Три варіанти надання Україні гарантій безпеки: один з них – 40-тисячна військова місія Європи
Європейська миротворча місія в Україні – президент Франції Емманюель Макрон не відмовляється від цієї ідеї. Понад те, він хоче, щоб Польща – з огляду на географію і військовий потенціал – стала головним союзником французів щодо реалізації цього плану.
Про це пише польська видання Rzecpospolita. Подаємо частковий переклад.
«У суботу (7 грудня) безпосередньо перед церемонією відкриття відбудованого Нотр-Даму Макрон майже годину приватно спілкувався з Трампом в Єлисейському палаці, а потім до них ще на півгодини приєднався Володимир Зеленський.
- Наскільки я розумію, Еммануель Макрон сказав Дональду Трампу, що Європа не тільки не може залишатися осторонь переговорів США з Росією, тому що, власне, йдеться про безпеку Європи, але вона також готова долучитись фінансами до цього процесу, насамперед понести всі ризики, пов’язані із захистом українського суверенітету, – про це виданню розповів заступник генсека НАТО до 2022 року Каміль Ґранд.
Суть французької пропозиції – миротворча місія, яка би гарантувала, що кремль у майбутньому не порушить можливе припинення вогню та встановлену лінію розмежування. Ще в лютому Макрон вперше висунув ідею відправити війська НАТО в Україну. При цьому він не уточнив, на яких умовах це мало би відбуватися. Більш детально цю ідею він висловив під час зустрічі із прем’єр-міністром Великобританії Кейром Стармером 11 листопада в Парижі. З подібною метою 27 листопада він скликав лідерів скандинавських і балтійських країн(NB8) і Польщі, які зібралися в Харпсунді. (NB8 - Nordic-Baltic Eight, Нордично-Балтійська вісімка — формат регіонального співробітництва, який включає Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Норвегію та Швецію)
Елі Тененбаум, експерт французького Інституту міжнародних відносин, який працює над проектом такої місії, пояснив виданню, що місія може складатися з п’яти бригад (близько 40 тис. солдатів). Польща може взяти на себе командування однією із них.
- Є три шляхи надання Україні гарантій безпеки. Перший - «німецький»: прийняти країну до НАТО навіть без остаточного відновлення її кордонів, як це було з Німеччиною в 1955 році. Однак Америка цього не хоче, як і Німеччина.
Другий - «ізраїльська» модель: масове постачання зброї в Україну навіть після укладення миру. Цей варіант непевний, беручи до уваги бюджетні труднощі як у США, так і в Європі.
Третій - «корейська» модель: міжнародна миротворча місія, яка понад 70 років охороняла лінію розмежування між Південною та Північною Кореєю. Саме на цій третій моделі із включенням елементів першої та другої базувалися би гарантії безпеки Києва, - зазначив Ґранд.
Під час зустрічі в понеділок (9 грудня) у Києві з лідером ХДС/ХСС Фрідріхом Мерцем, який, імовірно, стане майбутнім канцлером Німеччини, Зеленський уперше заявив, що в очікуванні гарантій від НАТО і що така миротворча місія могла би гарантувати безпеку його країни.
- Через щораз більший військовий потенціал і географічне положення Польща стає істотним елементом такого плану. Звідси і приїзд Макрона до Варшави, - пояснює Ґранд.
На його думку, що більше країн візьме участь у такій миротворчій місії, то більше шансів, що Росія не зважиться на черговий напад на Україну. Тому, вважає співрозмовник видання, для Америки було б дуже важливо навіть символічно долучитися до цієї ініціативи. На його думку, після лютневих виборів до неї пристане і Німеччина (Мерц поки виключає таку можливість). Нідерланди також зацікавлені в проекті. Однак, окрім Польщі та країн NB8, принципово важливою є участь у розбудові місії Франції та Великої Британії».
Фото з відкритих джерел
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар