Київ утримається від набуття ядерного статусу, але партнери мають виконати свої зобов`язання
Олександр Левченко
Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)
Британське видання The Times повідомило про те, що Україна може створити ядерну бомбу, якщо США скоротять Києву допомогу. У відповідь на цю публікацію в українському Міністерстві закордонних справ наголосили, що Україна не володіє, не розробляє і не має наміру створювати ядерну зброю.
Україна є повністю прозорою для моніторингу МАГАТЕ, що виключає використання ядерних матеріалів з реакторів у військових цілях. Київ суворо дотримується зобов’язань Договору про нерозповсюдження ядерної зброї у 1994 році. При цьому найкращою гарантією безпеки для України є дієва військова підтримка міжнародних партнерів і членство в НАТО, а не відновлення власного ядерного арсеналу.
Нагадаємо, що The Times вважає, що Україна здатна створити ядерну боєголовку та стратегічну далекобійну ракету, яка летить на відстань 1 тис. км. Завдяки цим можливостям під загрозою опиняються військові бази та інші об'єкти ЗС РФ.
Українська промисловість в принципі має можливість протягом найближчого часу створити ядерну бомбу, схожу на ту, що її США скинули 80 років тому на японське місто Нагасакі. Загалом запасів плутонію достатньо, щоб створити сотні боєголовок. The Times, наводячи таку інформацію, посилається на відкритий звіт, підготовлений для українського Міністерства оборони, у якому підсумувалися ядерні можливості України. У звіті зазначено, що є можливість поновити український ядерний арсенал.
Найменшу боєголовку, схожу на "Товстуна" (Fat Man) застосовану в Нагасакі в 1945 році, можна створити "протягом кількох місяців". Автори звіту вважають, що в країні достатньо можливостей, щоб повторити технологію, яку вигадали 80 років тому в Манхетенському проекті.
Джерелом плутонію для боєголовки можуть стати "відпрацьовані паливні стрижні, взяті з українських ядерних реакторів". Нагадаємо, що потужність Fat Man – 21 кт, вага – 4 600 кг, довжина – 3,25 м, діаметр 1,52 м. Внаслідок ядерного вибуху загинуло 70 тис. осіб.
В Україні є 7 тонн реакторного плутонію. З цієї кількості речовини можна було б створити сотні боєголовок та відновити втрачений ядерний арсенал. Ще місяць тому німецький таблоїд Bild написав, що Україна здатна поновити свій ядерний арсенал за кілька тижнів.
Президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте заявив, що Україна ніколи не говорила про те, що готується розробити ядерну зброю.
В. Зеленський вважає, що Україна має бути в НАТО, і аргументом цього має бути те, що під час підписання Будапештського меморандуму “вона віддала ядерну зброю і нам гарантували безпеку та територіальну цілісність”.
Проте у звичайних українських громадян виникає просте питання. Україна віддала за наполяганням москви та Заходу усю ядерну зброю (при чому самій росії) потенціал якої був співставним з російським та в десятки разів більшим ніж спільні ядерні можливості Великобританії, Франції та Китаю, в обмін на гарантії територіальної безпеки з боку Москви, Вашингтону, Лондону, Парижа та Пекіна. Як результат, москва не тільки не захищає цілісність України, а напала на неї. Від союзника росії - Китаю вимагати допомоги зараз важко, а США, Великобританія і Франція наголошують, що дали безпекові гарантії не зобов’язуючі їх до дій.
Тоді виникає інше питання: навіщо ви давали гарантії, які не зобов’язують до дій. Київ зараз попросив щось мінімальне взамін – надати запрошення для вступу до НАТО, навіть не сам вступ і зараз з цим якісь проблеми.
москва на весь світ завжди кричить, що захід усіх обманює. Кричить путін, який сам обманює всіх. Але яке буде ставлення українських громадян та і всього світу до запевнень безпеки з боку західних країн, якщо Україна їх не отримає. Це при тому, що захист України є прямим запобіжником того, що війна з українських теренів не розшириться далі в Європу.
Український План перемоги – це план закінчення війни на справедливих умовах відповідно до Статуту ООН та не розширення театру бойових дій на інші країни. Що тут спірного? Допоможіть Україні військово. Це не милосердя, а гарантії безпеки за відмову від величезного ядерного потенціалу.
Після відмови України від ядерної зброї ядерний статус набули Індія, Пакистан, Ізраїль, Північна Корея. Очевидно, що вони керувалися іншими принципами ніж законодавство ООН та запевненнями партнерів у наданні безпеки. Тоді виникає питання, а чому власне Україна має залишатися без’ядерною, якщо їй допомога надається в дуже обмежених об’ємах, а гарантії безпеки бодай з членством в НАТО знаходяться десь далеко у перспективі, коли сьогодні над країною нависла смертельна небезпека.
Очевидно, що Київ утримається від набуття ядерного статусу, бо це суперечить взятим раніше зобов’язаннями, але перед Україною мають зобов’язання і партнери. Вашингтон, Лондон і Париж повинні зробити куди рішучіші кроки для забезпечення територіальної цілісності України. Відмова від цього потягне бажання росії відтяти частину української території з прицілом на наступну агресію.
Тактика нагодувати москву українськими земельними ресурсами дуже хибна. Вже завтра російський медвідь зголодніє і вимагатиме наступної здобичі, якою може стати не тільки Україна. Це не складно прорахувати. Чи може хтось не бачить очевидного, що програє стратегічну битву росії та Китаю, який стоїть за спиною москви і відразу піде на Тайвань, як тільки захід прийме російську окупацію частини України. Той хто цього не бачить, хай зробить висновки, а хто не чує, може оглухнути від наступних вибухів ракет на всій планеті.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар