Як на Львівщині місцеві ради зловживають на оборонних закупівлях
Упродовж останнього часу львівські правоохоронці почали притягувати до кримінальної відповідальності посадовців органів місцевого самоврядування та підпорядкованих їм комунальних підприємств, з вини яких закупівлі товарів для військових здійснювалися за завищеними цінами через безпідставне врахування податку на додану вартість. Внаслідок чого місцевим радам були завдані значні матеріальні збитки.
Типовий приклад таких зловживань (через «зайве» нарахування ПДВ) — закупівлі за завищеними цінами антидронових комплексів для ЗСУ в ТОВ «Піранья Тех». У числі замовників цих оборонних закупівель - Пустомитівська міська рада, Солонківська сільська рада, департамент міського господарства Дрогобицької міськради, комунальне підприємства «Екран-Сервіс» Дрогобицької міськради, ЛКП «Ратуша-сервіс» Львівської міської ради.
Під приціл правоохоронців потрапили не всі
Станом на сьогодні львівські правоохоронці здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42024140000000171 від 30.07.2024, за ч.1. ч. 2 ст.364 та ч.2 ст.367 КК України, в якому як підозрюваний фігурує заступник голови з питань діяльності виконавчих органів та міжнародних відносин Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області.
Йдеться про Андрія Жидачека (на цей час ексзаступника голови сільради Богдана Дубневича), якого підозрюють у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки: через значну переплату під час закупівлі дронів та систем РЕБ для потреб ЗСУ.
Слідство встановило, що через дії заступника голови з питань діяльності виконавчих органів та міжнародних відносин Солонківської сільради – з корисливих мотивів, в інтересах юросіб, у тому числі ТОВ «Піранья Тех», товари для ЗСУ закуповувались за завищеною вартістю внаслідок безпідставного включення ПДВ. У результаті Солонківська сільрада зазнала збитків на суму 1,8 млн грн.
Директор комунального підприємства «Екран-Сервіс» Дрогобицької міськради став фігурантом кримінального провадження №42024142190000032 від 10.04.2024 - за ч.1 ст. 367 КК України (службова недбалість).
За результатами розгляду цієї справи Дрогобицький міськрайонний суд 30.01.2025 року ухвалив вирок, з якого відомо, що наприкінці 2023 року обвинувачений підписав розпорядче рішення про закупівлю КП «Екран-Сервіс» для військової частини 4 антидронових окопних комплексів РЕБ. За результатами закупівлі уклав договір з ТОВ «Піранья Тех» – за ціною 2 млн грн (в тому числі податок на додану вартість на суму 333 тис. грн). Внаслідок цього було завдано збитків на вказану суму міськраді: операції з товарами оборонного призначення під час воєнного стану підлягають звільненню від оподаткування ПДВ.
Обвинувачений свою вину визнав, щиро розкаявся. Заявив, що готовий відшкодувати шкоду та вже сплатив її частину. Суд постановив звільнити його від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України із передаванням його на поруки Добровольчого формування Дрогобицької територіальної громади №3, а кримінальне провадження щодо нього закрити. За умови якщо він протягом року з дня переходу на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
На тлі цієї справи досить дивно виглядає ситуація з ЛКП «Ратуша-сервіс». В тому сенсі, що львівське комунальне підприємство при закупівлях антидронних комплексів в ТОВ «Піранья Тех» завдало збитки у рази більші, ніж КП «Екран-Сервіс». Однак його службові особи (йдеться передусім про керівника ЛКП «Ратуша-сервіс» Ірину Тихоліз) до кримінальної відповідальності за заподіяння збитків під час закупівель товарів для військових не притягуються. Хоча, за наявною інформацією, втрати міського бюджету перевищують 1,7 млн грн.
Про це відомо з рішень Господарського суду Львівської області, що стосуються справ про невиправдану переплату коштів ЛКП «Ратуша-сервіс» при закупівлях антидронних комплексів в ТОВ «Піранья Тех».
Провадження у цих справах були відкриті за позовними заявами Галицької окружної прокуратури Львова (в інтересах держави в особі Львівської міської ради) до ТОВ «Піранья Тех» про стягнення грошових коштів.
З судових рішень вбачається, що в межах Програми заходів щодо підготовки Львівської міської територіальної громади до національного спротиву на 2022-2024 роки, ЛКП «Ратуша-сервіс» та ТОВ «Піранья Тех» у 2023 році за результатами закупівель уклали три договори на постачання антидронних комплексів по захисту від дронів. 2024 року було укладено ще один договір — за результатами закупівлі у ТОВ «Піранья Тех» рушниць-антидронів на 1,1 млн грн. Зі сторони покупця усі названі договори підписала в.о. директора ЛКП «Ратуша-сервіс» Ірина Тихоліз. При цьому під час проведення закупівель було безпідставно враховано податок на додану вартість. Знову ж таки, всупереч тому, що товари оборонного призначення звільняються від оподаткування ПДВ. Внаслідок цього міський бюджет загалом втратив понад 1,7 млн грн.
З відкритих джерел також відомо, що Пустомитівська міська рада при закупівлі антидронового комплексу в ТОВ «Піранья Тех» переплатила 96,6 тис. грн (безпідставно врахувавши ПДВ). Вказану суму було стягнуто з ТОВ «Піранья Тех» на підставі рішення Господарського суду. З огляду на те, що сума збитків є незначною, кримінальне провадження за цим фактом не відкривалось.
Замість епілогу
Станом на сьогодні найсуворіший вирок за “витівки” з ПДВ під час оборонних закупівель отримала Леся Сипень – чиновниця Стрийської міської ради. Їй інкримінували службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки — скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
З вироку Стрийського міськрайонного суду від 16.04.2025 року вбачається, що обвинувачена, обіймаючи посаду заступника начальника економічного розвитку та стратегічного планування виконкому Стрийської міськради, будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель, недбало виконувала свої службові обов’язки, не переконалась, що товари оборонного призначення (станції керування FPV-дронами, дрони, приціли для ЗСУ) звільняються від оподаткування ПДВ. У результаті кільком юрособам за результатами закупівель було перераховано безпідставно включене ПДВ в загальній сумі 1 054 623 грн. Йдеться про ТОВ «Європа Арм Спорт», ТОВ «Кіт Оптикс», ТОВ «Корпорація Рій», ТОВ «ІМС Груп».
Також відомо, що між прокурором та обвинуваченою було укладено угоду про визнання винуватості, згідно з якою чиновниця повністю та беззаперечно визнала свою вину у вчиненні службової недбалості.
З огляду на це, а також враховуючи, що обвинувачена вжила всіх можливих заходів щодо повернення шкоди завданої кримінальним правопорушенням, зокрема, ініціювала скерування листів до ТОВ, що міськраді вдалося відшкодувати 810 тис грн, суд призначив їй умовне покарання.
Визнав винуватою у пред`явленому обвинуваченні й призначив покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки - з позбавленням права обіймати посади та займатися діяльністю, пов`язаною із проведенням публічних закупівель, на строк 2 роки. Одночасно - звільнив від відбування покарання, встановивши іспитовий строк тривалістю 2 роки.
Підготував Віктор Корнієнко.
Фото ілюстративне / Львівська міська рада
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар