У Фіцо з Орбаном є шанс зіскочити з газової голки: угода про транзит продовжена не буде
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль днями грудня мав розмову з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо. Україна не буде продовжувати транзит російського газу після завершення чинного контракту, але готова транзитувати неросійський газ, - повідомив Денис Шмигаль своєму словацькому колезі.
Зокрема, голова Українського Уряду повідомив: "Провів розмову з Премʼєр-міністром Словаччини Робертом Фіцо.
Підкреслив, що пріоритетом України є гарантована енергетична безпека для всієї нашої Європи і зокрема безперебійне забезпечення природним газом у зимовий період.
На рівні всього Євросоюзу та у співпраці з країнами ЄС зроблено за минулі роки доволі багато, щоб забезпечити надійне постачання газу й унеможливити використання будь-якого виду енергії як зброї, що протягом десятиліть було звичайною практикою для росії у відносинах з країнами-сусідами та Євросоюзом.
Україна готова виконувати зобовʼязання, які ми взяли в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Тому якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого газу, окрім російського, ми звичайно будемо це обговорювати та готові реалізувати відповідні домовленості на основі принципів енергетичної безпеки, як усього ЄС, так і кожної європейської нації.
Підкреслив, що угода України з росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена.
Україна вдячна усім партнерам у Європі за розуміння того, що росія використовує свій енергоекспорт для фінансування злочинної та неспровокованої війни проти нашої держави та для продовження своєї дестабілізаційної активності проти інших країн Європи та ЄС в цілому. Важливо, що ухвалений 15-й пакет санкцій Євросоюзу посилює санкції зокрема проти тіньового танкерного флоту, який приносить росії значні кошти для продовження війни. Санкційний тиск проти російського енергосектору варто продовжувати, це один з ключових елементів примусу росії до реального миру.
З Премʼєр-міністром Фіцо ми також обговорили збільшення нашої співпраці в сфері електроенергетики. За минулий тиждень 30% імпорту електроенергії відбувалося саме зі Словаччини. Вдячні за таку підтримку і готові розширювати ці можливості, оскільки це зміцнює обидва наші народи – стійкість України та економіку Словаччини.
Маємо також амбітний порядок денний співпраці у сфері логістики та перевезень. Вчора розпочав курсування потяг Київ-Братислава, що є черговим нашим спільним успішним проєктом.
Продовжуємо розбудову відносин із Урядом Словаччини відповідно до інтересів обох наших націй та прагматичного підходу до вирішення спільних питань".
Нагадаємо, раніше повідомлялось, що Україна не має наміру пролонговувати договір про транзит газу з Росією, який був укладений наприкінці 2019 року і термін дії якого закінчується наприкінці 2024 року. Також за прогнозом Європейської комісії, припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року не матиме якогось значного впливу на ціни на газ на європейському ринку.
Колишній керівник "Оператора ГТС України" Сергій Макогон свого часу в коментарі ЕП повідомив, що "Газпром" отримує за транзит близько 5 мільярдів доларів на рік, Україна – 800 мільйонів. Воднораз більша частина коштів, що їх отримувала Україна, йшла на забезпечення самого транзиту. До бюджету доходило 100-200 мільйонів у вигляді податків та дивідендів. Водночас для кремля газ був фактором політичного впливу на Словаччину та Угорщину. Власне, й досі ці країни та їхні лідери - Роберт Фіцо, прем'єр-міністр Словаччини, та Віктор Орбан, прем'єр-міністр Угорщини, - залишають найбільшими русофілами в Європі.
Фото – ЕП
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар