Грип, коронавірус та інші ГРВІ: епідеміологічна картина на Львівщині, - розмова з професором Кузьміновим

НОВИНИ 10.04.2025 Коментарі 0

Один із видатних науковців-гігієністів України, професор Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, директор Науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни, лікар-інфекціоніст Борис Кузьмінов давній партнер та товариш редакції Західного Інформаційного Фронту. Ми давно не спілкувалися, а тому надолужуємо втрачене. Наша розмова про епідеміологічну ситуацію в Львові та області.

– Борисе Павловичу, після теплої зими у нас несподівано рання весна і, таке враження. що пік інфекційних захворювань Львівщина перейшла. Як би Ви оцінили епідеміологічну ситуацію в нашому регіоні? Що можете порадити мешканцям області?

Справді, сьогодні доцільно підбити попередні підсумки сезону гострих респіраторних вірусних інфекцій 2024-2025 рр. Цей сезон, зазвичай, триває 3 місяця і припадає на період з жовтня до квітня. Хочу нагадати, що гострі респіраторні  вірусні інфекції (ГРВІ) є найбільш поширеними хворобами людства і вражають людей у всіх країнах. Дорослі, як правило, хворіють від двох до п’яти разів на рік. Діти можуть хворіти  від шести до десяти разів, зокрема, школярі – до дванадцяти разів на рік.

Найчастішою причиною, яка викликає ГРВІ, є риновірус Загалом від 30% до 80% випадків спричиняє саме цей вірус. Також цю вірусну інфекцію можуть спричиняти інші віруси. Коронавірус є причиною від 10% до 15% випадків ГРВІ. На вірус грипу припадає від 5% до 15% випадків. 

Водночас гострі респіраторні вірусні інфекції можуть виникати внаслідок інфікування вірусами парагрипу людини, респіраторно-синтиціальним вірусами (RSV), аденовірусами, ентеровірусами і метапневмовірусами.

Часто буває так, що причиною захворювання є більш ніж один вірус, і вони всі  наявні в організмі людини. Загалом розвиток гострої респіраторної інфекції в людей пов'язують з понад двома сотнми різних вірусів.

У Львівській області в цей епідсезон, за даними Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, зареєстрували циркуляцію вірусів грипу А, грипу В, парагрипу, коронавірусу SARS Cov-2, RS-вірусів,  риновірусів.  Захворюваність на ГРВІ та грип в Україні почали фіксувати, починаючи з 30 вересня 2014 року. До кінця грудня того ж року перевищення епідпорогу за цим захворюванням не було зареєстровано.  Воднораз від початку січня 2025 року спостерігалося постійне і поступове зростання захворюваності на ГРВІ та грип. Відповідно зростала госпіталізація, зокрема, наприкінці січня 2025 року всі відділення обласної інфекційної лікарні були повністю завантажені.

У лютому епідситуація погіршилась, епідеміологічний поріг був перевищений удвічі. Серед хворих 49-51% становили діти, при цьому домінувала частка дітей у віці 5-14 років.

В зв’язку з перевищенням епідпорогу 17 лютого Львівська обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) запровадила карантин у школах на два тижні — до 28 лютого.  Відтак, із середини березня зростання захворюваності щодо цих інфекцій почало спадати. З 31 березня по 6 квітня, за даними Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб у Львівській області, було зафіксовано 12 297 випадків грипу та ГРВІ, зокрема COVID-19. Це становило  на 501 випадків менше, ніж тиждень тому. Захворюваність знизилась на 3,9%. 

– Чи могли б пояснити, чому коли ми ведемо мову про ГРВІ, то окремо виділяємо грип і коронавірусну хворобу COVID-19.

– Збудники цих хвороб належать до респіраторних вірусів, але грип і коронавірусна хвороба COVID-19 за своїми наслідками є набагато небезпечніші аніж інші ГРВІ. Беручи до уваги тяжкість та особливості лікування грипу  і коронавірусної хвороби COVID-19, у списку кодів Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10) вони мають окремий код. Відповідно, статистичні дані надаються по кожній хворобі окремо.

Слід наголосити, що грип є практично неконтрольованою і малокерованою інфекцією. Попри те, що показник летальності неускладненого грипу невисокий і становить 0,01—0,2 %, він значно збільшується у  разі виникнення хвороби в літніх людей і ослаблених хронічними серцево-судинними й  легеневими захворюваннями осіб, а також у вагітних і дітей.

Нові пандемічні варіанти вірусу грипу  мають властивість уражати наймолодші верстви населення та спричиняти більшу летальність – до 10%. 

Проблема грипу суттєво посилюється здатністю його збудників обмінюватися генетично інформацією з вірусами грипу тварин і птахів, що веде до утворення реасортантів – мутаційних ліній, наділених  новими патогенними властивостями й вірулентністю.

Існують три типи вірусів людського грипу — А, В і С. Кожен тип має свою антигенну характеристику. Вірус грипу А вірулентніший і контагіозніший, ніж віруси грипу В і С.  Всередині типу A є багато субтипів. До цього типу вірусів грипу чутливі люди, птахи та деякі ссавці. Дикі водоплавні птахи є природними носіями великої різноманітності субтипів вірусу грипу А. Іноді віруси передаються на інші види, що може породити спалах грипу серед домашньої птиці або спричинити пандемію грипу серед людей.

Вірус грипу В винятково уражає людей і є менш поширений, ніж вірус A. За вірулентністю і епідеміологічною значимістю віруси B поступаються вірусам грипу А. Швидкість мутацій всередині грипу В втричі менша ніж всередині грипу А, проте достатня, щоб спричинити відсутність міцного імунітету.

Вірус грипу C, який заражає людей, собак і свиней, іноді спричиняючи тяжкі захворювання і локальні спалахи. Відсутність мутацій призводить до того, що людина хворіє на грип С практично один раз за життя і отримує внаслідок цього тривалий напружений імунітет до цього типу.

У епідсезоні 2024  - 2025 рр. у Львівській області 2/3 захворювань на грип були обумовлені типом А, а 1/3 – типом В. Люди, які перехворіли на грип типу А, через короткій термін одужання (1-2 тижня) починали хворіти на грип типу В.

– Ми часто чуємо про таку хворобу, як пташиний грип. Які її особливості?

– Пташиний грип – це різновид грипу, який уражає птахів (особливо сприйнятливі кури та індички), а також деякі види  ссавців. Хворобу спричинюють 16 субтипів вірусу грипу типу А. Віруси пташиного грипу можуть інфікувати інші види тварин, а також людей. Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з хворою домашньою птицею під час нагляду за нею, забою і обробки.

Природним резервуаром вірусу пташиного грипу і причиною інфікування домашньої птиці є водоплавні птахи, які мігрують, найчастіше дикі качки. Вони завдяки своїй природній резистентності найменш сприйнятливі до інфекції і в процесі міграції можуть подолати значні відстані. Хвороба в домашньої птиці перебігає дуже швидко. Буквально протягом 1-2 днів з моменту захворювання вона помирає.

У більшості випадків люди заражувалися пташиним грипом внаслідок безпосередніх чи близьких контактів з інфікованими птахами (свійськими курями, качками й індиками) або з поверхнею, зараженою секрецією чи виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває дуже рідко, подальше поширення інфекції від хворого не спостерігається.

У Львівській області 30 січня  2025 цього року у заплавах Західного Бугу між селами Волсвин, Бендюга та містом Шептицький рибалки знайшли двох мертвих лебедів. В одного з птахів виявили вірус грипу.

У зв'язку з цим Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Шептицькій РДА  ввела карантин на прибережній території заплавів річки Західний Буг. Карантин тривав приблизно три тижні. Під час нього фахівці перевіряли птицю на фермах та в особистих господарствах у радіусі не менше як 10 кілометрів. За офіційною статистикою Центру громадського здоров’я МОЗ України та Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб у Львівській області, хворих людей на пташиний грип не зафіксовано.

– Стосовно вірусу SARS-CoV-2, то незважаючи на титанічні зусилля ВООЗ та потужну компанію з вакцинації всіх верст населення включаючи дітей від 6 місяців, цю інфекції не вдалося перевести в стан вакцинокерованої. І от питання: чому?

– Перемога досі залишається за вірусом.  5 травня 2023 р. ВООЗ офіційно припинила епідемію коронавірусної хвороби COVID-19, але вірус SARS-CoV 2 продовжує циркулювати у світі і, безумовно, він є і Львівській області. Нові варіанти омікрону (новий штам коронавірусу), які фіксуються, за статистикою становлять 0,5% від загальної кількості зареєстрованих випадків ГРВІ в Україні. Аналогічну статистику стосовно Польщі надають наші польські колегі. За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України, минулого тижня було зареєстровано 3 летальні випадки осіб із позитивним результатом на COVID-19.

– Тут хотілося б згадати і про метапневмовірусну інфекцію, якою журналісти лякали населення на початку року і розповідали, що її завезли з Китаю.

– Це хвороба з групи ГРВІ, яка характеризується найчастіше звичайними симптомами ГРВІ, але за певних ситуацій розвиваються тяжкі ураження нижніх дихальних шляхів у осіб з категорій ризику. 

Поширення цього вірусу виявлене на всіх континентах, окрім Антарктиди. Він є причиною до 5% ГРВІ та 12% пневмоній  у людей  до 20-річного віку.

На минулому тижні в системах рутинного та дозорного епідеміологічного нагляду у 5 (20%) регіонах України при дослідженні клінічних зразків матеріалів визначено фрагменти РНК метапневмовірусів в 12 випадках.

– Чи справді ефективним засобом захисту від ГРВІ є маски?

– Саме так. Маски призначені для безпеки та попередження інфікування, забезпечують бар'єр і мінімізують поширення інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

Це відносно надійний захист від біологічного аерозолю, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тому я хочу детально розповісти про маски, бо. Як на мене, у нас ще досі не вироблено культуру носіння масок.

Асортимент захисних масок зводиться до двох видів: одноразові медичні маски і маски немедичні багаторазові тканинні.

Маски захисні медичні бувають тришарові, чотиришарові, із затискачем або фіксатором перенісся.

Діапазон тканинних масок будь-якого кольору веселки включає двошарові маски з логотипом, трикотажні з кишенею, тканинні графітові і навіть шестишарові.

У нас на ринку є маски, вироблені  в Україні, Китаї або Туреччині.

Захисні медичні тришарові маски складаються з зовнішніх шарів, які виготовлені з нетканого матеріалу (наприклад спанбонду), а внутрішній шар – з фільтр-паперу або іншого синтетичного матеріалу (наприклад мельтблауну), що фільтрує великі частки. Ефективні проти пилу і бактерій, швидко набирають вологу і стають розплідником мікрофлори через 20-40 хвилин.

Чотиришарові захисні медичні маски зовні не відрізняються від тришарових, але містять додатковий зовнішній шар з водовідштовхувального матеріалу. За рахунок шару, що адсорбує вологу, служать повноцінно до 2 годин.

Тканинні маски не містять фільтра і виготовляються з одного або двох шарів кольорової синтетичної тканини. Добре фільтрують частинки діаметром завбільшки 4 мікрометри. Якість фільтрування залежить від типу тканини, близькості в ній ниток, а також конструкції маски, яка повинна щільно прилягати до обличчя.

Декларація про багаторазове використання тканинних масок обумовлює їх щоденне прання, стерилізацію кип'ятінням, парогенератором, ультрафіолетом або замочуванням у розчині хлорки.

Тканинні маски створюють помилкове відчуття безпеки і можуть в основному використовуватися для самозаспокоєння.

Кілька слів про неопренові маски. Неопрен – це синтетичний хлопреновий каучук (вспінена гума). Його застосовують в різних сферах життя людини: промисловості, споживчих товарах (чохли для телефонів і ноутбуків), спорті, медицині.  У медицині неопрен, при чому певного типу (W), що відрізняється білим кольором, використовують для виготовлення бандажів. Також з неопрена виготовляють медичні рукавички. Неопрен може викликати алергічні реакції. Мити і стерилізувати неопренову маску потрібно також щодня.

Маски можуть застосовувати здорові люди як засіб індивідуального захисту (для захисту при контакті з хворим) або для контролю за джерелом інфекції (це коли маску носить хвора людина.

Можливо, це очевидн речі, але наголошу ще раз. Одноразову медичну маску застосовують всього 1 раз і розміщують на обличчі так, щоб вона закривала ніс, рот і підборіддя. Намоклу від кашлю, чхання або дихання маску змінюють негайно, утилізують і надягають іншу – суху і чисту. В середньому медичну маску змінюють кожні 2 години. Відсутність у людей власного захисту і бар'єру проти передачі інфекції з боку оточення сприяє розповсюдженню ГРВІ.

У культурі багатьох країн білий колір – це символ чистоти. Не випадково про лікарів говорять люди в білих халатах. Важко собі уявити ситуацію візиту до лікаря, одягненого в чорний, синій або сірий халат підсобного робітника. На такому одязі не видно бруду, що є розсадником мікроорганізмів.

– Таке враження, що на фоні повномасштабної військової агресії ковід і профілактика від нього, тобто щеплення, відійшли в тінь суспільної уваги. В світі  мільярди доларів витрачені на вакцину. Чи після перемоги президента Трампа в США, якого підтримували «антивакцинатори» тема вакцин від ковіду, стане зовсім не актуальною ?

– Епідемічна ситуація з COVID-19 започаткувала перегляд традиційної парадигми вакцинології, спрямованої на вдосконалення відомих та розробку нових технологічних платформ створення вакцин, зниження витрат, мінімізацію виробничих площ, скорочення термінів розробки (до 2–3 років) та вартості.

Типова схема створення вакцин включає низку етапів з розробки, виробництва, доклінічної та клінічної оцінки ефективності та безпеки, практичної вакцинації населення, що займає близько 7 років і коштує від 50 до 500 млн доларів США.

Беручи до уваги надзвичайну ситуацію, пов’язану з пандемією COVID-19, з метою забезпечення максимального доступу до безпечних та ефективних вакцин, які відповідають міжнародним стандартам якості й виробництва, ВООЗ провела лібералізацію нормативних вимог і запровадила  процедуру PQ/EUL (Requalification/Emergency Use Listing) – прекваліфікації вакцин і правил їх використання у надзвичайних ситуаціях.

Процедура внесення до списку вакцин, рекомендованих для використання у надзвичайних ситуаціях (EUL), – це процедура внесення до цього списку неліцензованих вакцин, терапевтичних препаратів та засобів діагностики in vitro, заснована на оцінці наявного ризику. Головна мета – прискорення доступності цих продуктів для людей, постраждалих від надзвичайної ситуації у галузі охорони здоров'я.

Станом на серпень 2024 року в країнах світу застосовується 25 різних вакцин проти COVID-19 (інактивовані, векторні, мРНК) розроблених на трьох технологічних платформах.

Ось перелік вакцин і країн, де вони виробляються: Abdala (Куба), CanSino (Куба), Corbevax (Індія), Covaxin (Індія), COVIran Barekat (Іран), IMBCAMS (Китай), Johnson&Johnson (Бельгія),  KCONVAC (Китай), Medicago (Канада), Medigen (Тайвань),  Moderna (США), Novavax (США), Oxford/AstraZeneca (Південна Корея), Pfizer/BioNTech (Німеччина, США), QazVac (Казахстан), Sanofi/GSK (Франція), Sinopharm/Beijing (Китай), Sinopharm/Wuhan (Китай), CoronaVac (Китай), SKYCovione (Південна Корея), Soberana02 (Куба), Soberana Plus (Куба), Turkovac (Турція), Valneva (Франція, Австрія), ZF2001 (Китай).

В Європейському Союзі до сезону 2024/2025 рекомендовано для використання (за стандартною процедурою) 3 вакцини проти COVID-19:  Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) і Nuvaxovid (Novavax).Усі вище перелічені препарати відносяться до категорії «неживих» вакцин, тобто не містять вірусів, здатних реплікуватися в організмі людини, і несуть генетичний матеріал, що кодує білок S (спайк) SARS-CoV-2

– За рекомендацією ВООЗ вакцини, підготовлені до сезону 2024/2025, повинні містити антиген субваріанту JN.1 або KP.2.

– Сьогодні у Львові  в наявності тільки вакцина Comirnaty (Pfizer). Чи враховано при виготовленні партій цієї вакцини рекомендації ВООЗ стосовно адаптації вакцини до еволюції коронавірусу SARS-CoV 2 та мутацій, які відбуваються у його спайковому білку, невідомо.

Особисто в мене ефективність наявної у Львові вакцини Comirnaty (Pfizer), викликає сумнів, який, правда, дещо слабне під пливом інформації, що вакцину надають Україні безплатно. Можливо, саме тому і надають її безплатно…  У промисловому масштабі встигнути замінити послідовність нуклеотидів спайкового білка, зробленого рекомбінатно (тобто штучно), дуже складно, а може й неможливо. В інструкції до вакцини Pfizer та на офіційному сайті ВООЗ серед можливих побічних ефектів від цієї вакцини зазначені міокардит і перикардит. Є припущення, що при виникненні міокардиту після щеплення, перебіг хвороби буде легшим, ніж при звичайному міокардиті. Чи буде від цієї інформації легше пацієнту, невідомо.

Додамо, що в Україні продовжено до лютого 2026 року реєстрацію класичної вакцини проти коронавірусної хвороби COVID-19 - CoronaVac (Китай), але в наявності її у Львові немає.

У сусідній Польщі ситуація стосовно щеплення проти коронавірусної хвороби COVID-19 також змінилася. Попередні роки Міністерство охорони здоров’я цієї країни заявляло, що кращої вакцини, ніж Pfizer і Moderna, нема. В  період пандемії люди вакцинувалися по 5-6 разів. Але сьогодні в Польщі майже ніхто не вакцинується Pfizer. Всі хочуть лише вакцину Novavax. Novavax — це американська вакцина. В Україні, як і в Польщі, її зараз нема.

Треба нагадати, що попередні епідемії викликані вірусом  SARS-CoV, були у 2002 та 2012 роках. На створення вакцини було витрачено 45 мільйонів доларів, але тоді  її так і не розробили. Ви спитаєте, як закінчилися попередні епідемії? Вважається, що через еволюційні зміни у шиповидному білку вірусу його активність значно знизилася і циркуляція у навколишньому середовищі припинилася.

– Науковці зазначають, що мутації у вірусу SARS-CoV-2 відбуваються кожні два тижні, і лише частина з них життєздатна. Але якщо вірус постійно мутує, чому він досі циркулює?

Є два пояснення. Перше – відсутність колективного імунітету через неефективність вакцин. Друге – можливе зовнішнє втручання у процес його поширення.

Якщо б вакцина надавала б імунітет хоча б на рік, був би створений популяційний імунітет, і вірус не зміг би так швидко поширюватися. Але нинішня ситуація не дозволяє цього досягти.

Що ж походження вірусу, то більшість науковців сходяться на думці, що він має природне походження. Теорію про лабораторне створення вірусу офіційно відкинули. Але після чотирьох років пандемії повністю заперечувати можливість штучного втручання людини в поширення вірусу теж не можна.

2024 року в США вийшло друге видання книги «Біоаерозолі: оцінка та контроль». Це видання присвячене сучасним біоаерозолям, включаючи коронавірус, H1N1, легіонеллу, рекомбінантні та синтетичні нуклеїнові кислоти, пріони. Окрема глава висвітлює тему біоаерозолів як  агентівм біотероризму.

Власне, намагання створити варіант вірусу на випередження його еволюції для того, щоб врахувавши нові властивості вірусу, підготувати вакцину, можуть закінчитися невиправданими очікуваннями і відкриють ящик Пандори.

На фото - професор Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, директор Науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни, лікар-інфекціоніст Борис Кузьмінов 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися