Щоб не обкрадали Америку: Трамп розпочинає глобальну тарифну війну
Президент США, схоже, вирішив перекроїти ще й світову економіку: після запровадження додаткових мит на товари з Канади, Мексики та Китаю Трамп обіцяє ще й ввести мита на товари з Європи. Бо ЄС, на його думку, провадить несправедливу торговельну політику зі Штатами.
Мита на товари з ЄС, які імпортуються до США, будуть запроваджені «досить скоро», заявив Дональд Трамп, відповідаючи на запитання журналіста BBC про терміни.
«Вони не беруть наші машини, не беруть нашу сільськогосподарську продукцію. Вони не беруть майже нічого, а ми беремо від них все – від мільйонів автомобілів до величезної кількості продовольства та сільгосппродукції», - зазначив президент США.
«Сполучені Штати були обкрадені практично всіма країнами світу. Ми маємо дефіцит майже з кожною країною – не з усіма, але з більшістю, і ми це змінимо. Це було несправедливо… Вони справді користувалися [США]», - ось так бачить цю ситуацію Трамп.
Світова торговельна війна. Початок
Нагадаємо, що раніше він уже підписав укази про додаткові мита на канадські, мексиканські (25%) та китайські (10%) товари, звинувативши сусідів у поганій охороні кордону (через який в США, за словами Трампа, проникають наркотики і мігранти).
Тарифи, запроваджені Білим домом, можуть призвести до підвищення цін на цілу низку товарів – від авокадо і текіли до автозапчастин. Також ці обмеження США потенційно можуть порушити річний обсяг торгівлі на суму понад 2,1 трильйона доларів. Оскільки Канада та Мексика є головними джерелами імпорту сирої нафти в США, ціни на нафту в Сполучених Штатах вже підскочили більш ніж на 1 долар, тоді як ф’ючерси на бензин зросли на 3%, повідомило агентство Reuters.
У відповідь канадський прем’єр Джастін Трюдо заявив, що Оттава запровадить 25% тарифи на американські товари вартістю 155 мільярдів доларів.
«Це включає негайні тарифи на товари вартістю 30 мільярдів доларів, які набудуть чинності у вівторок, а потім протягом 21 дня будуть введені додаткові тарифи на американські товари вартістю 125 мільярдів доларів», – сказав Трюдо. Він закликав канадців читати етикетки в продуктових магазинах і віддавати перевагу «канадському віскі, а не бурбону з Кентуккі», відмовитися від апельсинового соку з Флориди і «змінити плани на літні канікули», щоб відвідати місця всередині Канади.
Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум також повідомила, що дала доручення чиновникам свого уряду реалізувати план Б, «який включає в себе тарифні і нетарифні заходи на захист інтересів Мексики». Вона також публічно відкинула усі звинувачення Білого дому як наклеп – про нібито альянси мексиканського уряду зі злочинними організаціями.
Китай заявив про «глибоке розчарування» американськими діями та наголосив про намір подати скаргу до СОТ. У заяві МЗС КНР також йдеться, що Китай вживе відповідних контрзаходів для захисту своїх прав та інтересів, не уточнюючи конкретних дій.
Європа в шоці
Звісно, що для ЄС «митні» наміри Трампа також стали неприємною несподіванкою. Спершу фінський прем’єр Петтері Орпо заявив, що «ситуація дуже серйозна». І що певну реакцію у відповідь лідери ЄС обговорять на своєму неформальному саміті у понеділок.
Німецький канцлер заявив, що ЄС може відреагувати власними тарифами у відповідь на погрози Дональда Трампа. Але наголосив, що на його погляд співпраця є більш важливою. «І США, і Європа отримують зиск від обміну товарами, від обміну послугами. Якщо зараз митна політика це ускладнить, то це було б погано і для США, і для Європи», – підкреслив Олаф Шольц.
До слова, його вірогідний наступник на посаді канцлера, лідер опозиції Фрідріх Мерц теж стурбований американськими митами. Він вважає, що ЄС варто об’єднаними зусиллями розпочати перемовини зі США. Схоже, він тут враховує соціологію, за якою економіка турбує німецьких виборців чи не найбільше. Адже зорієнтована на експорт (насамперед своїм автомобілебудуванням) Німеччина уже два роки поспіль намагається хоч трохи пожвавити економічне зростання.
Тим часом висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики Кая Каллас наголосила, що потенційна «торгова війна» між США та Європою була б на шкоду обом сторонам. «Звісно, зі свого боку ми також готуємося… У торгових війнах немає переможців. Якби США і ЄС почали торгову війну, то єдиний, хто зрадів би цьому – це Китай. Ми дуже взаємопов’язані. Нам необхідна Америка, а Америці – Європа», – зазначила Кая Каллас.
Світ чекають важкі часи
Поки що усі сторони цієї світової торговельної війни одностайні в одному — всюди у зв’язку з цим прогнозують складний період. Трюдо попередив канадців, що на країну «чекають важкі часи». І навіть Дональд Трамп через свою соцмережу подав сигнал американцям, що вони можуть зіткнутися з економічним «болем» через тарифи. Але й додав, що до числа його торговельних супротивників може додатись ще й Велика Британія.
Хоча загалом старий вигадник не втрачає свого часто безпідставного оптимізму.
«Це буде золотий час для Америки! Чи буде біль? Так, можливо (а можливо і ні!). Але ми зробимо Америку знову великою! І все це буде варте тієї ціни, яку доведеться заплатити», - написав Трамп у соцмережі Truth Social.
Просто цікаво, чи пам’ятає винуватець цих всіх рухів, що зовсім нещодавно він обіцяв американцям, що мита «зроблять нас дуже багатими і дуже сильними»? І що він планував створити окрему Службу, яка мала б збирати і рахувати оті масштабні потенційні надходження?
Бо поки що більше схоже на те, що товари в США помітно здорожчають, і їх стане суттєво менше. А надходження від «супермит» доведеться в кращому разі витрачати на програми соціальної підтримки небагатих громадян Сполучених Штатів. Хоча «дональдова тисяча» глобально ситуацію навряд чи поліпшить.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар