Ідеологія як зброя: на чому насправді тримається держава? - дискусія у Львові

НОВИНИ 16.07.2025

За ініціативи Львівського осередку ГО «Захист Держави» та ГО «Нескорені» 15 липня у Львові відбулася відкрита дискусія, приурочена до Дня Української Державності — «Ідеологія як зброя: на чому насправді тримається держава?», - повідомила пресслужба ГО.

Учасники події обговорили роль ідеології, наративів, освіти та культури у формуванні сильної української держави.

Дискусію модерувала докторка педагогічних наук, кандидатка історичних наук, громадська діячка Ольга Осередчук — професорка ЛНУ імені Івана Франка, керівниця ГО «КолоЗнань».

За її словами, ідеологія — це ключовий компонент державності.

«На 35-му році незалежності ми досі програємо у формуванні державної ідеології. Ми дозволяємо нашим сусідам маніпулювати найважливішими речами — історією, культурою, мовою, навіть уявленням про справедливість і норму», — зазначила Ольга Осередчук.

До обговорення долучилися освітяни, історики, ветерани, представники громадських організацій. У центрі уваги, зокрема, були питання — яку роль у вихованні молоді мають відігравати ветерани та якими інструментами держава має формувати ідеологічну політику?

«Основою нашої ідеології сьогодні є не лише те, що записано в Конституції чи законах. Її формують вчинки людей — гідних і вільних, які без наказу стали на захист країни: у теробороні, на Майдані, в Збройних Силах. Це — жива ідеологія, яку втілює ветеранське середовище. І настав час відверто говорити: Україна тримається на новій ідеології — неформалізованій, але реальній. При цьому громадський сектор має взяти на себе історичну відповідальність і розпочати процес формалізації нової української ідеології», — підкреслив Олександр Лабецький, учасник Революції Гідності, керівник львівського осередку ГО «Захист Держави» та ГО «Нескорені». 

Іван Хома, історик, завідувач кафедри Національного університету «Львівська політехніка», звернув увагу, що ідеологія починається з сім’ї — з батьківського прикладу та виховання: «Діти мають змалку знати, хто вони, і хто є нашими одвічними ворогами».

Тарас Гривул, кандидат історичних наук, учасник бойових дій, заступник начальника Львівського ліцею імені Героїв Крут, наголосив: «Державна ідеологія — це спільне усвідомлення минулого, цінностей і досвіду, що визначає наше теперішнє й майбутнє. Вона дає сили чинити опір і дає відповідь на головне: за що ми боремось».

Обидва історики виступили проти ідеологічної диверсії — спроби об’єднати меморіальні музеї Івана Франка та Михайла Грушевського у Львові.

«Це дві визначні постаті, які формують історичний пантеон українців. Їхнє об’єднання — не на користь історичній пам’яті», — вважає Ірина Гринь, голова суспільно-культурного товариства «Холмщина».

Окремий блок дискусії стосувався шкільної історії — її наповнення, підходів до викладання та ідеологічного впливу.

Галина Бондарук, представниця МБФ «Маленькі перемоги», закликала ветеранів частіше приходити в школи:

«Жоден підручник не замінить живе слово людини, яка відстоювала державу на передовій».

Андрій Посікіра, військовий медик і керівник простору «Фенікс», зачепив тему мови: «Мова, культура, традиції, пісня, свята, сімейні цінності — це й є ідеологія».

"Ми досі не створили цілісного наративу, який би не лише об’єднував країну, а й чітко пояснював, хто ми є для себе і світу. І якщо ми не заповнимо цей простір — це зроблять інші. А чужа ідеологія — така ж загроза, як і ракети", - наголошено у повідомленні.

Фото - Ольга Осередчук, професорка ЛНУ ім. Івана Франка, керівниця ГО «КолоЗнань» / пресслужба Львівського осередку ГО "Захист держави" 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися