Опозиція розносить Туска: під час обміну видали шпигуна, але не звільнили журналіста
Уряд Польщі попав під жорсткий вогонь критики всередині країни за те, що не зміг під час найбільшого обміну полоненими домогтися звільнення польського-білоруського журналіста Анджея Почобута, що відбуває 8-річний термін у Білорусі.
Зокрема, про це пише Financial Times. У статті сказано, що опозиційна партія «Право і справедливість» (PiS) стверджує, що прем'єр-міністр Дональд Туск міг би добитися від Мінська кращої угоди в обмін на звільнення російського шпигуна.
«На жаль, уряд Туска та його дипломатія знову зазнали поразки», - сказав речник PiS Рафал Бохенек.
Відтак, ПіС звинуватив уряд Дональда Туска у тому, що він втратив можливість обміняти Анджея Почобута на російського шпигуна Павла Рубцова.
Колишній міністр внутрішніх справ PiS Маріуш Камінський заявив, що команда Туска дала росіянам найціннішого агента, не отримавши нічого натомість.
У відповідь міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у коментарі телерадіокомпанії TVN24 сказав, що є інший спосіб звільнити Почобута».
Нагадаємо, Анджея Почобута затримали 2021 року в Білорусі. Він був активістом польської меншини в Білорусі, а також працював журналістом у польських ЗМІ, а саме в газеті Gazeta Wyborcza. Його засудили за надуманими звинуваченнями, серед яких «заподіяння шкоди» національній безпеці.
«Як громадяни ми маємо право відчувати розчарування», - написав після обміну Бартош Вєлінський, редактор видання Gazeta Wyborcza.
Агент ГРУ Павло Рубцов видавав себе за іспанського журналіста-фрілансера Пабла Гонсалеса. Перед тим, як з родиною у 9-річному віці переїхати до Іспанії, він жив у москві. Поляки його затримали у лютому 2022 року на польсько-українському кордоні. Павло Рубцов утримувався понад у Польщі за звинуваченням у шпигунстві на користь росії, але без висунення офіційного обвинувачення. Навіть “Репортери без кордонів” закликали польську владу його звільнити.
Також Європейська та Міжнародна федерації журналістів (EFJ-IFJ) - щойно відбувся великий обмін - виступила із заявою, у якій поставила в один ряд агента ФСБ, що працював під прикриттям журналіста, до звільнених із російських катівень журналістів. Американський журналіст та автор книжок про тероризм і роботу спецслужб Майкл Вайс у відповідь сказав, що ставити на один щабель західних журналістів, які чесно робили свою репортерську роботу, з російським агентом є «не тільки смішно, але й небезпечно», - написав Голос Америки.
Видання Новинарня повідомила, що Рубцов працював оператором для «Голосу Америки» у 2020 та 2021 роках, його найняли через сторонній сайт для фрілансерів. Під час його арешту редакція «Голосу Америки» оприлюднила заяву, в якій зазначила, що створений Гонсалесом контент видалено «з великої обережності», Службу безпеки VOA/USAGM було повідомлено про його арешт.
Більше того, Рубцов-Гонсалес незадовго до повномасштабного вторгнення рф перебував у відрядженні в Україні. І, серед іншого, відвідував стратегічно важливі об’єкти – такі як Південмаш у Дніпрі, по якому в перші ж дні вторгнення прилетіли російські ракети.
Нагадаємо, 1 серпня відбувся найбільший з часів Холодної війни обмін, до якого були залучені 7 країн. 16 ув’язнених були видані Росії та Білорусі, а 10 в’язнів – західним країнам. Зокрема, Москві віддали засудженого до довічного терміну в Німеччині кілера Вадима Красікова, а США – американського журналіста Еван Гершковіча. ЗМІ одразу напасали, що відбувся обмін путінських шпигунів, диверсантів і вбивць на в'язнів сумління.
Водночас не виключено, що це не останній такий масштабний обмін. Станом на сьогодні політв’язнів у Росії і Білорусі більше, ніж в СРСР за часів Леоніда Брежнєва, - заявив недавно глава МЗС Польщі Радослав Сікорський (саме після смерті у колонії російського опозиціонера Олексія Навального). Зокрема, у Білорусі, яка виступила у ролі пособника росії у війні проти України, за різними оцінками, у тюрмах і колоніях перебуває приблизно 1400 політичних в'язнів.
Головне фото – журналіст і активіст польської меншини Анджей Почобут вже три роки перебуває за ґратами в Білорусі. «Він був голосом поляків у Білорусі та голосом Білорусі в Польщі»/PAP/Artur Reszko
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар