Спецтрибунал щодо агресії рф збираються утворити 9 травня у Львові
Підписання документів про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України заплановане на 9 травня у Львові. У церемонії повинні взяти участь міністри закордонних справ десятків країн, лідери України та Ради Європи.
Про це свідчать проєкти документів, повідомляє Радіо Свобода.
«Основна група відзначає завершення підготовчої експертної роботи над проєктами правових документів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, який зможе здійснювати правосуддя, притягнувши до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей основний міжнародний злочин, скоєний проти України», – йдеться в спільній заяві міністрів закордонних справ.
Також «Львівська заява» відзначає, що «з метою розширення міжнародної підтримки Спеціального трибуналу Основна група закликає інші держави та міжнародні організації приєднатися до її зусиль та активно підтримувати його діяльність».
У лютому Єврокомісія повідомила, що правознавці ЄС, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України». Тоді ж учасники визначили ключові елементи «попереднього статуту Шумана» – основного правового тексту, який регулюватиме функціонування Спеціального трибуналу. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вказала на те, що повномасштабним вторгненням до України Росія вчинила «одне з найсерйозніших порушень: злочин агресії».
У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії. Але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.
Втім, за попередньою інформацією, Спецтрибунал матиме дещо обмежений функціонал. Його прокурор отримає право розслідувати дії та висувати обвинувачення навіть проти чинного президента росії, однак трибунал не зможе застосовувати примусові заходи (наприклад, арешт), поки обвинувачений перебуває на посаді.
Це рішення базується на американсько-німецькій пропозиції, згідно з якою прокурор зможе готувати обвинувальні висновки, але процес потрібно буде призупинити, доки особа, що користується особистим імунітетом, не залишить посаду. Таким чином, за інформацією від дипломатів у колах ЄС, доки ліліпутін обіймає посаду президента росії, його не можна буде арештувати.
Трибунал матиме юрисдикцію виключно щодо злочинів агресії, скоєних проти України. Він не розглядатиме воєнні злочини чи злочини проти людяності, які залишаться в компетенції Міжнародного кримінального суду. Це повинно забезпечити чіткий розподіл повноважень між судовими інстанціями.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар