Майстер-клас від Гренландії, як дати відкоша США

АНАЛІТИКА 28.03.2025 Коментарі 0

Схоже, що замість розрекламованого візиту «потенційних колонізаторів» до Гренландії насправді відбудуться відвідини обмеженого американського військового контингенту в екзотично-арктичних умовах. І все тому, що з відомих причин із дружиною віцепрезидента США (без різниці, супроводжуватиме її в поїздці чоловік, чи ні) зустрічатися на засніженому острові принципово не захотів ніхто.

Оскільки президент Трамп і надалі наполягає на тому, що США візьмуть під свій контроль багатий на корисні копалини острів, багато хто в Гренландії вирішив уникати другої леді, повідомляє британське видання Daily Mail. І це може призвести в підсумку до тектонічних зсувів у ставленні до США загалом.

Замаскований візит

Уша Венс із одним з синів мали відвідати цю напівавтономну острівну територію Данії з четверга по суботу, щоб побачити історичні та культурні місця. А також, як раніше повідомляв ЗІФ, побувати на щорічних змаганнях на собачих упряжках.

Але потім з’ясувалося, що до неї приєднається радник із національної безпеки Майк Волц, що викликало негативну реакцію серед лідерів Гренландії (включно з прем’єром). А також міністр енергетики. Останньою краплею стала заява чоловіка Уші, віцепрезидента Джей Ді Венса – що він також приєднається до неї в поїздці, бо «не хоче пропустити всі розваги». І скромно додав, що «просто перевірить, що відбувається з безпекою Гренландії». 

«Ми вас не запрошували»

Як повідомило Daily Mail, турфірма Tupilak Travel з Нууку (столиця Гренландії), яка мали приймати Ушу Венс скасувала поїздку через «основну програму» візиту адміністрації Трампа. 

«Після детального розгляду ми повідомили американське посольство, що не хочемо її візиту», - повідомили в туркомпанії. Вони підкреслили, що не можуть прийняти основний порядок денний і не хочуть бути «частиною прес-шоу, яким зазвичай супроводжують це». Гренландія належить гренландцям, підсумували вони.

До слова, з’ясувалося, що запрошення для другої леді відвідати перегони на собачих упряжках надіслав американець на ім’я Том Денс, який керує компанією під назвою American Daybreak, яка прагне зміцнити зв’язки США та Гренландії і є головним спонсором цих перегонів. Як повідомив у соцмережах Том Денс, візит мав на меті «суто особистий характер, в дусі дружби між нашими двома народами».

Хто скасував появу Уші на гонці – незрозуміло. Але відомо, що це сталося на тлі широких протестів по всій Гренландії та Данії. Не виключено, що це могла порадити і Секретна служба, яка забезпечує охорону високопосадовців США.

Врешті, уряд Гренландії прямо заявив, що офіційного чи неофіційного запрошення для офіційних осіб США відвідати територію їх країни не надсилалося. Зокрема, ще й тому, що зараз ведуться переговори про формування нового коаліційного уряду, повідомляє USA Today

Як інформує британська преса, шалену ганьбу довелося пережити й американським дипломатам, перед якими поставили задачу – забезпечити зустріч другої леді (з чоловіком чи без) з місцевими мешканцями. Вони з усіх сил намагалися знайти будь-кого, хто захоче зустрітися з другою леді в столиці Нуук (на світлині). Повідомлялося, що американці  навіть ходили від дверей до дверей, аби впросити жителів прийти на зустріч, але стабільно отримували рішуче «Дякую, ні!».

В останні тижні антиамериканські протестувальники ще й влаштували одні з найбільших демонстрацій, які будь-коли бачили на цьому арктичному острові. Вони виступали проти «американського тиску на Гренландію та Данію» та «небажаних візитів уряду США», а також запланували мітинг перед американським посольством у столиці Данії на суботу.

Тож у підсумку тривалої скандальної підготовки цього візиту напроханих гостей у програмі візиту Уші (мабуть, для зменшення дратівливості про її чоловіка воліють не згадувати) залишилася лише поїздка до аванпосту Космічних сил США в Пітуффіку, що на північно-західному узбережжі Гренландії, щоб усунути ризик порушення потенційних дипломатичних табу через відправлення делегації до іншої країни без офіційного запрошення.

«Я мав би говорити дипломатично, але в багатьох відношеннях це -майстерна спроба зробити так, ніби вони ескалують, хоча насправді вони деескалують», - заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен датській телекомпанії DR, коментуючи поведінку американців. Втім, він назвав позитивним те, що «американці скасували свій візит до гренландського суспільства». «Вони відвідуватимуть лише свою власну базу, Пітуфік, і ми нічого не маємо проти цього», - наголосив Льокке.

Військовий інтерес

Тут варто нагадати, що база Пітуфік – це один із найбільш стратегічно важливих військових об’єктів у світі, адже він виконує задачу раннього виявлення запусків ракет. Там постійно дислокуються від 130 до 150 військовослужбовців ВПС США. Раніше ця база обслуговувала ще й американську військову авіацію і називалася Thule. Теперішня назва Pituffik в перекладі з Гренландії означає «місце, де ми прив’язуємо наших собак». Теж дещо символічно, чи не так?

Загалом Гренландія має стратегічну позицію в Арктиці як буфер між Північною Америкою та росією. Острів, розмір якого втричі перевищує Техас, не має армії (лише 60 командос) та покладається на захист Данії.

Угода 1951 року між Сполученими Штатами та Данією закріпила право США вільно пересуватися та будувати військові бази в Гренландії, якщо Данію та Гренландію буде повідомлено.

Гренландія важлива і Трампові, і… ліліпутіну

«Очевидно, що цей візит не стосується потреб або побажань Гренландії. Ось чому я маю сказати, що це неприйнятний тиск, який чиниться на Гренландію та Данію, і ми витримаємо цей тиск», – сказала прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен датським телекомпаніям DR і TV2. Вона підкреслила, що Трамп «налаштований серйозно – він хоче Гренландію».

Нещодавно Дональд Трамп подвоїв своє суперечливе бажання захопити острів, заявивши подкастеру Вінсу Когліанезе: «Нам потрібна Гренландія для міжнародної безпеки. Ми повинні це мати. Мені неприємно так говорити, але нам доведеться це мати». Коли ж американського президента спитали, чи люди на території острова «прагнуть» стати громадянами США, він відповів, що не знає, «але я думаю, що ми повинні це зробити, і ми повинні їх переконати». 

З’ясувалося також, що за історією з Гренландією уважно стежить і бункерний дід. Здається, він побачив тут певну аналогію з нападом на Україну. Тож реакція світу та подальші кроки США для нього будуть маркером та прикладом – як можуть ставитись і до його територіальних захцянок.

У четвер ліліпутін попередив, що Дональд Трамп «серйозно» ставиться до своїх планів анексії Гренландії і що росія «дуже уважно стежить» за наступними кроками Америки. «Ми говоримо про серйозні плани американської сторони щодо Гренландії. Ці плани мають давнє історичне коріння», - заявив бункерний дід на Міжнародному арктичному форумі в російському місті Мурманськ. Багато хто вже звернув увагу на ключові слова – «серйозний» та «історичне коріння», які найбільш промовисто характеризують рівень зацікавленості кремля.

У своїх коментарях ліліпутін також натякнув на застереження, заявивши, що росія ніколи нікому не погрожувала в Арктиці. Але готова захищати свої інтереси та розмістити в Арктиці більше військових. «Ми дуже уважно стежимо за ситуацією», - підкреслив кремлівський карлик.

На світлині: "Ми не продаємося", стверджували жителі Гренландії під час антиамериканських протестів

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися