Головною жертвою Трампа стала довіра, яка будувалась роками

Надія Паливода
редактор закордонних новин у Mind.UA
Не такою вже й історичною виявилася промова Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки у лютому. Це ота, під час якої він змішав Європу з гімном, сказав, що європейці живуть неправильно, бо не виганяють мігрантів і не пускають до влади ультраправих фашистів. А тому тепер все йде до розлучення між США та Європою, витрачати гроші на вашу оборону ми більше не будемо, та кому ти така нада, на тебе ніхто й не гляне і т.д.
Тоді ще організатор Мюнхенської конференції розплакався, правда, не через це, але осадок остався.
А вчора, через три місяці після тієї промови, екс-міністр МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс побував на новому виступі Джей Ді Венса – теж у рамках Мюнхенської конференції, але у Вашингтоні.
Я, каже Габріелюс, як і більшість присутніх, морально налаштувався слухати, як на моїх очах будуть далі руйнуватися трансатлантичні зв’язки між Європою і Америкою. Але на свій подив почув, що риторика зовсім змінилася – Венс натомість штовхнув промову, що ЄС і США – важливі партнери.
А чого це раптом? А що трапилося?
Пунктом першим Венс озвучив таку прикрість, як те, що тепер Європа не хоче купувати в США зброю.
Ну як так вийшло, навіть не знаю. Спочатку Трамп виходить з презентацією нового винищувача F-47 (названого на честь себе, він же 47-й, ви поняли) і словами через рот каже, що цей літак виробництва Boeing «чудовий і фантастичний, але нашим партнерам ми будемо продавати більш спрощену версію, бо одного дня вони можуть перестати бути нашими партнерами» (так і сказав)
(після цього люди чули, як ридають працівники Boeing і відкривають французьке шампанське працівники Dassault Aviation).
Потім ця армія зубатих ідіотів і їхній командир в «Сигналі» між собою переписуються, що ця Європа – така кончена, вони її ненавидять і вже задовбалися її рятувати, і за те, що вони оце вдарять по єменських хуситах, треба стягнути з Європи бабло (так і написали).
Потім Ілон Маск триндить направо й наліво, що весь фронт в Україні тримається тільки завдяки тому, що він ще не відключив Starlink – і це питання не якоїсь там комерції і довіри до бізнесу (... Сікорський, ти маленька людина), а лише питання того, в якому настрої конкретно січас перебуває сам Маск.
Потім в пресі прокотився такий, знаєте, шумок, як на морі бриз, ніде офіційно про це не повідомлялося, але стало відомо, що США відключили надані Україні (навіть не ними, а Нідерландами) винищувачі F-16 на початку березня, коли припинили й іншу допомогу.
(технічно це означає, що вони вимкнули оновлення до системи попередження про ракетний напад Pylon Integrated Dispensing System Plus і Electronic Combat Integrated Pylon System Plus, блокування оновлень для цих систем F-16 робить їх більш вразливими для російських літаків, бо РЕБ перестає реагувати на нові сигнали).
На союзників це справило фундаментальне враження. Канада і Португалія відмовилися від угоди щодо купівлі в США F-35, натомість розглядають французькі Rafale. Такі ж настрої і в Німеччині.
Італія засумнівалася в тому, чи виділяти 1,6 млрд євро на Starlink – угода, укладена між Маском і Мелоні, які друг друга люблять, викликала різке засудження в італійському парламенті.
«Маск попросив особисто зустрітися з президентом Італії Серджо Маттареллою, що має вигляд відчайдушної спроби врятувати угоду», - писали ЗМІ, не знаю, на якому етапі зараз ця драма.
Єдине, що радує, що судячи з промови Венса, здається, ці придурки починають здогадуватися, що вони наворотили.
«Усі ці повідомлення протягом останніх місяців призвели до того, що Європа засумнівалася в тому, що США є надійним партнером у боротьбі з найбільшою загрозою безпеці — росією. Адміністрація Трампа засмучена тим, що Європа, схоже, вирішила не віддавати США трильйони євро на закупівлю американської зброї, а виробляти власну – замість того, щоб залишатися слабкою та вразливою», - пише Ландсбергіс.
«Не можна просто так з'їсти торт. Або США готові захищати Європу від росії разом з Європою (і це стосується України), або Європа повільно, неефективно, але неминуче почне розбудовувати свою власну оборону, а разом з цим звільниться від залежності від Сполучених Штатів», - пише екс-міністр.
Виявилося, що у Європи є карти!
Завершує він свій допис словами про те, що головною жертвою цієї трампівської дестабілізації стала довіра. Та, яка будувалася роками наполегливої праці, і яку зруйнували так легко.
Адміністрація Трампа намагалася нав’язати іншим країнам свій новий світогляд, і думала, що всі його приймуть по тій єдиній причині, що США ж – авторитет!
Але виявилося, що ніхто твій новий світогляд не приймає, якщо ти довбойоб, і прилюдно чмириш скривавлену, зранену війною країну, ведеш бізнес із тими злочинцями, які на неї напали. І голосуєш в радбезі ООН разом з ними і Північною Кореєю.
Виявилося, що весь твій авторитет базувався не на економіці – в Китаю ж теж велетенська економіка, і шо – а на зовсім інших речах, які ви, ребята, повністю знищили за пару місяців.
Хтось скаже - ну нічого, потерпимо ці 3 роки - прийде новий президент.
Але США вже такими, як раніше, не будуть.
Бо раптом стало ясно, що реднеків, для яких важливе тільки власне бабло і похер на всю цю демократію і якісь там цінності, в США математично більше, ніж тих, кому не похер.
І ці 70 млн людей привели до влади того, хто відповідав їхньому світогляду – саме того, кому похер на демократію і цікавить тільки бабло.
Американці як нація відмовилися від ролі захисників демократії - і вони свій вибір показали всьому світу. А це значить, що той, кого вони оберуть наступним, кращим не буде.
А це значить, що треба розраховувати тільки на себе.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар