Щораз нові вимоги москви на переговорах із США - огляд політики росії

АНАЛІТИКА 13.04.2025 Коментарі 0
Ярослав Чорногор

Ярослав Чорногор

Директор програми російських і білоруських студій аналітичного центру Рада зовнішньої політики "Українська призма". Кандидат історичних наук. Закінчив історичний та економічний факультети Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Тиждень контактів між США та росією: зустріч представників мзс рф та Держдепартаменту у Стамбулі, новий обмін ув’язненими та переговори спецпредставника президента США Стіва Віткоффа із путіним, - в рамках Програми російських і білоруських студій Антон Оксентюк та Ярослав Чорногор представляють новий щотижневий #аналізагресора, в якому вони розбирають актуальні новини внутрішньої та зовнішньої політики росії.

Зустріч представників США та рф у Стамбулі

Протягом тижня ми мали змогу спостерігати за продовженням контактів між росією та США. Цього разу зустрічі відбулися у Стамбулі та пройшли по лінії зовнішньополітичних відомств обох держав - міністерства зовнішніх справ росії та Держдепартаменту Сполучених Штатів.

Слід зазначити, що це вже не перша подібна зустріч у такій конфігурації. Ми бачимо, що контакти між Вашингтоном та москвою склалися у різних форматах. І поточна зустріч є однією з таких, адже дипломати  обох країн раніше вже зустрічалися у Стамбулі.

Ще до початку переговорів було оголошено, що питання врегулювання війни на них не буде порушуватися, а йтиметься суто про двосторонню проблематика. Отже, мова йшла про продовження діалогу стосовно відновлення повноцінних дипломатичних контактів. У цьому плані США бажають отримати від росіян скасування заборони на працевлаштування місцевого персоналу до американського посольства в рф.

Зі свого боку москва, яка раніше ставила за ціль повернути собі цілу низку об’єктів нерухомості на території США, які раніше були частиною дипломатичного майна, але використовувалися для шпіонажу, вирішила значно радикалізувати власну позицію. Так, виявилося, що тепер кремль бажає отримати від Вашингтону скасування санкцій проти російського авіасектору, як умови для подальшого діалогу щодо відновлення повноцінної роботи посольств.

Зі слів російського міністра закордонних справ Сєргєя Лаврова, стає зрозуміло, що мова йде про зняття санкцій проти компанії “аэрофлот”, що подається під виглядом необхідності відновити “авіасполучення між країнами”. Це значна зміна позиції та ще одна демонстрація того факту, що попри публічну російську риторику щодо відсутності їхньої зацікавленості у знятті санкцій, на практиці кремль використовує будь-який привід для просування цього завдання.

Потрібно брати до уваги, що на поточному етапі санкційні обмеження принесли найбільшої шкоди двом сферам російської економіки - авіасектору та фінансовим переказам. Українська призма раніше зазначала, що існує висока ймовірність, при якій ці аспекти, особливо дозвіл на повноцінні фінансові перекази, стануть частиною мирних переговорів та російськтх умов.

Ймовірно, що й американська сторона не розраховувала на подібну зміну переговорної позиції москви. Тому не дивно, що зустріч у Стамбулі не принесла значних результатів. Це випливає з пресрелізу Держдепартаменту, в якому США виразили занепокоєність російською політикою щодо працевлаштування місцевих громадян рф в американському посольстві.

За майже 6 годин перемовин сторонам вдалося домовитися тільки щодо питань про банківські операції своїх посольств. І хоча нам не відомо, чи у Стамбулі обговорювалися питання, пов’язані із мирним врегулюванням, навіть поточної інформації достатньо для розуміння того факту, що переговори між рф та США йдуть достатньо складно.

При цьому про відновлення повноцінних дипломатичних відносин обидві країни домовилися ще під час першої зустрічі в Ер-Ріяді 18 лютого.

Як результат ми бачимо, що ні з одного питання, яке обговорювалося в ході останніх зустрічей, не вдалося домовитися. Було цілком очікувано, що кожного разу москва буде висувати максималістські умови, які б дозволяли москві заздалегідь отримати від США ряд поступок, які Вашингтон надалі не зміг би використати вже в ході переговорів про завершення війни. Це б дозволило кремлю не відходити від власних ультимативних умов припинення війни.

Переговори спецпредставника президента США Стіва Віткоффа із путіним

Саме попередньо описана стратегія москви, ймовірно, й стала приводом для того, аби до рф із неанонсованим візитом прибув спецпредставник президента США Стів Віткофф, який провів особисту кількагодинну зустріч з путіним.

Українська призма раніше вже зазначала, що на сьогодні ми маємо змогу спостерігати, як американська риторика щодо росії починає змінюватися у біку все більшого незадоволення москвою. На цю мить нам відомо лише те, що зустріч Віткоффа та російського президента дійсно стосувалася врегулювання війни. Це було підтверджено самим кремлем.

Потрібно розуміти, що нещодавно американські посадовці прямо заявили про існування часових меж, в рамках яких вони хочуть бачити від росії доказів її зацікавленості у мирному врегулюванні. Зрозуміло, що на поточному етапі мова йде саме про повноцінне припинення вогню, заради якого москва висуває радикальні умови у вигляді повного припинення постачань зброї Україні, а також скасування Києвом мобілізації.

Найбільш ймовірно, що саме ця тема була основною під час переговорів Віткоффа та путіна. Слід взяти до уваги й факт того, що сам Дональд Трамп у день візиту свого спецпредставника до рф публічно заявив, що росія повинна “почати рухатися” для завершення війни.

Малоймовірно, що ми одразу побачимо конкретні результати переговорів із путіним. Як мінімум, самі росіяни натякають на можливу телефонну розмову між очільниками країн за результатами візиту Віткоффа. Про це стало відомо зі слів путінського прессекретаря Пєскова, який “не виключив” цю можливість.

У цій ситуації необхідно зазначити, що перед українською владою постає завдання зайняти очікувальну позицію та, коментуючи мирні переговори із залученням США, якомога частіше заявляти про згоду України на припинення вогню у будь-який момент. Потрібно також розуміти, що у політичному та переговорному плані час наразі грає на боці Києва.

Новий обмін ув’язненими між США та рф

На фоні переговорів між москвою та Вашингтоном відбувся новий обмін ув’язненими за посередництва ОАЕ. За його результатами росіяни змогли повернути собі затриманого у 2023 році Артура Пєтрова, який займався закупівлями американської мікроелектроніки військового призначення в обхід санкцій. Своєю чергою кремль звільнив чергового затриманого за політичними мотивами громадянку США Ксенію Кареліну.

Цей крок був доволі очікуваним та вписувався у парадигму поточних відносин між країнами, адже дозволяв без політичних наслідків публічно продемонструвати зацікавленість сторін у подальшому розвитку діалогу.

Як вже стало відомо, саме останній візит путінського спецпредставника Дмітрієва до Вашингтону фіналізував це рішення. Найбільш ймовірно, що й сама москва мала на меті використати обмін задля того, аби США покращили  риторику на адресу кремля. Для путіна це особливо важливо на фоні описаного вище незадоволення з боку адміністрації Трампа російською позицією на мирних переговорах.

Такий обмін був важливий і тому, що він продовжив лінію Вашингтону на розбудову діалогу із російськими спецслужбами, адже саме ЦРУ та фсб займалися цим питанням. Але в цілому слід розуміти, що подібні новини в практичному плані у середньо- та довгостроковій перспективі майже не впливають на відносини між рф та США. Те саме стосується й мирних переговорів про завершення війни.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися