Лідери польських виборчих перегонів після дебатів звинуватили один одного
Команди двох найрейтинговіших кандидатів на посаду президента Польщі – Рафала Тшасковського (від «Громадянської коаліції» - KO) та Кароля Навроцького (від «Права і справедливості» - PiS) обмінялися гострими заявами.
У зв'язку з п'ятничними подіями в Коньському, які відбулися перед початком президентських дебатів, голова штабу Громадянської коаліції Віолетта Папроцька повідомила, що направить повідомлення до прокуратури. Вона згадала, серед іншого, руйнування залу, спроби силового проникнення до приміщення та «акти агресії з боку PiS і «Телебачення Республіка». Про це повідомляє портал RMF24.
Депутат від PiS Анджей Слівка оголосив, що подасть «повідомлення про можливий злочин TVP, який нібито полягає в незаконному фінансуванні кампанії кандидата від KO Рафала Тшасковського». Депутати PiS вирішили провести аудит Польського телебачення, зосередившись на ролі TVP у п’ятничних дебатах, які вони вважали негрошовою підтримкою кампанії Рафала Тшасковського.
Анджей Слівка під час пресконференції перед початком аудиту зазначив, що технічне забезпечення дебатів TVP, за оцінками експертів, могло коштувати 2-3 мільйони злотих. Він запропонував виставити рахунок на таку суму виборчому комітету Рафала Тшасковського.
Що відбулося на дебатах
11 квітня у містечку Конське відбулися дебати кандидатів у президенти Польщі, хоча й не усіх. Помітною була відсутність одного з лідерів за рівнем підтримки виборців Славоміра Ментцена. З огляду на організаційні обставини дебати проходили у двох місцях та в різний час, повідомляє PAP.
Агенція нагадала, що в Конському вже відбувались дебати перед ІІ туром президентських виборів у 2020 році, коли за крісло президента змагалися Анджей Дуда та Рафал Тшасковський. Щоправда, останній тоді не з'явився на дебати, посилаючись на необ'єктивність державного телебачення, яке їх організовувало. Тож Дуда відповідав на питання ведучих наодинці.
Останнім часом у світлі протистояння Тшасковського та Навроцького тема дебатів у Конському повернулася в публічний простір. Два згадані кандидати кидали виклик один одному, обоє погоджувалися на медійний поєдинок, але на своїх умовах і в присутності ЗМІ, яким вони надають перевагу. Про можливу неявку опонента кандидати висловлювалися як про нечоловічий акт боягузтва.
Прикметно, що Тшасковський не одразу погодився виступати перед каналами консервативного спрямування TV Republika і wPolsce24, на присутності яких наполягав Навроцький. Деякі загальнопольські засоби масової інформації сприймають їх як вкрай пропагандистські й не хотіли співпрацювати з ними, до того ж кілька днів тому суд скасував їхню ліцензію на мовлення.
Коли 11 квітня, у день планованих дебатів, стало відомо, що вони таки відбудуться, також за участю загальнопольських ЗМІ і державного мовника TVP, деякі інші кандидати – хоча й не усі – прибули до Конського, щоб узяти в них участь. Ці кандидати критикували таку організацію дебатів, якою займалися виборчі штаби Тшасковського й Навроцького, за їхню хаотичність і потенційне недотримання вимог закону про те, що в дебатах за участю державного мовника повинні брати участь усі зареєстровані кандидати.
У результаті о 19 годині на міській площі розпочалися дебати, організовані штабом Навроцького і TV Republika, де були присутні ще 4 кандидати: Йоанна Сенишин, Кшиштоф Становський, Марек Якубяк, сам Навроцький і спікер Сейму Шимон Головня. Ці дебати транслювали виключно консервативні канали TV Republika, wPolsce24 i TV Trwam. Рафала Тшасковського на них не було, але він чекав на опонентів в одній зі спортивних зал, де його штаб організовував місце для виступів.
Головними темами цих дебатів були міграція, економіка, енергетика, судова система, кліматична політика і політика безпеки. Кандидати повторювали свої звичні тези, а сама атмосфера дебатів більше нагадувала політичне віче, відзначають журналісти PAP.
Близько 21 години розпочалися другі дебати, на яких було вже 8 кандидатів: Рафал Тшасковський, 5 вищезгаданих кандидатів, які прийшли просто з міської площі, а також Магдалена Бєят і Мацєй Мацяк, який висловлювався так, що дав привід звинуватити себе в просуванні кремлівських наративів. Ці дебати транслювали загальнопольські канали TVP, Polsat i TVN. Державний мовник TVP підкреслив, що не організовував ці дебати, а тому вимоги законодавства до них, на його думку, наразі не застосовні.
Головними темами тут були безпека, закордонна політика й економіка. Окремим питанням було повернення обов'язкової строкової служби в армії, проти якої виступила більшість кандидатів. Також учасники дебатів висловлювалися щодо політики міграції, безпеки кордонів і потреби у робочій силі. Хоча більшість погоджувалась із необхідністю захищати кордони, пропоновані шляхи суттєво різнилися.
Приділили увагу й питанням енергетичної стабільності Польщі, кандидати похизувались своїми міжнародними контактами і досвідом, а також обговорили стратегічні цілі польської зовнішньої політики.
У суспільстві ці події сприймають неоднозначно. Чимало критики лунає щодо організації дебатів, яка з огляду на свою хаотичність не дала змогу виступити всім кандидатам. Зміст і атмосферу обговорень багато людей, включно з кандидатами, оцінює як нудні. Кароль Навроцький вчергове підкреслив прихильність Рафала Тшасковського до руху ЛГБТ, подавши йому райдужний прапорець, натомість себе представляв як польського патріота, поставивши перед собою польський прапор.
Багатьом спостерігачам ці дебати, як і первісний задум провести їх лише між двома кандидатами від двох провідних партій, здалися черговим підтвердженням так званої «дуополії» у владі, з якою потрібно покінчити.
На світлині: лідери президентських перегонів Навроцький (ліворуч) і Тшасковський /REPORTER
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар