путін маніпулює легітимністю Зеленського, як циган сонцем, - огляд політики росії

АНАЛІТИКА 03.02.2025 Коментарі 0
Ярослав Чорногор

Ярослав Чорногор

Директор програми російських і білоруських студій аналітичного центру Рада зовнішньої політики "Українська призма". Кандидат історичних наук. Закінчив історичний та економічний факультети Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Мобілізація наполовину, нові забаганки путіна про нелегітимність української влади та перші офіційні контакти між росією та новою владою в Сирії, - в рамках Програми російських і білоруських студій Антон Оксентюк та Ярослав Чорногор представляють новий щотижневий #аналізагресора, в якому вони розбирають актуальні новини внутрішньої та зовнішньої політики росії.

Внутрішньополітичні новини

Річний військовий призов. Кремль збирається внести важливі зміни до строкової служби

Російська влада готується внести низку змін до власного законодавства стосовно механізму призову на службу строковиків. Першедовсім, російські профільні чиновники, в особі голови комітету державної думи росії з питань оборони Андрєя Картапалова, заявили про те, що довгоочікувана система електронних повісток, про які Українська призма неодноразово писала, частково розпочне працювати вже у найближчому майбутньому. Мова про використання таких повісток під час наступного, весняного призову 2025 року. Разом із цим система електронних повісток досі не запрацювала, а тому ми не маємо ніяких деталей того, про що саме говорив Картапалов та чи будуть вводити повноцінне обмеження на виїзд із країни. Єдине, про що можна говорити цілком певно, міноборони рф проводитиме ще одне тестування в режимі “реальної роботи”.

Але новина про відкладений старт роботи електронних повісток не є найважливішим нововведенням. Натомість  такою новелою може стати новий законопроєкт, згідно з яким росіянин, що отримав повістку, але з певних причин не потрапив на службу, може бути призваний одразу в наступний призовний період. І так протягом року. Для повторного призову не потрібне буде окреме рішення призовної комісії, ані рішення медкомісії. Таким чином військкомати отримають можливість швидко поповнювати строкову армію без додаткової бюрократії.

У такій ситуації потрібно розуміти поточний формат строкової служби в росії. Хоча офіційно влада й заявляє, що строковики не беруть участь у війні, на практиці під час осіннього призову 2024 року ми спостерігали значну кількість випадків, коли військове командування масово змушувало новоприбулих солдатів під погрозами підписувати контракти з міноборони. Таким чином нововведення дозволять російській владі проводити подібні махінації більш ефективно і швидко.

Зовнішньополітичні новини

Нові заяви путіна стосовно переговорів про мир

28 січня російський диктатор путін дав інтерв’ю російському пропагандисту з так званого кремлівського пулу Павлу Зарубіну. На практиці це була можливість для кремля оголосити нові заяви стосовно переговорів про завершення війни.

Ці умови є повноцінним доказом того, що путін починає шукати будь-які шляхи, які би відтягнули самі переговори, або ж дозволили москві вести “мирні” переговори виключно зі Сполученими Штатами, чого російська влада насправді й бажає досягнути.

Поміж низки суто популістських заяв, як-от завершення війни через півтора місяці в разі припинення постачань військової допомоги Україні з боку Заходу, путін вирішив знову озвучити на публіку риторику стосовно “нелегітимності” українського президента Володимира Зеленського. І якщо раніше москва використовувала цей наратив заради того, щоби намагатися внести внутрішньополітичну дестабілізацію в Україні, заявляючи про легітимність лише Верховної Ради, то тепер ситуація кардинально інша.

Диктатор заявив, що Зеленський через  свою “нелегітимність” не може підписувати ніякі документи чи договори, прямо натякаючи на неготовності вести з ним будь-які переговори. Понад те, цього разу путін додав, що український президент не має права скасовувати рішення РНБО про “заборону ведення переговорів з путіним”. І саме цей аспект є найважливішим з його слів.

Фактично, ця заява абсурдна, адже сама москва місяцями наголошувала на необхідності скасування цього рішення для початку переговорів. А тому подібна стратегія, найбільш імовірно, дозволяє кремлю формально не відмовляючись від переговорів, надалі продовжувати бойові дії.

Адже цілком зрозуміло, що в Києві ніхто не піде на подібний шантаж та не стане підігрувати російським бажанням. При цьому сам путін також наголосив, що росія потребує детально пропрацьованого документа, де, схоже, диктатор також хоче бачити й підпис з боку України, яку не буде представляти ніхто, крім Зеленського.

Таким чином виникає дилема, в якій поточна стратегія москви, по суті, виходить із бажання одночасно не бачити на переговорах українського лідера, отримати всі оголошені за останні місяці поступки та разом із тим мати “легітимного” представника від України. Зрозуміло, що подібне безглуздя ніколи не буде виконане, а тому сам путін, імовірно, таким чином намагається вийти на двосторонні переговори з Дональдом Трампом, аргументуючи відсутність за столом переговорів Києва усіма згаданими наративами про “нелегітимність".

Санкції на перспективу. Індія та Китай зупиняють закупівлю російської нафти з постачанням у березні

​Видання Reuters опублікувало матеріал, в якому з посиланням на трейдерів пише про те, що компанії з Індії та Китаю припинили закупівлю російської нафти з її фізичними постачаннями морем у березні. Саме тоді розпочне “на повну” працювати нещодавно запроваджений США пакет санкцій проти російського “тіньового флоту” та частини російської нафти, яку експортують морем. Окрім хвилювань перед вторинними американськими санкціями, самі обмеження вже призвели до зростання вартості фрахту танкерів, які під них не потрапили.

Слід також нагадати, що й самі Індія з Китаєм після оголошення про введення Сполученими Штатами санкцій відразу розпочали шукати постачальників нафти для заміни втраченої російської нафтової частки на ринку. Саме тому ефекту від втраченої росією частини нафтового експорту слід очікувати лише після березня 2025 року.

Перші офіційні переговори між москвою та новою сирійською владою

За останній місяць, протягом якого ми мали змогу спостерігати за ситуацією щодо присутності рф у Сирії, стало цілком зрозуміло, що масштабному військовому впливу москви на Дамаск настав кінець. Якщо після приходу до влади у цій країні опозиційних сил ми чули від їхніх лідерів заяви стосовно бажання зберегти позитивні відносини з кремлем, що фактично означало збереження російської військової присутності на певному рівні, то тепер ситуація кардинально змінилася.

Українська призма неодноразово наголошувала на тому, що у москви почали виникати проблеми з виведенням військової техніки та живої сили зі сирійської території до Африки. Нова влада Сирії тижнями затягувала із дозволами на захід військових кораблів рф до Тартуса. Також нещодавно Дамаск розірвав контракт із російською компанією на модернізацію порту цього міста, де й перебуває російська військово-морська база.

Подібні рішення відбувалися на тлі непублічних перемовин між росією та Сирією стосовно майбутнього двосторонніх відносин. Результати переговорів мали бути закріплені під час першого офіційного візиту російської делегації до Дамаску на чолі із заступником міністра закордонних справ рф Міхаїлом Богдановим.

Результат став доволі очікуваним. Нова сирійська влада, згідно з інформацією місцевих ЗМІ, вимагає від кремля “компенсації для відновлення довіри”. Мова про виплати за ті збитки, які зазнав сирійський народ унаслідок бомбардувань з боку російської армії.

Окрім цього від кремля вимагають реконструкції та відновлення знищеної цивільної інфраструктури. І схоже, що російська влада буде готова платити, хоча ніяких конкретних заяв з боку російських високопосадовців стосовно цієї теми досі не зроблено.

Водночас важливим елементом публічних заяв стало те, що сирійці не сказали ні слова про майбутнє російських військових баз. Самі росіяни вустами Міхаїла Богданова заявляють, що це питання потребує додаткових консультацій. Імовірно, кремль намагатиметься “заплатити” за подальше функціонування своїх баз. Адже для москви дуже важливо мати розбудований і функціональний хаб для проведення власних операцій в Африці. Саме ця проблематика лежить в основі усіх переговорів, які проводять росіяни з сирійською владою.

До того ж, постала надзвичайно важлива проблема, що у випадку переорієнтації на Лівію – як нового військового хабу, росія повністю залежатиме від дозволів Туреччини або Сирії на прольоти російської транспортної авіації над їхніми територіями. Цей факт означає, що Анкара, яка до того ж має значний вплив на нову сирійську владу, отримає чи не найбільший інструмент тиску на кремль.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: