Рішення про нарощення виробництва зброї в ЄС має бути ухвалене в найкоротші терміни

АНАЛІТИКА 13.01.2024 Коментарі 0

Чи зможе Захід  забезпечувати українські Patriot ракетами? Як Румунія стала одним із важливих партнерів України у війні проти росії. ЄС повинен якнайскоріше позбавити Угорщину голосу і налагодити виробництво зброї для України, - авторський огляд важливих міжнародних подій.      

Видання The New York Times, з посиланням на анонімні джерела в уряді США, застерігає, що незабаром США не зможуть забезпечувати українські Patriot ракетами. (ЗРК Patriot здатні збивати російські аеробалістичні ракети “Кинджал”, яких вже знищено 25, та інші повітряні цілі. В умовах масованих ракетних атак ворога, Patriot постійно рятують життя тисяч українців).

Звісно, інформацію The New York Times не варто сприймати як істину в останній інстанції. Видання не є офіційним джерелом інформації. Непідтверджені панічні публікації з’являються на його шпальтах не вперше.

Однак проблема дефіциту зенітних керованих ракет дійсно є, але подібні заяви, безумовно, перебільшення. Партнери України опрацьовують питання безперебійного постачання ракет для української ППО.

Patriot PAC-3 на американській авіабазі Йокота, околиця Токіо. AP Photo/Eugene Hoshiko

Японія погодила постачання власних ракет Patriot до США, а  Німеччина, Нідерланди, Румунія та Іспанія закуплять до тисячі ракет для комплексів Patriot з метою посилення ППО НАТО.

Завдяки цьому Україна не залишиться без боєприпасів, адже союзники здійснюють згадані кроки саме з метою безперебійного забезпечення України ракетами.

При цьому Румунія – одна з країн НАТО, які найбільше відчувають на собі близькість російської загрози. росія атакує українські порти безпосередньо біля румунського кордону. У жовтні 2023 року Україна та Румунія підписали угоду про стратегічне партнерство. Румунія докладає зусиль для збільшення пропускної спроможності прикордонних переходів з Україною, зокрема, триває будівництво транспортного коридору “Молдавська автомагістраль”, яка зменшить залежність України від транзиту через Польщу, Словаччину і Угорщину.

“Молдавська автомагістраль” - це вихід до румунських портів, а також  альтернативний шлях у європейські країни в обхід Польщі, Угорщини та Словаччини / Соцмережі

Під час нещодавньої розмови президент України подякував Румунії за той рівень співпраці, який уже досягнутий, зазначивши, що Київ та Бухарест мають плідну співпрацю і в Дунайському регіоні, і в чорноморській зерновій ініціативі. З румунським президентом Йоханнісом Зеленський обговорив підготовку українських пілотів на F-16.

Українсько-румунські відносини – це гарантія безпеки і стабільності у Чорноморському регіоні. Румунія допомагає Україні у вирішенні логістичних проблем. Значна частина експорту українського продовольства здійснюється через румунські порти.

ВМС Румунії, разом Болгарією, почали патрулювання прибережних вод Чорного моря з метою усунення мінної загрози для функціонування тимчасового морського коридору, адже Україна залишається одним з найбільших виробників та провідних світових експортерів продовольства.

Нагадаємо, попри російську військову агресію, у 2023 році Україні вдалося зібрати 81 млн тонн врожаю зернових і олійних культур, з яких на зовнішні ринки можна направити 50 млн тон.

Попри вихід росії із “зернових угод” і постійні атаки на українську портову інфраструктуру, Україна залишається відданою своїм міжнародним зобов’язанням та продовжує робити усе необхідне для безперебійного постачання продовольства найбільш залежним від зовнішніх поставок країнам.

Зусилля Києва відзначено Асамблеєю Міжнародної морської асоціації. Україна активно працює над створенням нового механізму страхування суден від військових ризиків Unity Facility, покликаного забезпечити стабільність судноплавства та безпеку морських перевезень.

Війна призвела до падіння виробництва зерна та олійних культур в Україні приблизно на 20%. Але припинення російської окупації та ракетного терору дозволило б наростити постачання українського зерна на глобальний продовольчий ринок.

Лідери Європейського Союзу проведуть надзвичайний саміт 1 лютого 2024 року, щоб погодити зміни до багаторічного бюджету ЄС. Очікується, що однією з топ-тем лютневого саміту стане обговорення створення оборонного фонду Євросоюзу, з метою нарощення виробництва зброї в ЄС.

Єврокомісар із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон висунув ідею створити оборонний фонд Європейського Союзу в розмірі 100 мільярдів євро та закликав наростити виробництво зброї, аби зрівнятись із потенціалом рф.

У березні минулого року ЄС планував протягом 12 місяців пожертвувати Україні 1 млн боєприпасів, щоб допомогти їй  у війні проти росії. Однак вдалось надати лише 480 тисяч.

Отже, створення оборонного фонду допоможе інтенсифікувати роботу виробників зброї. Таким чином, це додатковий стимул і для європейської економіки, адже кошти, виділені на виробництво зброї залишаться всередині ЄС.

Тим часом росія різко збільшила власне виробництво боєприпасів, а також отримала практично мільйон снарядів від свого союзника Північної Кореї.

Наявність достаньої кількості боєприпасів є життєво важливим для наших Сил оборони / Генштаб ЗСУ 

Доступ до величезної кількості боєприпасів є життєво важливим у жорстокій позиційній війні вздовж сотень кілометрів окопів на сході та півдні України.

Основні ризики лютневого саміту полягають у незмінній позиції проросійського угорського прем’єра В. Орбана, який продовжує блокувати надання допомоги Україні. Втім, у Європарламенті знайшли спосіб, як обійти блокаду Орбана та ініціювали збір підписів за позбавлення Угорщини права голосу через порушення законодавства ЄС.

В умовах значного посилення військової промисловості рф рішення про нарощення виробництва зброї в ЄС повинно бути ухвалене в найкоротші терміни. Від того, наскільки скоординованою та своєчасною буде військова допомога Україні, безпосередньо залежить безпека і самого ЄС.

Олександр ЛЕВЧЕНКО, посол України в Хорватії 2010 - 2017 рр., історик

Перше фото – Міноборони України

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: