США і союзники витратили в Іраку і Афганістані трильйони, а Україна говорить про мільярди, - Столтенберг

АНАЛІТИКА 01.05.2024 Коментарі 0
Олександр Левченко

Олександр Левченко

Радник міністра з питань тимчасово окупованих територій України. Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)

Україну відвідав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг із неоголошеним візитом. Генсек НАТО обговорив ініціативу зі створення Спеціального фонду союзницьких внесків для України розміром $100 млрд на 5 років.

Тим часом, допомога США у рамках затвердженого Конгресом фінансування вже надходить в Україну. При цьому кандидат в президенти США від республіканської партії Д.Трамп заявив, що Європа має допомагати Україні на рівні США. Тобто, якщо США на 2024 р. надають допомогу Україні на 61 млрд. дол., то таку ж допомогу мають цьогоріч надати і європейці, бо коли не так, то Вашингтон перегляне питання, чи продовжувати надавати допомогу Києву.

Здається, в західних столицях нарешті стали розуміти, що боротьба українців має вагоме значення для Заходу, оскільки це боротьба не лише за відновлення територіальної цілісності України, це відстоювання спільних цінностей демократичного світу перед наступом кремлівської диктатури. Підтримка Києва союзниками дається значно меншою ціною, ніж потенційні руйнівні наслідки у разі воєнного успіху Путіна в Україні.

Тому Україна має повне право стати членом НАТО і Є.Столтенберг у Києві перед депутатами Верховної Ради запевнив, що це так і станеться. Між тим, Єнс Столтенберг також дав зрозуміти, що офіційного запрошення стати членом Альянсу Київ на саміті НАТО у Вашингтоні в липні ц.р. не отримає. Він очікує від саміту Північноатлантичного альянсу посилення його ролі в координації допомоги Україні, яку Альянс має поставити на більш міцну довгострокову основу. На Вашингтонському саміті в липні очікується, що учасники домовляться щодо більшої ролі НАТО в координації безпекової допомоги й тренування для України.

Крім того, країни - члени НАТО посилюють власне оборонне виробництво й працюють над спільним виробництвом з Україною.

Столтенберг запросив президента України на ювілейний саміт, зазначивши, що для довгострокової підтримки України союзниками необхідні серйозні багаторічні фінансові зобов'язання. І це буде серйозним і чітким сигналом для Москви, що вона не зможе перемогти і не зможе перечекати. За його словами, Україна заслужила право бути в НАТО. Це той шлях, який гарантує безпеку на довгий час.

Столтенберг звернув увагу на те, що на відміну від запрошення до Європейського Союзу, запрошення вступити до НАТО "надходить у кінці процесу". І амбіція полягає в тому, щоб  зробити Україну такою потужною, оперативно сумісною й так добре підготовленою, щоби, коли настане належний час, вона негайно стала членом НАТО.

При цьому Єнс Столтенберг сказав, що не може спрогнозувати, коли саме Україна стане членом НАТО, але такий день настане, і важливо, щоб на момент такої політичної готовності союзників вона була вже готовою до членства. 

Столтенберг також висловив повагу українським військовим, які стримують російську агресію, наголосивши, що боротьба України дуже важлива для всього Заходу, тому що вона бореться за спільні цінності демократичного світу, тоді як партнерами Росії стали такі гравці як КНДР, Іран і Китай. 

Генеральний секретар Альянсу наголосив, що усі союзники заявили, що Україна буде членом НАТО і потрібно рухатися до цієї мети. Наразі проблема полягає в тому, що коли є запрошення держави стати членом договору, необхідна не просто більшість з 32 союзників, а щоб усі союзники погодилися на дане рішення. І на даний момент ще не досягнуто такої згоди і  в цьому полягає реальність.

Під час зустрічі президента Володимира Зеленського з Єнсом Столтенбергом у Києві були обговорені шляхи відбиття російської агресії, подальша взаємодія України з НАТО й реальне об'єднання сил. Зеленський зазначив, що наразі російська армія намагається скористатися ситуацією, коли Україна очікує на військові постачання від партнерів, передусім від США.

Армія РФ готується до подальших наступальних дій і потрібно зірвати російський наступ. Під час зустрічі також йшлося про підготовку до саміту НАТО, що може стати моментом сили для Альянсу або - ні. «Саме там вирішиться, чи буде у ворога Альянсу можливість накладати вето на посилення НАТО. І це вирішується саме в питанні щодо України, яка заслуговує на запрошення до НАТО", - наголосив український президент, зазначивши, що також переконаний, що Україна не стане членом НАТО до перемоги у війні, яку розв'язала Російська Федерація. "Ми будемо в НАТО, тільки коли переможемо. У час війни нас не візьмуть у НАТО. Це ризик для когось з членів НАТО, а у когось є просто скепсис через це", – сказав Зеленський.

Питання про НАТО вирішує більшість, і це є політичним  питанням. А щоб політично Україну взяли в Альянс, для цього потрібна перемога. На думку В. Зеленського, однією із причин сьогоднішньої війни є те, що до цього Україна не була членом НАТО. Ще багато років тому був відповідний скепсис деяких членів, і Росія тоді дуже сильно працювала з членами Альянсу. Москва робила все, щоби Київ не взяли не тільки в НАТО, а навіть в Євросоюз, щоб Україна просто не розвивалась, і щоб вона не була відірвана від впливу РФ.

Єнс Столтенберг в інтерв’ю ЗМІ після завершення візиту до Києва заявив, що затримки в постачанні військової допомоги з боку членів Альянсу вплинули на довіру з боку України, й посилення ролі НАТО в цьому процесі може вирішити ситуацію. Через затримки з наданням зброї довіра України до своїх союзників по НАТО підірвана, й такі невдачі свідчать про необхідність переглянути координацію міжнародної військової допомоги Києву.

А для цього потрібні більш надійні, інституційні рамки для такої підтримки, щоб забезпечити передбачуваність, більшу підзвітність і розподіл навантаження. Необхідне створення багаторічного плану, де буде чітко визначений внесок кожного члена Альянсу в допомогу Україні. Ці гроші будуть "крихітними частинками" від того, що Сполучені Штати і їхні союзники витратили в Іраку і Афганістані. «Тоді там ми витратили трильйони, а в Україні ми говоримо про мільярди», - підсумував Є.Столтенберг.

   Олександр ЛЕВЧЕНКО, посол України в Хорватії 2010 -2017 рр.

Головне фото – генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає у ВРУ/Укрінформ

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: