Польща оголосить у розшук 43 російських експертів за брехню при розслідуванні Смоленської катастрофи

НОВИНИ 01.04.2025 Коментарі 0

Польська прокуратура збирається клопотати про розшуковий арешт 43 росіянських судмедекспертів, які займалися розтином та експертизою тіл загиблих внаслідок Смоленської катастрофи. 

Про таке рішення повідомив агенції PAP прокурор Кшиштоф Шварц, голова слідчої групи №1 в Національній прокуратурі. Її члени займаються не лише основним розслідуванням Смоленської катастрофи (в авіатрощі 10 квітня 2010 року загинули 96 осіб з польського керівництва, включно з президентом Лехом Качинським), але й ведуть п'ять інших проваджень, пов'язаних з катастрофою. 

Одне з них стосується росіянських генетиків та судово-медичних експертів, які засвідчили неправдиві відомості щодо результатів своєї роботи. «Ми встановили поза будь-яким сумнівом, що судово-медичні висновки про розтини жертв катастрофи, підготовлені російськими лікарями в рамках поточного розслідування катастрофи польського літака, містили багато неправдивої інформації», - заявив прокурор Шварц. Тож росіянська сторона мала б представити свою версію, чому сталися такі порушення. 

Керівник слідчо-оперативної групи №1 пояснив, що після катастрофи Ту-154М рашаексперти, які проводили розтин загиблих, повинні були вказати, в тому числі, виявлені на трупі пошкодження, їх кількість, локалізацію, ступінь шкоди здоров'ю, механізм і час заподіяння, а також певні особливості, пов'язані з ідентифікацією. Однак у висновках виявили неправдиві записи, у яких були відсутні як ідентифікаційні ознаки окремих загиблих, так і опис значних тілесних ушкоджень.

«Аналізуючи звіти… ми виявили серйозні порушення у більш як 60 випадках, що, на нашу думку, нівелює ознаки злочину, – зазначив прокурор Шварц. – Незрозуміло, чи навмисно ці звіти містили неправдиву інформацію, чи через лінощі, чи через некомпетентність. Але ці протоколи, безумовно, були складені випадково, деякі з них навіть методом копіювання та вставляння частин тексту».

Кшиштоф Шварц також повідомив, що у зв'язку з цим у слідстві винесені постанови про пред'явлення звинувачень загалом 43 російським експертам, що стосуються 61 розтину жертв катастрофи.

Втім, росіяни, посилаючись на Європейську конвенцію про взаємну допомогу у кримінальних справах, заявили, що не співпрацюватимуть у роз’ясненні цього провадження.

«Я думаю, що через це ми будемо подавати до суду заяви про оголошення розшуку, який необхідний для того, щоб призначити обшук за ордером і розпочати міжнародний розшук. Це провадження не можна залишати в підвішеному стані», - наголосив польський прокурор.

Подібну процедуру суд вже застосував до підполковника Павла П. і двох інших російських диспетчерів, які в ході основного розслідування Смоленської катастрофи підозрюються в організації авіакатастрофи, яка призвела до загибелі багатьох людей. За клопотанням прокуратури суд виніс рішення про тимчасовий арешт підозрюваних і наразі вони оголошені в розшук. Головне смоленське слідство продовжено до 31 грудня 2025 року.

Справу про порушення у російській медичній документації тривалий час розслідувала польська прокуратура, тому вказала на необхідність ексгумації тіл жертв катастрофи. Рішення про ексгумацію останків було обґрунтовано не лише помилками в російських медичних картах чи відсутністю фотодокументації, а й тим, що росія не погодилася допитати російських експертів, які проводили розтин на місці. Як повідомили в прокуратурі, під час ексгумації серед інших виявлено вісім тіл загиблих. Справу російських судових медиків тоді розслідували в окремому провадженні.

Інші провадження щодо Смоленської катастрофи включають справу про укладення потенційно невигідної угоди з росією щодо вибору відповідного правового механізму для проведення розслідування причин авіакатастрофи; перешкоджання провадженню шляхом неналежного закріплення та фіксації доказів у формі уламка повітряного судна; розкриття секретної інформації іноземній юридичній особі; можливого засвідчення неправди щодо обставин, що мають юридичне значення, членами Державної комісії з розслідування подій з авіацією.

На світлині: фрагменти президентського літака Ту-154 після авіакатастрофи, у якій загинули 96 осіб / з відкритих джерел

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися