Ось як рф влаштовувала диверсії у Європі: подробиці підпалів магазинів
У зв'язку з підпалами супермаркету OBI та торгового центру Marywilska 44 у Варшаві, магазину IKEA у Вільнюсі та спробою підпалу іншого магазину IKEA в Ризі, замовленими росією, було висунуто обвинувальний акт. П'ять осіб постануть перед судом, троє з них звинувачуються у диверсіях.
Мазовецьке відділення Департаменту з боротьби з організованою злочинністю та корупцією Національної прокуратури у Варшаві завершило один із найважливіших напрямків розслідування підпалів великоформатних магазинів, замовлених росією. Про це стало відомо TVP.Info.
Як шукали злочинців
Головною метою розслідування було встановлення винних у підпалі торговельного центру на вулиці Маривільська, 44 у Варшаві. Пожежа спалахнула приблизно о 3:30 ранку в суботу ввечері, 12 травня 2024 року, за півгодини до запланованого відкриття торгового центру. Протягом кількох годин вогонь охопив торговий центр, який займає кілька гектарів і в якому розміщувалося приблизно 1400 торгівельних точок.
Швидко стало зрозуміло, що це був не нещасний випадок, а навмисний акт. Що більше – служби встановили, що це був терористичний акт, здійснений мережею агентів, завербованих та оплачених спецслужбами рф, зокрема ГРУ, або військовою розвідкою.
Це було частиною спроби залякати країни, які підтримують Україну, та кинути підозру на українців, оскільки їх найчастіше вербували для диверсійної діяльності.
Підлітка купили росіяни
П'ятьом особам висунуто звинувачення. Трьом з них буде пред'явлено звинувачення у актах саботажу, двом з них – у Польщі та країнах Балтії.
19-річного українця Данила Б. звинуватили в «участі в період з січня по травень 2024 року в Польщі, Литві, Україні та росії (...) в організованій групі, спрямованій на вчинення злочинів у формі диверсійних та терористичних злочинів, що полягали у спричиненні пожеж на великомасштабних об'єктах, розташованих у країнах Європейського Союзу, скоєних з метою серйозного залякування багатьох людей та, як наслідок, впливу на громадську думку».
Друге звинувачення безпосередньо пов'язане з пожежею на Маривільській, 44. Однак, йдеться не про підпал зали, а про «вчинення актів диверсії та терористичного злочину, спільно та за змовою з іншими особами, діючи на користь розвідувальних служб рф проти Республіки Польща, зокрема шляхом запису пожежі в будівлі Торгового центру на Маривільській, 44 12 травня 2024 року, а потім надсилання цього запису Олександру Вариводі (ватажок банди диверсантів, який перебуває на території росії та розшукується за міжнародним ордером на арешт –ред.)».
Вчинення диверсії карається терміном від 10 років до довічного ув'язнення. Справа Данила Б. складна, оскільки він перебуває не в Польщі, а у в'язниці в Литві. У листопаді 2025 року литовський суд засудив його до трьох років і чотирьох місяців позбавлення волі за підпал магазину IKEA у Вільнюсі.
Литовсько-польська слідча група, створена для розслідування підпалів великих магазинів, встановила, що підліток (якому на день диверсії було 17 років) також причетний до підпалу торгового центру на Маривільській, 44.
Операція ІКЕА
Слідчі мазовецького управління по боротьбі з оргзлочинністю та правоохоронці Литви встановили, що у квітні 2024 року під час зустрічі у Варшаві Даніїл Б. та його супутник Олександр Г. домовилися підпалити торгові центри IKEA у Литві та Латвії за 10 000 євро. Це завдання їм доручили Сергій Чалий та Олександр Варивода, які керували мережею диверсантів для ГРУ та допомагали у підготовці терористичних атак.
8 травня 2024 року Данило Б. разом з Олександром Г. виготовили запальні заряди. Потім Данило Б. встановив ці детонатори разом із легкозаймистою рідиною в магазині IKEA у Вільнюсі. Заряд було підірвано за допомогою таймера 9 травня, незадовго до 4:00 ранку.
Коли спалахнула пожежа, обох диверсантів змусили зняти на відео результати своїх дій та надіслати його керівникам. За їхнім наказом вони утилізували решту запобіжників, одяг та інші речі, що були у них із собою. Тієї ж ночі вони повернулися до Варшави. Данило Б. був винагороджений уживаним BMW 530.
Через три дні після операції у Вільнюсі, Даниїлу Б. Олександр доручив 12 травня у певний час поїхати на вулицю Маривільську та записати відео пожежі, яку нібито влаштували інші люди. Запис пізніше мав бути використаний у російських ЗМІ. Це завдання було дано до того, як спалахнула пожежа, тобто напад був спланований задовго до цього.
Того ж дня підліток повернувся до Вільнюса. Там зі схованки на залізничному вокзалі він дістав нові детонатори, які мали бути використані для підпалу магазину IKEA в Ризі. Однак 13 травня його затримали співробітники антитерористичної служби, коли він їхав автобусом до Латвії.
Олександра Г. заарештували у Варшаві. Йому також щойно висунули звинувачення мазовецькі поліцейські з відділу по боротьбі з оргзлочинністю. Як і його другу, йому буде пред'явлено звинувачення в участі в «організованій групі, спрямованій на вчинення злочинів диверсійного та терористичного характеру», а також за підпал магазину IKEA у Вільнюсі.
Опозиціонер-терорист
Третя особа, обвинуваченою в серйозних злочинах – диверсії від імені російських служб та тероризмі – це білорус Степан К. За даними газети «Rzeczpospolita», він приїхав до Польщі як нібито опозиціонер.
14 квітня 2024 року в магазині DIY Obi на вулиці Радзимінській у Варшаві сталася пожежа. Частина магазину згоріла дотла, а збитки оцінюються в понад 3,5 мільйона злотих. Під час розслідування пожежі в ЦБ «Маривільська» було розглянуто й інші подібні пожежі. Виявилося, що це також було справою рук диверсантів, яких підтримує росія.
Було встановлено, що Степан К. з'явився в магазині Обі 13 квітня та зробив те саме, що й палії IKEA у Вільнюсі. Він встановив запальні пристрої з легкозаймистою рідиною та таймер. У ніч на 14 квітня в супермаркеті сталася пожежа, яку зловмисник зняв на відео на прохання своїх клієнтів. Відеозапис потім був опублікований на російських пропагандистських сайтах.
Степану К. не було висунуто звинувачень у діяльності в організованому злочинному угрупованні терористичного характеру у мазовецьких слідчих, оскільки йому вже було висунуто звинувачення у подібному злочині іншими слідчими. Нижньосілезьке відділення Національної прокуратури звинуватило його у восьми злочинах, зокрема у «диверсії на замовлення російської розвідки», що включало: спробу підпалу складу в Гданську в березні 2024 року та підпал сховища піддонів у Марках у квітні 2024 року.
Він також нібито був причетний до банди сумнозвісного поморського ватажка Ольгерда Л., також відомого як Оло. Слідчі вважають, що у складі цієї групи він підпалив ресторан у Гдині 22 червня 2023 року (втративши понад 3 мільйони злотих), торгував зброєю та підбурював до нападів.
Замовлення для китайця
Двоє останніх осіб у справі про напади на великоформатні магазини будуть притягнуті до відповідальності переважно за менш тяжкі злочини .
Один із обвинувачених – Павло Т., якого минулого року засудили за участь в організованому злочинному угрупованні диверсійно-терористичного характеру, до якого належали Данило Б. та Олександр Г.
Тепер його судитимуть, серед іншого, за напад на китайського бізнесмена з Вульки Косовської. Відомо, що він скоїв напад на замовлення Олександра Вариводи та Сергія Чалого. За це завдання він отримав 2000 доларів. Згаданий бізнесмен нібито вів бізнес в Україні. Слідчі не знають, чи був він на прицілі росіян, чи це був самовільний акт з боку кураторів диверсійної мережі ГРУ.
У вересні 2025 року Варшавсько-Празький районний суд у Варшаві засудив трьох громадян України: Сергія Р., Павла Т. та Владислава Я. , за участь в організованій злочинній групі з диверсій та тероризму, що включала підпали великомасштабних об'єктів, розташованих у державах-членах Європейського Союзу. Серед злочинів, у яких їх звинувачували, була допомога Сергію Чалому у втечі з Польщі.
Павла Т. засудили до 5,5 років позбавлення волі, Сергія Р. – до 2,5 років, а Владислава Й. – до одного року та чотирьох місяців позбавлення волі.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар