Почалася ексгумація останків поляків, які загинули у 1945 році
У четвер 24 квітня вранці у Тернопільській області, на території неіснуючого нині села Пужники, розпочали ексгумувати останки поляків, що загинули у 1945 році. На місці братської могили посеред лісу облаштували медичну базу і розпочали роботи. Район охороняється поліцією.
Роботи проводить польсько-українська група дослідників, до складу якої входять, зокрема, судові медики, археологи, генетики та антропологи, повідомляє портал RMF24.
З польського боку до робіт залучені дослідники Фундації «Свобода і демократія», науковці Поморського медичного університету та представники Інституту національної пам’яті. У роботі також беруть участь представники українського фонду «Волинські старожитності».
«У Пужниках загинули польські громадяни, чиї особи встановлено. Ми хочемо встановити всіх жертв тієї драматичної ночі 1945 року і провести гідне поховання. На це чекають родини, які живуть і долучаються до процесу, наприклад, передаючи генетичний матеріал», – сказав перед початком ексгумації Мацей Врубель, державний секретар польського Міністерства культури і національної спадщини.
За різними оцінками, під час трагічних подій у лютому 1945 року у Пужниках загинули близько 80 осіб.
Роботи є непростими, оскільки кладовище і масове поховання, тобто місце, де проводять ексгумації, розташовані посеред лісу. Саме транспортування туди кількох тонн спеціалізованого обладнання було складним завданням. На щастя, погода сприяє проведенню робіт, повідомляє кореспондент RMF з місця подій.
Як уже повідомляв ЗІФ, дозвіл від української влади на проведення ексгумації останків польських жертв Волинської трагедії часів ІІ світової війни у січні отримав фонд «Свобода і демократія». Два роки тому його представники знайшли поховання останків у колишньому містечку Пужники, що на території Тернопільської області. Представникам фонду дозволили викопувати останки з землі та провести подальші дослідження. Насамперед йдеться про встановлення осіб людей, останки яких, складені шарами, знайшли в ямі поблизу колишнього кладовища.
Суперечка щодо заборони на пошуки та ексгумацію останків польських жертв воєн і конфліктів на території України точиться з весни 2017 року. Заборона була видана після демонтажу пам’ятника УПА в Грушовіце у квітні 2017 року.
Нова польська влада, очолювана Дональдом Туском, тиснула на Київ з вимогою скасувати мораторій. У Варшаві навіть говорили, що вирішення історичних суперечок буде однією з обов’язкових умов вступу України в ЄС.
Наприкінці листопада минулого року міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга ухвалили спільну заяву щодо питання ексгумацій, у якій Україна підтвердила відсутність перешкод для проведення польськими державними установами та приватними особами пошуково-ексгумаційних робіт.
На світлині: під час пошукових робіт у 2023 році на місці села Плужники знайшли масове поховання поляків / з відкритих джерел
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар