Польща домоглася скасування безмитної торгівлі України з ЄС
Європейський Союз повертається до принципів торгівлі з Україною, які діяли до початку повномасштабної війни. З 6 червня Україна не зможе ввозити свою продукцію до Євросоюзу без мита. Також в результаті переговорів будуть визначені ліміти та квоти на окремі види продукції. Про це повідомляє Польське радіо.
Після лютого 2022 року Брюссель широко відкрив ринок ЄС для українських виробників – аби таким чином підтримати нашу країну. Нові правила мали продовжувати щороку, але тепер внаслідок тиску польського уряду було ухвалено рішення не продовжувати цю митну лібералізацію.
Віцепрем’єр-міністр Польщі Владислав Косіняк-Камиш оголосив, що приплив української продукції буде заблоковано на рівні Євросоюзу з 6 червня: «Ми поставили питання руба в Брюсселі. Тож шановні аграрії, хотів би вас запевнити, що з 6 червня повертаємося до правил, які існували до початку війни в Україні. До правил, де буде окреслено ліміти і норми. Все має обговорюватися. Нічого про нас без нас. Все, що стосується польських аграріїв, не може обговорюватися без польських аграріїв».
Прикметно, що польський прем’єр Дональд Туск заявив у Сеймі, що добитися цього було нелегко. При цьому він підтвердив, що разом зі своїми міністрами проводив кампанію за те, щоб ЄС відмовився від механізму, який лібералізував торгівлю з Україною. «З іншого боку, ми хочемо помогти Україні у війні з росією наскільки це можливо. Але точно не ціною мільйонів польських виробників. Не мушу нікому це пояснювати. Ми цього досягли», - підкреслив Туск.
Він запевнив, що уряд піклуватиметься про польські економічні інтереси, навіть якщо вони «конфронтують» з українськими інтересами. Але прем’єр при цьому впевнений, що в антиукраїнській позиції його ніхто не може звинуватити. «У мене немає з цим проблем, бо ніхто не скаже мені, що я антиукраїнський, коли йдеться про українсько-російську війну», - наголосив Дональд Туск.
«Коли ми виграли вибори, одним із наших перших рішень було домогтися негайного виправлення механізму ATM для запровадження деяких квот, але це був лише початок. Пізніше я разом зі своїми міністрами розпочав кампанію за те, щоб ЄС відмовився від механізму ATM, який лібералізував торгівлю з Україною. І ми його отримали – після 5 червня цього механізму не буде. Ми повертаємося до довоєнної ситуації, коли йдеться про прикордонні правила», - запевнив Туск.
Він також розкритикував «попередників» – уряд Матеуша Моравецького за згоду на лібералізацію торгівлі.
«Я тоді жодного поганого слова не сказав. Але 3-4 місяців було достатньо, щоб усвідомити, що цей механізм не має сенсу, що він загрожує стабільності польського ринку. І потрібно було вжити заходів, щоб його блокувати – перш за все, йшлося про зерно, але не тільки […] Ми щодня бачили тисячі вагонів, наповнених зерном, які прямували до Польщі, а ви перед камерами казали, що все чудово», - сказав, він звертаючись до попереднього уряду.
Угода про асоціацію між Україною та ЄС, включно з поглибленою зоною вільної торгівлі, забезпечила українським компаніям більший доступ до європейського ринку з 2016 року. А після того, як росія розпочала повномасштабне вторгнення, ЄС у червні 2022 року запровадив безмитний доступ усіх українських товарів до ЄС.
Ці заходи продовжили на один рік у 2023-му, а в січні 2024 року Єврокомісія після протестів фермерів запропонувала продовжити «експортний безвіз», але з додатковими гарантіями для захисту ринку ЄС. Зокрема було запроваджене «аварійне гальмо» щодо експорту яєць, птиці, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду.
Цього року термін дії цих домовленостей закінчується в червні. За даними медіа, у Єврокомісії не їх планують поновлювати, оскільки зараз триває робота над переглядом угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
Україна ж сподівається на збереження безмитної й безквотної торгівлі з країнами ЄС принаймні до кінця цього року, поки не буде укладена нова двостороння торгівельна угода.
Дехто з аналітиків схиляється до думки, що це елемент боротьби за виборчі голоси між турами президентських перегонів у Польщі. Тим часом Міністерство економіки України оцінює потенційні втрати українських експортерів через скасування режиму безмитної вільної торгівлі з Євросоюзом у майже три мільярди євро на рік.
На світлині: минулого року в лютому на станції Котомеж у Польщі вночі розсипали українське зерно з восьми напіввагонів / Мінвідновлення України
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар