У Португалії розгортається інформаційна спецоперація РФ проти України

НОВИНИ 23.06.2020 Коментарі 0

З початку червня в Португалії спостерігається активне розгортання нової інформаційної спецоперації проти України, яка має характерні для російської пропаганди меседжі та наративи. Ознаки цілеспрямованого негативного антиукраїнського інформаційного впливу помітили волонтери InformNapalm з української діаспори у Португалії. Кульмінацією цієї спецоперації стало те, що 21 червня 2020 року у одній з найпопулярніших португальських газет Público вийшло одразу 3 статті, у яких Україна названа “колискою світового сучасного нацизму” та “тренувальним майданчиком для неонацистів з усього світу”. А 23 червня публікації повторились, при цьому їх автор спровокував дипломатичний скандал. Детальніше про це читайте у статті.


Передмова

27 березня 2014 року була ухвалена Резолюція Генеральної Асамблеї ООН про територіальну цілісність України № 68/262. Ухвалення відбувалося відкритим голосуванням країн-членів ООН, 100 з яких висловилися “за”. Серед цих країн була і Португалія. Дане засідання Генасамблеї ООН було скликане спеціально для розгляду питання збройної окупації Росією території України.

У січні 2015 Україна офіційно визнала Росію державою-агресором постановою Верховної Ради «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором».

8 листопада 2019 Міжнародний суд ООН оприлюднив повне рішення щодо визнання юрисдикції суду у справі щодо порушення Росією двох конвенцій – про боротьбу з фінансуванням тероризму та про заборону всіх форм расової дискримінації. Звинувачення, висунуті Росії, включають: надання зброї та інших видів допомоги незаконним збройним формуванням на Донбасі; збиття літака рейсу MH17; обстріли житлових районів Маріуполя та Краматорська; знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік Волновахи та багато інших злочинів.

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm на високих міжнародних майданчиках неодноразово представляли чисельні факти участі кадрових російських військових, унікальних зразків сучасної російської техніки та цілих російських підрозділів в агресії проти України. Результати розслідувань InformNapalm були представлені офіційними українськими делегаціями на засіданнях Парламентської асамблеї Ради ЄвропиНАТО і ОБСЄ.

Журналісти та політики на службі Кремля?

Журналісти мають називати речі своїми іменами, а не маніпулювати данними та поняттями. Викривлення інформації через використання неправильних термінів – це і є інструмент епохи пост-правди, фейків та дезінформації. Росія – країна-агресор, і цей факт неодноразово визнаний у резолюціях міжнародних організацій найвищого рівня. РФ здійснила вторгнення в Україну і продовжує вести війну проти України на Донбасі, використовує при цьому і викривлену термінологію, як дієвий інструмент гібридної війни. Російська пропаганда активно працює і в ЄС. Одним із відомих фактів є фінансування Кремлем радикальних партій та угруповань, як крайніх правих, так і крайніх лівих, у багатьох країнах світу. 

Лобісти Кремля активно діють і в Португалії, іноді відверто, а іноді підступно ховаючись за вивісками “української громадської організації”.  Інформаційні атаки здійснюються регулярно, а іноді так званий “безсмертный полк” провокує і сутички на вулицях Лісабону. 

Цим діяльність кремлівської пропаганди не обмежується. Періодично до уваги читацької та глядацької аудиторії вкидають звинувачення українців у фашизмі, нацизмі та неонацизмі. Одним із яскравих прикладів може служити Mamadou Ba – відомий в Португалії своїми расистськими висловлюваннями, який очолює організацію SOS Racismo, створену нібито з метою “боротьби з расизмом”.

Mamadou Ba належить до крайньої лівої партії та є членом португальського парламенту. Його повідомлення на сторінці попереджає португальців бути обережними, нібито “Лісабон є інфікований українськими наци.” 

Українська громада Португалії відреагувала на такий випад маніфестацією, написанням відкритого листа та листа-скарги до парламенту. Бо Mamadou Ba є одним із тих, що у якості законодавчої гілки влади, вирішує, як житимуть 36 тисяч українців на португальскій землі. 

За статистикою, у 2012 році у Португалії проживали 44 074 українців, далі відбувся відтік, за останніми офіційними даними у відкритому доступі на 2017, в Португалії мешкає 32 453 українців. 

Людей, рідною мовою яких є португальська, так званих Lusofonos, у світі нараховується 273 600 000. Тому операції Кремля в португальському мовному просторі несуть великі загрози для України. Тож розповсюдження інформації португальською мовою є важливим у контексті інформаційної протидії російській агресії. До слова, міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm також має активну португальську версію сайту

Чергова активізація антиукраїнської інформаційної кампанії у Португалії відбулася напочатку червня. Одним із перших тривожних сигналів була стаття Жулії Фонтеш (Giulia Fontes), яка 1 червня з’явилася у бразильських мас медіа.

Фото: Leo Orestes/Estadão Conteúdo

У цій статті говорилося, що у Сан-Паулу учасники акції на підтримку діючого президента Болсонару з’явилися нібито з “екстремістською символікою“, якою, на думку автора, є українські прапори, серед яких червоно-чорний з українським тризубом.

Посол України в Бразилії Ростислав Троненко в інтерв’ю CNN, заявив, що цей прапор є історичним і символізує родючу землю України та кров, яку пролили українці в боротьбі за її суверенітет, а Тризуб, за його інтерпретацією, означає найсвятішу трійцю, данина пам’яті князя Володимира ще з Х століття, який приніс християнство в Україну.

Всупереч заяві українського дипломата, журналістка Жулія Фонтеш наполягала на тому, що ця символіка нібито належить виключно “Правому Сектору”, і є, на думку журналістки, “екстремістською”.

Продовження розгортання інформаційного наступу не змусило довго чекати і в Португалії. В неділю, 21 червня 2020 року, у одній з найпопулярніших газет Público вийшли 3 статті поспіль, у яких Україну називають “колискою світового сучасного нацизму” та “тренувальним майданчиком для неонацистів з усього світу” (прикладаємо PDF з цими публікаціями).

Автор цих матеріалів – Рікарду Кабрал Фирнандеш (Ricardo Cabral Fernandes), який є палким шанувальником крайніх лівих (Esquerda або Bloco de Esquerda). Усі три його статті є подібними за настроєм, розставленими акцентами та використанням визначень. Найбільшої уваги заслуговує публікація під назвою “Україна – військовий полігон для крайнього правого світу” (Ucrânia, o campo de treino militar para a extrema-direita mundial”). 

Цитата:

 “A Ucrânia é hoje um dos principais pólos de atracção para a extrema-direita internacional e quase quatro mil estrangeiros de 35 países já receberam treino e combateram nas fileiras de milícias na Guerra Civil Ucraniana.”

“Україна сьогодні є одним з головних центрів привабливості для міжнародних крайніх правих, і майже чотири тисячі іноземців з 35 країн вже пройшли тренування і встигли прийняти участь у складі лав міліції в українській громадянській війні.” 


Не дивлячись на чисельні міжнародні документи, що визначають війну на сході України, як агресію РФ, цей журналіст активно просуває в португальському просторі саме кремлівський наратив про “громадянську війну на Донбасі”.

Оперування фейковими фактами, що не мають під собою доказової бази, також притаманне автору антиукраїнських статей: 

Полк «Азов» став широким рухом, створив державу в складі української держави, поширив щупальця по Європі та хоче створити український закордонний легіон.”, – просуває черговий кремлівський наратив журналіст Рікарду Кабрал.

Але і на цьому маніпуляції не завершились, а стали ще глибшими. Рікарду Кабрал навіть порівняв Україну з ІДІЛ (в його тексті використана відповідна португальська абревіатура Daesh). Для посилення маніпуляції він використав посилання на авторитет Джейсона Блазакіса (Jason Blazakis), експерта, який 10 років відповідав у Державному департаменті США за фінансову протидію тероризму та визначення терористичних організацій. Журналіст написав, нібито Блазакіс стверджував, що саме таким способом тренування вбивць-екстремістів ІДІЛ досяг успіхів у Сирії, а Україна є ідеальним майданчиком для навчання терористів, бо є “задніми дверима Європейського Союзу”. Першоджерел такої інтерпретації та подібних заяв від Джейсона Блазакіса ми не знайшли. Можливо, така конотація з боку журналіста Рікарду Кабрала є також маніпулятивною спробою відвернути увагу від нещодавних визначеньприйнятих США саме проти російських праворадикальних рухів, які вербували бойовиків для війни на Донбасі.

Цікаво, що Рікардо Кабрал надає негативних конотацій і подіям Революції Гідності на Майдані, називає ці події кремлівським терміном – “переворот проти чинного президента Януковича”. Що такі речі активно пише португальський журналіст, – неприємно, але людський чинник ніхто не скасовував. Значно більше занепокоєння викликає факт, що усі ці статті були опубліковані через видання Público, яке раніше не було заплямоване репутацією “рупора Кремля.”   

Посольство України в Португальській Республіці в особі пані посол Інни Огнівець звернулося до португальських інституцій і широкої спільноти, висловивши обурення поданням неправдивої інформації у одній з найрозповсюджених газет.
Примітно, що прибічники “партії Шарія” скоординовано кинулися залишати негативні коментарі до публікації з цим зверненням на сторінці посольства України у Португалії.

Цікаво, що 23 червня португальський журналіст Рікарду Кабрал виявив бажання зустрітись у посольстві України, щоб обговорити ситуацію, але за 4 години до зустрічі скасував свій приїзд до посольства, що на дипломатичній мові є проявом неповаги до інституції. Тим часом газета, у якій він друкував свої антиукраїнські матеріали знову вийшла з тією самою статтею на передовиці.

Українці, що проживають в Португалії та мають активну громадську позицію, також підготували відкрите звернення до парламенту із проханням звернути увагу на появу фейкових новин та публікацій, які просувають наративи країни-агресора – РФ, є шкідливим не тільки для України, а і несуть загрози для політичних активів самої Португалії, яка надавала і продовжує надавати політичну підтримку Україні в боротьбі за суверенність і незалежність. Так, Португалія є однією з країн, що визнали Голодомор геноцидом. Також Португалія проголосувала за те, щоб  Північноатлантична рада визнала Україну членом Програми розширених можливостей НАТО.


першоджерело матеріалу https://informnapalm.org/ua/v-portuhalii-infoops-russia-vs-ukraine/

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: