві мети: надати можливість громадянам за кордоном не втратити звʼязок з Україною і воззʼєднати етнічних українців з Україною.
Віцепремʼєр певен, що законопроєкт повертає нашу державу до цивілізованої групи країн із сотні країн, де легалізоване множинне громадянство. Чернишов додав, що 90% українців за кордоном перебувають у країнах, які мають опцію множинного громадянства.
«Це нормально, демократично і це дає нам (можливість) зміцнити звʼязки з усіма українцями і можливість отримати громадянство українцям, які багато років її не мали, а також можливість не втрачати звʼязок з усіма, хто вимушено перебуває за кордоном і розмірковує над іншим громадянством», – пояснив урядовець.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар