Українці завжди готові взяти участь у виборах, - соціолог

НОВИНИ 26.05.2025 123

Українці завжди готові брати участь у виборах. Але при цьому не підтримують проведення голосувань під час війни через низку причин.

Про це розповів глава директора Соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович в інтерв'ю РБК-Україна. 

Коли готові голосувати українці

За його словами, українці, відповідно до історичної особливості, завжди готові брати участь у голосуваннях – щоб впливати на ситуацію в країні. Водночас якщо прямо запитати, чи необхідні вибори саме зараз, суспільство відповість «ні». Причиною цьому є: повномасштабна війна; витрати; розбрат.

«Чи реалізовувати цей запит (щодо виборів) через три місяці, через шість чи через рік – це вже не таке важливе питання. Якщо буде сказано, що зупинка війни – 1 січня, і ми проведемо в цьому році вибори, і хай вони пройдуть 31 грудня, тобто через 12 місяців, українці на це нічого поганого не скажуть», - додав соціолог.

Піксель – не гарантія підтримки

При цьому, за словами Антиповича, попри абсолютно повагу українського суспільства до ЗСУ дослідження показують, що виборці не готові одразу віддавати голос за будь-кого, пов’язаного з армією.

«Потрібно розуміти, чого хоче український народ. Бо говорити, що "прийдуть хлопці з фронту і порядок наведуть" – це якось гарно звучить, але українець вже розуміє, що так не буде», - зазначив соціолог.

Окрім глибокої шани і подяки військовим українець, на думку Олексія Антиповича, уже частково боїться цих військових. Адже люди отримали дуже різний досвід за останні роки. Він навів приклади: «Людина воювала три роки на фронті, повернулася, а тут людина три роки жила в тилу. У якоїсь жінки загинув син, чоловік, батько на фронті, а в якоїсь ніхто не загинув. І ці жінки між собою теж уже погано можуть комунікувати».

«Тому говорити, що людина в пікселі – це автоматичний вибір, точно ні. З іншого боку, за людину, яка взагалі нічого не робила під час війни, ніяк не докладалась, навіть в тилу – я не вірю, що Україна здатна за це проголосувати», - вважає директор «Рейтингу».

Непричетні до війни шансів не матимуть

Відповідаючи на питання про умовну «партію пса Патрона», яка б могла пройти в Раду, Антипович сказав: «Я згоден, що певні бренди мають право на прохід виключно через назву, але їх все одно потрібно наповнювати змістом: що ти робив до війни, що ти робив під час війни. Геть непричетна людина точно не має шансів».

За його словами, рейтинги потрібно заміряти постійно і всі повинні розуміти рівень підтримки тих чи інших політиків в Україні.

«Гірки» рейтингу Зеленського

З початком війни довіра до Володимира Зеленського виросла дуже сильно, вона становила близько 90%, але вона поступово спадала. В результаті, на низу вона зупинялася на різних рівнях: 50-70% і потім починала знову підніматися через якісь події, відзначає соціолог.

Далі, за його словами, сильно підняв настрої розпіарений у 2023 році контрнаступ, після чого довіра знову спадала. Наступний сплеск – Курська операція. «Тобто це йде такими хвилями, залежно від подій. В грудні 2024-го, в січні цього року опитування справді демонстрували близько 52-54% довіри до Зеленського. Потім у нас стається цей Овальний кабінет. І одразу дуже суттєво покращилося ставлення до влади, зокрема до президента Зеленського. Навіть прихильники Петра Порошенка не те що покращили, а однозначно покращили своє ставлення до Зеленського», - підкреслив Антипович.

За його словами, це ілюструє надзвичайну залежність довіри до певного політика, чи оцінки ситуації в державі від новин або обставин, в які ми потрапляємо. «Тому ставлення до Зеленського залежить від подій на фронті, залежить від обставин в державі, залежить від міжнародної арени», - зазначає соціолог.

Стабільний Залужний

Просідання довіри до Валерія Залужного – це 1-5%, тобто мінімальне, він залишається в топі поруч з Зеленським, каже соціолог.

«Залужний як сприймався позитивно, так і сприймається. Він сприймається батьком-захисником, який не посилав хлопців гинути, який не підривав мости і не дав відрізати частину України, який боронив її, який сучасний військовий, не генералісімус радянських часів, в такому дусі», - розповів Антипович. За його словами, Залужний – певне уособлення захисника держави, всіх українців, і це сприйняття не стільки раціональне, скільки емоційне. А українці – дуже емоційна нація.

Також Залужного важко із кимось порівняти. «Не було аналогів в нашій історії. Треба було б якусь аналогію, а от її якось і немає», - вважає соціолог. За його словами, ця людина опинилася в потрібний час у потрібному місці.

Емоціо чи раціо?

«Чому раціональне сприйняття на сьогоднішній день ще не працює? Тому що немає виборів. Звичайно, перед виборчою кампанією, під час виборів, коли з'являється реалістичний бій на електоральному полі, то потрібно буде відповідати, що ти зробив для держави, де ти був останні роки тощо. І тоді з’явиться шанс для прагматичного чи раціонального вибору», - наголосив керівник Соціологічної групи «Рейтинг».

На світлині: Олексій Антипович / РБК-Україна

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися