Призупинення війни в Україні збільшує ймовірність російської агресії в ЄС, – Євген Магда
Інтернет-видання ЗІФ, редакція польського порталу Rzeczpospolita та директор Інституту світової політики Євген Магда започатковують співпрацю, спрямовану на глибокий та неупереджений аналіз складних українсько-польських та загалом внутрі європейський відносин.
Ініціатива передбачає сприяння у підготовці низки матеріалів на експертному рівні, уникаючи політичних маніпуляцій і не обмежуючись тільки заявами політиків, які часто стають заручниками поточних політичних баталій, особливо в Польщі, де антиукраїнські заяви, на жаль, не рідкість.
Одними із перших кроків у цій співпраці стало ексклюзивне інтерв'ю Євгена Магди для Rzeczpospolita, яке ми пропонуємо вашій увазі. Цей матеріал – спроба відкритого та чесного діалогу. Одна з головних його тез – призупинення війни в Україні значно збільшує ймовірність російської агресії в ЄС.
Водночас ЗІФ запрошує до співпраці польських експертів.
- Володимир Путін запропонував Україні повернутися до переговорів у Стамбулі. Володимир Зеленський пішов далі та запропонував особисту зустріч з російським диктатором. Раніше українська влада заявляла, що переговори з Росією будуть можливі лише після припинення вогню. Чому Київ змінив свою думку?
- Річ у тім, що сьогодні Україна не може дозволити собі не говорити про мир. Відмова від такої можливості не була б зрозуміла західним світом: ваша країна вже чотири роки перебуває у стані війни, а ви відкидаєте можливість переговорів? Позиція Трампа, який вимагав участі України в цих переговорах, також має велике значення. Ми дійшли до ситуації, коли не лише Україна має адаптуватися до очікувань американського лідера. Путіну також доводиться танцювати під дудку Трампа. Він став заручником ситуації.
- Чого ви очікуєте від переговорів у Стамбулі?
- Я думаю, що це лише початок розмови. Мабуть, лише Дональд Трамп вважає, що питання вирішиться однією розмовою між Путіним, Зеленським або міністрами закордонних справ України та Росії. Це дуже наївне мислення. Вторгнення Росії в Україну триває вже четвертий рік і стало найбільшою війною у світі. Всі ці існуючі проблеми обтяжені надто великою кількістю крові та страждань.
Якщо військові операції в Україні будуть призупинені, Росія зможе зосередитися на створенні ударного угруповання та завдати удару по країнах Балтії чи Польщі.
- Тож що чекає на українців у найближчому майбутньому?
- Війна триватиме далі. Той, хто думає, що цю війну можна швидко закінчити, помиляється. Її можна призупинити лише на деякий час. Я погоджуюся з Андрюсом Кубілюсом (комісар ЄС з питань оборони – ред.), що пауза у війні в Україні значно збільшує шанси російської агресії в ЄС. Я також не виключаю ракетного удару по одній з країн НАТО, що межує з Росією. Сьогодні, зміцнюючи Україну, наші європейські партнери знімають загрозу з себе. Це очевидно.
- Зрештою, зупинення війни не означатиме розпуск мільйонної української армії. Путін все одно не зміг би вивести свої війська через страх українського контрнаступу.
- Для цього не потрібно переміщувати великі сили. Якщо військові операції в Україні будуть призупинені, Росія зможе зосередитися на створенні ударного угруповання та завдати удару по країнах Балтії чи Польщі. Метою може бути захоплення частини території для початку більш масштабного переговорного процесу. Американці не прийдуть на допомогу, бо це результат нинішньої політики Трампа. Тож руки Путіна не будуть зв'язані.
- Ви натякаєте, що Путін робить ставку на тривалу війну із Заходом?
- Путін не хоче зупиняти війну, бо війна підживлює російську економіку, яка повністю переведена на військові рейки. Війна сьогодні — єдиний можливий шлях, яким може гарантувати тривалість режиму Путіна. У Стамбулі вони можуть домовитися лише про тимчасове припинення вогню. Нічого більше. Можливо, Україні вдасться організувати обмін полоненими. Ми не закінчимо цю війну швидко. Сьогодні нам доводиться вигравати час, маневрувати та зміцнюватися.
- Останнім часом багато говорять про європейську миротворчу місію в Україні за участю, серед інших, французьких та британських військових. Що ви думаєте з цього приводу?
- Це міф.
- Чому?
- Хоча б тому, що, за даними The Times, ці країни не мають достатньої кількості військ для досягнення цієї мети, навіть не 25 тисяч. Тим часом лінія фронту простягається на понад тисячу кілометрів. Європейці імітують активність. Вони не мають можливості ефективно допомогти Україні. Вони демонструють активну дипломатичну активність.
Я не вірю, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц замість того, щоб думати про німецьку економіку, думатиме про те, як перевезти Taurus в Україну.
- А може йдеться про символічну присутність цих сил на Дніпрі, щоб запобігти подальшій експансії Путіна?
- Я так не думаю. Що зміниться, якщо ці війська з'являться в Києві, Одесі чи Львові? Нічого не зміниться. Росія може їх бомбардувати, бо ці сили не перебуватимуть в країні НАТО. Крім того, Росія стверджує, що веде війну на території України проти всього Північноатлантичного альянсу. Не думаю, що ця ідея буде реалізована. Я не вірю, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, замість того, щоб думати про німецьку економіку, думатиме про те, як перевезти Taurus в Україну.
- Як ви оцінюєте нещодавній візит лідерів Польщі, Франції, Німеччини та Великої Британії до Києва?
- Путін приховав візит своєю пропозицією провести переговори у Стамбулі, яку Трамп швидко підтримав. Таким чином диктатор продемонстрував, що має механізми рефлексивного управління президентом США.
- Від чого Україна буде змушена відмовитися під час мирних переговорів?
- Нам, безумовно, слід відмовитися від ілюзій щодо того, що ми можемо швидко відновити нашу територіальну цілісність. Якщо війна припиниться, то це буде вздовж нинішніх ліній фронту. Жоден український політик не погодиться на інші кремлівські примхи: визнання Криму російським, скорочення української армії чи надання російській мові статусу державної.
- Чи довелося б такому політику змиритися зі спалахом чергової революції?
- Не стільки революція, скільки військовий переворот.
Фото - професор Євген Магда, політолог, директор Інституту світової політики / Rzeczpospolita
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар