Німеччина передвиборча: перспективи Мерца, 5 центів Маска та порятунок Шольца
Якщо політичні уподобання німців 23 лютого – в день дочасних виборів до Бундестагу – залишатимуться такими ж, як зараз, то режимам у росії та Білорусі нічого хорошого не заповідається. Як і українським біженцям, особливо чоловікам. Адже до влади замість Олафа Шольца може прийти Фрідріх Мерц.
Такі висновки робить політичний аналітик та історик Олександр Фрідман у своєму ТГ-каналі за підсумками соціологічного дослідження ARD-Deutschlandtrend.
Політичні настрої в німецькому суспільстві за два місяці до дочасних парламентських виборів такі: в опитуванні впевнено лідирує блок ХДС/ХСС (коаліційне об'єднання політичних партій Німеччини – Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзу) із 33%. Друге місце посідає «Альтернатива для Німеччини» (19%). За нею слідують «зелені» та соціал-демократи (по 14%). Шанс подолати п'ятивідсотковий бар'єр має і «Союз Сари Вагенкнехт» (5%). Майбутнє лібералів із Вільної демократичної партії та «лівих» (по 3%) виглядають на даний момент примарно.
Як зауважує експерт, стратегія Шольца («Україну підтримую, але головне не допустити конфлікту з Росією») поки не працює, а ліва популістка Сара Вагенкнехт, яка виступає проти постачання озброєння Україні та за відновлення співпраці з росією, ризикує взагалі пролетіти повз Бундестаг. Водночас підтримка ультраправої «АдН» залишається стабільно високою, але вона пов'язана не так із проросійським курсом цієї партії, як зі загальним розчаруванням німців в основних політичних силах.
«За такого розкладу очевидно, що наступний уряд очолить лідер ХДС Фрідріх Мерц, а Олаф Шольц вирушить на політичну пенсію. Вимальовуються і дві можливі урядові коаліції: ХДС/ХСС та соціал-демократи (найбільш ймовірний розвиток подій) або ХДС/ХСС та «Зелені». Для Лукашенка та Путіна тут немає добрих варіантів у принципі: є жахливий (ХДС/ХСС та «Зелені») і просто поганий («велика коаліція» ХДС/ХСС та соціал-демократів). Демократичні сили Білорусі влаштує радше коаліція ХДС/ХСС із «Зеленими», які традиційно більш активно цікавляться Білоруссю, але й варіант «великої коаліції» не стане проблемою. Для України все виглядає складніше: «велика коаліція» швидше підтримуватиме Київ на сьогоднішньому рівні, а у разі альянсу ХДС/ХСС та «Зелені» можливі якісно нові позитивні зміни. А от українські біженці – насамперед чоловіки призовного віку – зіткнуться у Німеччині під керівництвом канцлера Мерца із серйозними проблемами. Він, напевно, спробує урізати соціальні виплати для українців, а політика щодо біженців посилиться», - написав Олександр Фрідман.
Своїх «5 центів» увіпхнув до виборчої кампанії в Німеччині й американський мільярдер Ілон Маск. Одіозний своїми заявами Маск, який планує приєднатися до адміністрації новообраного президента Дональда Трампа у якості зовнішнього радника, 20 грудня написав у придбаній ним соцмережі Х (колишній Twitter) про ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» (АдН), як таку, що може врятувати країну.
«Тільки АдН може врятувати Німеччину», - цитує мільярдера Reuters.
Only the AfD can save Germany https://t.co/Afu0ea1Fvt
— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2024
Маск також поширив відео німецької правої впливової особи Наомі Зайбт, яка критикувала Фрідріха Мерца, кандидата в канцлери від консерваторів.
АдН посідає друге місце в опитуваннях громадської думки та може перешкодити або правоцентристській, або лівоцентристській більшості, зазначає агенція та нагадує, що провідна держава Європи голосуватиме 23 лютого після того, як лівоцентристський коаліційний уряд на чолі з канцлером Олафом Шольцем розвалився.
Маск, до речі, вже висловлював підтримку іншим партіям по всій Європі, які сповідують антиміграційну політику, пише Reuters. Наприклад, минулого року висловлював підтримку АдН, коли критикував уряд Німеччини щодо боротьби з нелегальною міграцією.
В уряді Німеччини заявили, що взяли до уваги повідомлення Маска, але відмовилися від коментарів.
Наразі чинний канцлер ФРН Олаф Шольц висловився філософськи під час прес-конференції: «Свобода слова також означає, що ви можете говорити речі, які є неправильними та не містять хороших політичних порад».
Тим часом виданням Der Spiegel запустило «сенсацію» про запланований візит чинного канцлера до Москви на перемовини з путіним щодо миру з Україною. Видання пише, що таким кроком Шольц намагається поліпшити свій рейтинг серед німецьких виборів.
Щоправда, Der Spiegel посилається на розмови, які можна прирівняти до чуток. Принаймні в канцелярії Шольца спростували інформацію про підготовку візиту. А такі плани навіть не обговорювали.
Натомість у п’ятницю канцлер Німеччини оголосив про свій намір знову поговорить з російським диктатором пітуним.
«Я розмовляв із російським президентом і буду говорити з ним знову», - сказав Шольц під час прес-конференції із прем'єр-міністром Естонії Крістеном Міхалом.
За словами канцлера, його мета «завжди полягала в тому, щоби дати зрозуміти, що його вклад у припинення конфлікту полягає в тому, щоби припинити свою агресію та вивести війська».
До слова, під час перемовин з естонським колегою, йшлося про посилення військової підтримки України. Шольц заявив про закладені у німецькому бюджеті на 2025 рік для цього 4 млрд євро, а надана й обіцяна військова допомога сягає 28 млрд євро, повідомляє Укрінформ.
«Путін хотів би мати проксі-режим в Україні, який би він контролював… Росія не повинна виграти цю війну. Для України має бути справедливий сталий мир, про який… вона повинна бути в змозі сама вести переговори, про те, що для неї важливо», - цитує німецького канцлера українська агенція.
Фотоколаж – ЗІФ
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар